BÖYLE İTTİFAK ANLAYIŞI MI OLUR?

BÖYLE İTTİFAK ANLAYIŞI MI OLUR?

07:43:17 | 2019-01-14
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Yaklaşık 2 hafta önce “MHP ve AK Parti’nin Kayseri ittifakı belli oldu, kim nerede aday çıkaracak...” başlığı İle yayınladığımız haber şöyleydi:

“Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi arasındaki ittifak görüşmelerinde Kayseri’de nasıl hareket edileceği belli oldu.

MHP çevrelerindeki sağlam kaynaklardan edinilen bilgiye göre MHP bir önceki yerel seçimde belediyelerini kazandığı Pınarbaşı, Sarıoğlan, Özvatan’ın yanı sıra Sarız ilçesinde olmak üzere sadece 4 ilçede aday çıkartacak, Büyükşehir ve 12 ilçede ise AK Parti’nin adaylarını destekleyecek.

Bu duruma göre;

MHP sadece Pınarbaşı, Sarız, Özvatan ve Sarıoğlan’da AK Parti ise Büyükşehir, Melikgazi, Kocasinan, Talas, Hacılar, Develi, Yahyalı, Yeşilhisar, İncesu, Tomarza, Akkışla, Bünyan ve Felahiye’de aday çıkaracak.

Konuyla ilgili resmi açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.”

Kimse inanmadı, inanılacak gibi de değildi...

Ne tepkiler aldık...

Ortalığı karıştırmakla, asparagas haber yapmakla, fitne çıkarmakla bile suçlandık...

Haberimize gelen tepkiler nedeniyle kaynaklarımızı defalarca kontrol ettik, kaynaklarımız o denli sağlamdı ki, her arayana sorana haberimizin doğruluğunu savunduk.

Özellikle MHP camiasından tepkiyle, öfkeyle, şaşkınlıkla her arayana “keşke yalan haber olsa” dedim ama yalan olmadığı aşikardı.

Ve...

Cuma günü akşamı Cumhur İttifakı’nın adaylarının listesini AK Parti çevrelerindeki sağlam kaynaklarından gelen bilgi üzerine yayınladık.

Ve dün...

AK Parti İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “AK Parti Kayseri Aday Tanıtım Toplantısı” yapıldı.

2 hafta önce yazdığımız ama kimsenin inanmak istemediği, inandırıcı bulmadığı şekilde 12 ilçede AK Parti, 4 ilçede de MHP aday çıkardı.

MHP’nin adayları “AK Parti Kayseri Aday Tanıtım Toplantısı”nda tanıtıldı.

AK Parti, Bünyan, Akkışla, Tomarza, Yeşilhisar ve Hacılar’da mevcut belediye başkanlarının yerine yeni isimleri aday ederken diğer mevcut belediye başkanlarını yeniden aday etti.

MHP ise Sarız, Pınarbaşı, Özvatan ve Sarıoğlan ilçelerinde belediye başkan adayları çıkardı.

Aday tanıtım toplantısı 10 bin kişilik Kadir Has Kongre Merkezi’nde değil yanındaki 1.200 kişilik Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

Bir yandan herkese mesaj atılarak vatandaşlar tanıtıma davet edilirken diğer yandan da toplantı sanki Partilerin teşkilatları, adaylar ve yakınlarıyla sınırlı tutulmuş gibi 1.200 kişilik salonun kullanılması büyük bir tutarsızlıktı.

Ve haliyle çok sayıda vatandaş kapıda kaldı.

MHP Kayseri’de Büyükşehir ve tüm ilçelerde aday gösterseydi sanırım 10.000 kişilik kongre merkezinde adaylarını tanıtırdı.

Her taraf AK Parti bayraktarıyla süslü, salonu inleten müzikler AK Parti müzikleriydi. (MHP İl Başkanı Serkan Tok konuşmadan önce ve MHP Adayları sahneye çağırılırken çalan Mustafa Yıldızdoğan’ın Türkiyem’ini saymazsak)

Cumhur İttifakı açısından kötü bir başlangıç yapıldı.

Toplantının adına Cumhur İttifakı Aday Tanıtım Toplantısı denilseydi, AK Parti bayraklarının yanı sıra MHP bayrakları da asılsaydı, MHP müzikleri de çalınsaydı olmaz mıydı?

Toplantı açılışı AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı diye anons edilirken yani Cumhur İttifakı’ndan bahsedilmezken MHP İl Başkanı ve MHP adaylarının salonda olduğu da anons edilmedi.

MHP adaylarının kürsüye çağırılarak tanıtılması olmasa, konuşmalarda Cumhur İttifakı vurgusu yapılmasa, MHP ve Devlet Bahçeli onure edilmeseydi, MHP neredeyse yok sayılmış olacaktı.

Salonda Recep Tayyip Erdoğan videosu izletilirken Devlet Bahçeli’nin esamesi bile okunmadı.

AK Parti Kayseri Milletvekili ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, dün aynı saatlerde Çorum Belediye Başkan adaylarının toplantısına katıldı ama Kayseri Belediye Başkan Adayları toplantısına katılmadı, Haseki dışındaki AK Parti Kayseri Milletvekilleri salondaydı.

Toplantıda MHP’nin 2 milletvekili; Baki Ersoy da İsmail Özdemir de yoktu...

Kayseri adaylarını Konya Milletvekili MKYK Üyesi Ahmet Sorgun sahneye çağırarak tanıttı. İsim sıralamasına göre AK Parti adaylarını açıklayan Sorgun, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’nu kürsüye çağırarak “daha sonra da ittifakın adaylarını açıklayacağız” dedi, daha sonra da MHP adaylarını sahneye çağırdı.

Ne yani AK Parti’nin adayları Cumhur İttifakı’nın adayları değil mi?

Şu yukarıda anlattığım durumlara bakınca şunu sormam gerekir diye düşündüm:

Böyle ittifak anlayışı mı olur?

Cumhur İttifakı’nın imajı AK Parti bünyesindeki MHP olarak lanse edilmiş oldu ve bana göre Cumhur İttifakı’na büyük gol atıldı.

Ne yani; Büyükşehir ve 12 ilçede MHP’lilerin oyuna talip değil misiniz?

AK Parti cephesindeki bu hamlık seçim sürecinde devam etmez umarım.

Milliyetçi Hareket Partisi açısından tarifi zor bir durum... MHP seçmeni açısından sindirilmesi zor bir durum.
ETİKET :   Haber Kayseri Son dakika Osman iftci İttifak Ak Parti MHP

Tümü