BORÇLANMANIN FOTOĞRAFI!

20:08:19 | 2020-03-12

Kayseri’de ekmek 1 lira 25 kuruşa satılıyor. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Kent Ekmek’te ise fiyat 80 kuruş. Hal böyle olunca “Devir ekonomi devri” diyen vatandaşlar kent ekmek büfeleri önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. Vatandaşa her geçen gün zorlaşan hayat şartlarında ucuz ekmek sunmaya çalışan Büyükşehir Belediyesi, bu konuda geçtiğimiz yıl 2.9 Milyon TL zarar edince ilgili şirket için Belediye Meclisinde 5 Milyon TL borçlanma talep edildi.

 

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında geçtiğimiz yıl gündeme gelen “Kent Ekmeğe zam” talebi Ağustos 2019’da hayata geçirildi. Buna göre, 60 kuruş olan Kent Ekmek 80 kuruş oldu.

O günlerde yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında KAYTUR yetkilileri sunum yaparak, zarar edildiğini belirtmiş ve maliyetlerin artmasını gerekçe göstererek, zam yapılması talebinde bulunmuştu. Ancak yapılan 20 kuruşluk zam da KAYTUR’un zararını önlemedi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantısında gündem maddeleri arasında yer alan, “Kayseri Turizm Eğitim Kültür Ticaret (KAY-TUR) A.Ş.’nin Olağan Genel Kurul toplantısında, şirket sermayesini artırmasından dolayı rüçhan hakkımızın kullanıp kullanılmayacağı ve kullanılacaksa payımıza tekabül eden kısmın ödenmesi talebinin görüşülmesi” maddesi tartışmaları beraberinde getirdi.

 

YÜCEL: ŞİRKET 2019’DA 2.9 MİLYON LİRA ZARAR ETMİŞ

 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kazım Yücel, zarar eden KAYTUR ile ilgili olarak, “KAYTUR AŞ’nin bütçesi nedir ki 5 milyon lira borçlanma talep ediliyor? Şirketimiz 2019’da 2.9 milyon lira zarar etmiş.  Bence siz bu işletmeyi özelleştirin sizde kurtulun Kayseri’de kurtulsun.  Bence çok başarılı çalışmıyor. Biz bu 5 milyonun altını çizelim, daha sonra bir, iki yıl sonra yine zararla gelecektir” ifadelerini kullandı.

 

“KENT EKMEK NEDENİYLE ZARAR EDİLİYOR”

 İYİ Partili Yücel’in bu yöndeki çıkışının ardından Kent ekmeğin yanı sıra belediye kafe ve restoranlarını da bünyesinde barındıran KAYTUR’un Yönetim Kurulu Başkanı Salih Özgöncü de, kent ekmek nedeniyle zararın ortaya çıktığını belirterek, oluşan zararın karşılanması için sermaye arttırılması talebinde bulunduklarını söyledi. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :  

Tümü