BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NDE PARKMETRE DÜELLOSU: İSPATLA MESLEĞİ BIRAKACAĞIM

Haber: Cafer ZENGİN

17:09:24 | 2020-09-14

Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde bulunan konuları görüşüp, karara bağlamak için toplandı. 51 maddenin görüşüldüğü toplantıda İYİ Parti Grup Başkanvekili Kazım Yücel, “10, 30, 50, 100, 200 TL gibi parkmetre ücretlerini ödemeyen vatandaşlara yönelik hukuki işlem başlatıldığını ve bu nedenle 600 TL’de avukatlık parası talep edildiğini belirtti. Bu yöndeki iddiaları Başkan Memduh Büyükkılıç, kabul etmeyerek, Yücel’e tepki gösterdi. Büyükkılıç, “ Her duyduğunuzu buraya taşımak zorunda değilsiniz. Her şeyi buraya taşıyorsunuz aslı yok astarı yok” dedi.  Başkan vekili Mehmet Savruk ise Oğlunun İmar AŞ’nin işlere baktığını belirterek, “Hatır için bu görevi yerine getirir oğlum, ama 300-500 liranın peşine düşecek bir durum değil” dedi. Savruk, Yücel’e, bu konuda bir dosya getirmesi halinde görevi bırakacağını da belirterek, “Düşük ücretli alacaklarda 600 TL avukatlık talep edilmesi asla, söz konusu değil.  Bir tek dosya getirsin, ben mesleği bırakacağım” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Memduh Büyükkılıç, başkanlığında toplandı. Toplantıda gündem dışı söz alan İYİ Parti Grup Başkanvekili Kazım Yücel, parkmetreler konusunda kentte yaşanan tartışmaları gündeme taşıdı.

“100 LİRALIK ALACAK İÇİN 600 TL’LİK AVUKATR ÜCRETİ İSTENİYOR”

Yücel, “Bir belediye bir plan  yaptığı zaman park, yol,  camii, okul planlar, otopark da planlar. Planladığı oto parkı da halkına ücretsiz kullandırır. Fakat, bir çok şehirde olduğu gibi Kayseri’de de park metreler var. Bu parkmetrelerden dolayı birçok vatandaşımız, 10, 30, 50, 100, 200 gibi borçlanırlar. İlçe belediye başkanları biz böyle yaşıyoruz, bizim hayatımı pahalı. Biz bu paraları ödemediğimiz zaman vatandaşlarımız adına bunlar siz nasıl bir anlaşma yaptıysanız, hangi avukatlarla, hangi statüde anlaşma yapıyorsanız bu avukatlara da tebliğ olunur. Bu avukatlarımız 10, 50, 100, 200 liralık rakamları ödemeyen arkadaşlara 600 lirada dosya parası tebliğ ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKKILIÇ İLE YÜCEL ARASINDA DİKKAT ÇEKEN DÜELLO

Yücel’in bu yöndeki konuşması sırasında arayan giren Başkan Büyükkılıç, “İlk defa ben söz kesmem söz keseceğim. Her duyduğunuzu buraya taşımak zorunda değilsiniz. Doğru olmayan bilgilerle insanların zihnini bulandırıp, kamuoyuna mesaj vermek zorunda da değilsiniz. Hiçbir zaman öyle bir tablo söz konusu değil” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Yücel, “100 liranın altındaki davaları kazanamıyorsunuz ondan.  Danıştay gelen kararlar var. Her duyduğumuzu da getirmiyoruz, vatandaşın sorunlarını getiriyoruz” dedi. Başkan Büyükkılıç, bu sözlere karşılık Yücel’e, “600 alan da yok. Varsa belge paylaşın” yanıtını verdi. İYİ Partili Yücel de daha sonra “600 TL talep edilen var, insanlar mağdur” derken Büyükkılıç, “Bir örnek gösterin,  600 liranın aslı yok, astarı yok spekülatif şeyler” diye konuştu. “Biz her şeyi taşımıyoruz, kusura bakmayın burası Kayseri Büyükşehir Belediye Meclisi ve burada şehrin vatandaşın sorunları konuşulur” diyen Yücel de Büyükkılıç’a tepki gösterdi.

SAVRUK: BU İŞLERE OĞLUM BAKAR, ÇOK BAŞARILIDIR, 300-500 PEŞİNE DÜŞECEK BİR DURUM YOK

İkili arasında karşılıklı söz düellosu sürerken Büyükkılıç, Başkanvekili Mehmet Savruk’tan konuyla ilgili Meclis’e bilgi vermesini istedi. Bunun üzerine söz alan Savruk, İmar AŞ, Ulaşım AŞ’nin işlerine kendisi gibi avukat olan oğlunun batlığını belirterek, “Kaan Savruk  İmar AŞ’nin hukuk işlerline bakar, orda da başarı gösterir. Ulaşım AŞ avukatı olduğu, bu konuda tecrübe kazandığından bu işleri benim oğluna getirirler. 300 -500 liranın peşine düşecek bir durum yok.  Yanında 3 eleman çalıştırır,  bunların maaşı sigortası var. Bunlar 50- 100 değil. Bunlar yalan, uydurma haberler. 100 liralık alacak getirecekleri zaman hepsine istinasız ihbarname gönderir. Bu ihbarname sonucunda  ödememişse bu icraya koymadan tahsili edilir. Bunu adet haline getirmiş bazı Rent a Car’cılar var. Bunların 2-3 Bin TL borçları oluyor. Bunları tahsil etmek zorundayız. Yoksa Sayıstay neden tahsil etmediniz diye soruyor”  şeklinde konuştu.

“BİR TEK DOSYA GETİR MESLEĞİ BIRAKACAĞIM”

Savruk, ayrıca Yücel’e yönelik cevabında iddialı açıklamalar da yaparak, “Düşük rakamlar tahsil etme ve 600 lira avukat parası söz konusu değil. Bir tek dosya getirsin ben mesleği bırakacağım” dedi.

YÜCEL: BAŞKANIN MAKAMINA GÖNDERECEĞİM

Buna karşılık Yücel de “Ben akşam 600  tl istenen adamları makamınıza göndereceğiz” karşılığını verdi. Yücel daha sonra bu konudaki önerisini Meclis gündemine sunarak, “Emlak vergilerinden tahsil edilsin. Bu konuda alınabilir bu paralar. Neden avukata gönderiyorsunuz ve 600 lira avukatlık ücreti çıkarıyorsunuz” diye konuştu.

 
ETİKET :   Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis Haberler Son dakika Parkmetre

Tümü