Bünyan'da sel isyanı: İçler acısı haldeyiz, ne arayan var, ne de soran!

12:23:30 | 2018-06-11

Kayseri’nin, Bünyan’da bir süre önce etkisini gösteren sel hayatı olumsuz etkilerken bazı iş yerlerinde de büyük hasarlara yol açtı. O iş yerlerinden biri de bölgedeki alabalık çiftliği oldu. Adeta selle birlikte yerle bir olan çiftliğin sahibi Zafer Güner, ilgisizlikten yana dert yandı. “Varımı  ortaya koyduğum bu güzelliği bir saatte sel aldı gitti” diyen Güner,  “Çocuğumda azgın suların altında mahsur kaldı. Çok zor anlar yaşadık. Şimdi de zararımız büyük, aradan günler geçti ne bir iş makinesi ne de bir yetkili geldi. Kapımızı çalan olmadı. Herkes seyirci oldu. İçler acısı durumdayız. Yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.

 Bünyan’da yaklaşık bir hafta önce etkili olan şiddetli yağmurla birlikte ortaya çıka sel hayatı felç etti. İlçede evler, bahçeler ve tarlalar sular altında kalırken, yollarda da derin yarıklar oluştu. Selin ardından iş yerlerinde de hasarlar meydana geldi. Bünyan’da bulunan bir alabalık çiftliği de selden etkilendi ve adeta yerle bir oldu.

Alabalık Çiftçiliğin sahibi Zafer Güner,   Mart ayında olası sel felaketinden etkilenmemek için belediye başta olmak üzere DSİ yetkililere set yapılması için başvurduklarını ve bu konuda kedilerine sözler verildiğini, ancak bir sonuç elde edemediklerini söyledi. Güner, “Bizden öncekiler, bu sıkıntıyı yaşamış. Biz yaşamayalım diye 6 kez yetkililerin kapısını çaldık, ama sonuç ortada” dedi. “Varımı ortaya koyduğum bu güzelliği bir saatte sel aldı gitti” diyen Zafer Güner,  “Çocuğumda azgın suların altında mahsur kaldı. Çok zor anlar yaşadık. Şimdi de zararımız büyük, aradan günler geçti ne bir iş makinesi ne de bir yetkili geldi. Kapımızı çalan olmadı. Herkes seyirci oldu” dedi.

“Havuzlarımda balık kalmadı, etraf yıkıldı” diyen iş yeri sahibi yetkililere seslenerek, “İçler acısı durumdayız, buraya el atıp, bize yardımcı olsunlar” dedi.

 

Diğer yandan Güner, sadece kendisinin değil, çevredeki evlerde de maddi hasarların meydana geldiğini ve insanların mağdur olduğunu da söyledi. Güner, “İş yerlerinin yanında evleri de su bastı. İnsanların evleri, eşyaları kullanılamaz hale geldi. İnsanlar kendi imkanları ile eşyalarını dışarı taşıdı, çadırlara koydu. İnsanlar korku dolu anlar yaşadı, maddi, manevi zarar gördü ama tek yetkili gelip, hal hatır sormadı, ilgilenmedi” diye konuştu.

Haber: Cafer ZENGİN

 
ETİKET :  

Tümü