Büyükkılıç’tan “Borç” açıklaması

“Mağduriyet olmaması için önlem olarak kredi aldık”

16:12:46 | 2019-06-07

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, belediyenin borcu  ile ilgili kentte ortaya çıkan tartışmaları değerlendirdi. “Sorun yok” diyen  Büyükkılıç, "Büyükşehir Belediyesi’nin gücü mevcut koşullarda rahatlıkla borcunu ödeyecek kapasitede, rahatlıkla yönetilecek konumda" dedi.

Başkan Büyükkılıç, belediye çalışmalarını değerlendirdi. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna'da temaslarda bulunduğunu ve yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da Erciyes Kayak Merkezi'nin tanıtımına önem verdiklerini ifade eden  Büyükkılıç; "Açılan tüm etkinliklerde yer almayı, Kayserimizi ve Erciyesimizi, kayak merkezimizi tanıtmayı çok önemsiyoruz. Bu konuda gayret gösteriyoruz. Amacımız uluslararası nitelikte, dünya standartlarında olan böyle bir kayak merkezini elbette yurt içindeki vatandaşlarla birlikte yurt dışındaki vatandaşlara da tanıtmak. Ülkemize ve Kayserimize döviz girdisini sağlamak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Otellerden bugün bize gelen bilgiler bağlantıların devam ettiğini ve çalışmaların hızla sürdüğünü söylediler. Malumunuz kışın Erciyes’teki oteller dolduğu gibi şehir merkezindeki otellerimiz de doluyor. Erciyes Dağı’nda daha önce otel yaptırma amaçlı arsa alan yatırımcılarımıza da hatırlatmalarda bulunuyorum, yatırımlarını zamanında yaptırmalarını aksi halde yeni yatırım alanları açacağımızı ve hukuki yönden de gerekli çalışma yapmamızın gerektiği kanaatindeyim.. Bizim amacımız orada rant etmek değil, amacımız hizmet odaklı olarak yatırımcılarımıza fırsat sağlamak. Tüm bunların gayreti içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uluslararası boyutta öğrenci sayısını artırma yönelik de çalışma yaptığımızı vurgulamaya çalışıyorum. Hizmet sektörünün her alanında turizm sektörünü çeşitlendirilmesi doğrultusunda üzerimize belki vazife değil ama bizler sahipleniyoruz, gayret gösteriyoruz. Amacımız şehrimizin bu güzelliklerle anılması, döviz girdisinin sağlanması, istihdam ortamının sağlanması" dedi.

Vakit ve kaynakları israf etmeyeceklerini sözlerine ekleyen Büyükkılıç; "Bizim ilkemiz, inancımız, kültürümüz gereği deryanın kenarında olsanız da damlayı israf etmeyiniz. Biz yönetim anlayışımız ve felsefemiz gereği bu duyarlılığı gösteriyorsak takdir edilecek bir şey. Ama bu bizim yaşam tarzımız. Yani imkanlar çok olabilir ama benim bu imkanları savurmam gerekmez. Yokluğu, yoksuzluğu, imkansızlığı bilen her koşulda nasıl hareket edilmesini bilen bir anlayış sahibiyim. O açından burada baştan sona israf mantığı vardı da ben onu önlüyorum mantığı değil, daha dikkatli, daha etkin çalışmalar yaparak israfa fırsat vermeme, bize verilen görevi vebal anlayışıyla hayata geçirip çalışmalar yapıyoruz. Elbette bunun da sonuçlarını alıyoruz, kazanan şehrimiz, devletimiz, ülkemiz oluyor. Allah israf edeni sevmez, kulu hiç sevmez. Vaktimizi, kaynaklarımızı israf etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

"BÜYÜKŞEHİR, RAHATLIKLA BORCUNU ÖDEYECEK KAPASİTEDE"

Son zamanlarda büyükşehir belediyesinin borcuna yönelik tartışmaları ve iddiaları da değerlendiren Büyükkılıç, "Benim gündemimde hiç böyle bir konu, açıklamam olmadı. Ben önüme, işime bakarım. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin gücü mevcut koşullarda rahatlıkla borcunu ödeyecek kapasitede, rahatlıkla yönetilecek konumda ve durumda; oturmuş bir belediyecilik anlayışı var. Elbette ki yerel yönetimle ilgili yatırım amaçlı yapılan yol, alt geçit gibi hizmetler için alınan krediler var. Zamanında ödeniyor. Özellikle Sahabiye Projesi’nin hızlandırılması ve sürecin başlatılması bağlamında mağduriyet olmaması için önlem olarak kredi aldık. Herhangi problem yok, gerektiğinde kullanırız. Mali konularla ilgili her şey şeffaf ve açık. Sayıştay Denetimi, meclis boyutunda plan bütçe komisyonu bağlantısında hepsi var ama en önemlisi vicdan denetimi var. O da bizim için olmazsa olmaz. Bizim bu konularla ilgili hiçbir açıklamamız yok. Biz işimize, önümüze bakarız. Bu şehri daha yaşanılabilir, daha çevreci nasıl olumlu yönüyle geleceğe taşırız, onun kaygısındayız" diye konuştu. 
ETİKET :  

Tümü