“Birkaç dakikanızı alır”

“Başıma gelmez deme belki de sensin”

11:25:44 | 2017-01-02

Bir grup gönüllünün, 2013 yılında ilik arayan çocukların çaresizliğine umut olma isteğiyle başlattığı “Başıma gelmez deme belki de sensin” projesine Kayseri’den de destek olmak için harekete geçildi. Projenin Kayseri ayağı konusunda kamuoyuna davette bulunan Okan Yıldırım, “Hedefimiz milyonlara ulaşmak ve tedavisi mümkün olan kanser vakalarından kaynaklı ölümlerin önüne geçmek.” dedi.

Projenin Kayseri’de de destek bulması için çalışma yaptıklarını ifade eden Ürgüp’te  Aşçılık Bölümü Üniversite Öğrencisi Okan Yıldırım, projenin fikir sahibinin Aykut Kadir Kurt olduğunu belirterek, “Aykut Kadir Kurt, 27 yaşındaki eşi Dilara’ya hamile olduğu sırada kanser teşhisi kondu. Onlar şimdi daha yüksek sesle ‘Belki de sensin’ diyebilmek için kök hücre nakline dikkat çekmeye çalışıyor. Her yıl yaklaşık 13 bin 500 kişiye kanser tanısı, her 4 dakikada bir kişiye lösemi teşhisi konulduğunu vurguluyorlar. Kök hücre tedavisi ile iyileşebilecek hastalar için her insanın sadece 20 ml kan örneği vererek ilk adımın atılabileceğini söyleyen ekip, Kızılay ile yaptıkları ortak çalışmalar sonucu, birçok insanın kök hücre donörü adayı olmasına yardımcı oluyor. Verilen mesaj da çok çarpıcı ‘sıradaki siz ya da sevdiğiniz biri olabilir.’ deniyor. “ diye konuştu.

“BAŞIMA GELMEZ DEMEYİN”

Projenin şimdiye kadar sosyal medya üzerinden 100 bin üzerinde insana ulaştığını dile getiren Yıldırım, “Bu sayının dolaylı olarak daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Hedefimiz milyonlara ulaşarak onları ikna etmek ve tedavisi mümkün olan kanser vakalarından kaynaklı ölümlerin önüne geçebilmek. Eğer 1,5 milyonluk donör adayı bulunursa eşleşmeler tam olarak sağlanabilecek ve hayatlar kurtarılabilecek. Bu nedenle herkes projeye destek vermeli. Kimse başıma gelmez demesin.” dedi.

 

HEDEF DAHA FAZLA İNSANA ULAŞMAK

Önümüzdeki günlerde kök hücre donörlüğüne dikkat çekmek için yeni projelerin de hazırlıkları içerisinde olduklarını söyleyen Yıldırım, herkesin sadece 20 dakikasını ayırıp bir çocuğun hayatını kurtarabilmek için ilk adımı atabileceğini belirtti.

“BİRKAÇ DAKİKANIZI ALIR”

Yıldırım, şunları söyledi: “Kök hücre bağışçısı (donör) olmak için en yakın ilgili Kızılay Kan Merkezi’ne giderek 20 ml (3 tüp) kan örneği verip kayıt olmanız birkaç dakikanızı alır. Nakil işlemi, verdiğiniz kan işlemden geçirilip Sağlık Bakanlığı veri tabanına aktarıldıktan sonra yapılacak taramalarda doku türünüz herhangi bir hastayla uyum sağladığı takdirde gerçekleştirilir. Eşleşme halinde hasta ve yakınlarına bilgi verilmeden önce bağışçının rızası alınır. Nakil için başvurulan yöntemler kamuoyunda sanıldığı gibi acı verici veya zahmetli değildir ve günümüzde kandan tıbbi bir cihaz yardımıyla kök hücrelerin toplanması yöntemi tercih edilmektedir.” Haber: Hüseyin GÖKTAŞ
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber Kayseri Donör Kök Hücre Kızılay Kan Merkezi Bağışçı

Tümü