2 Bin TL maaşla çoban aranıyor! “Çoban yetenekliyse maaş artabilir”

2 yıl önce

KAYSERİ’de büyükbaş hayvanlarına bakacak çoban  bulamayan iş adamı bu duruma tepki göstererek, “Bir tesis kuruyoruz, istihdama katkı sunmak istiyoruz, ama ne yazık ki bulamıyoruz. Böyle giderse hayvancılık ilerlemez ve her şeyi ithal edecek hale geleceğiz” dedi. Kayserili iş adamı Erol Eraslan,  “Kalacak yer, 2 Bin TL maaş, yetenekliyse artabilir, bunun yanında sosyal imkanlar ve sınırsız tüketecekleri hayvanların ürünlerinden sunuyoruz, ama çoban bulamıyoruz.Yetkililer artık bu işe el atmalı” dedi.

Kayseri’nin Bünyan ilçesine bağlı Samağır’a hayvancılık işiyle uğraşan İş adamı Erol Eraslan, çoban ve kahya bulamamaktan yana dertli. Tesislerin  Kayseri’ye 60 km uzaklıkta olduğunu kaydeden Eraslan,  her türlü sosyal alanlarında tesislerde mevcut olduğunu belirterek, “Çalışacak arkadaşlara her türlü imkanı sunuyoruz. Ancak 2 aydır ne çoban bulabildik ne de tesislerden sorumlu olacak olan kahya. Birçok yere haber verdik, ancak bir gelişme olmadı. Çalışacak arkadaşların kalacak yer sıkıntısı yok. Hayvanların ürünlerinden de sınırsız tüketebilecekler. Şu an 2 bin TL maaşla başlatıyoruz. Tabi yeteneklilerse bu maaş artacak. Sigorta yapıyoruz, elektrik, su giderleri, araç yakıtı giderleri yok. bunları da karşılıyoruz. Bütün bunlara rağmen Kayseri’de hayvana bakacak insan bulamadık. Veteriner Odası’na, Damızlık Birliğine haber verdik, ama yine de gelişme yok” şeklinde konuştu. Kayseri’de hayvancılık alanına yatırım yapmak istediklerini ancak eleman bulamadıklarını kaydeden Eraslan, bu konuda yetkililere de seslendi ve çözüm istedi.

Eraslan, şöyle konuştu: “Kayseri’de sıkıntı var, hatta diğer illerde de sıkıntı var. Yetkili merciler buna çözüm bulmalı.  Hayvanlara bakıcı bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Herkes bu sektörde zoru durumda. Suriyeliler başvuruyor, onlarla da iletişim kuramadığımız için sorun oluyor. Kendi köyümüzde boş olan,  iş bulamayan kişilerde gelip  çalışmak istemiyorlar. Kayseri’de de meslek kursları, liseler var. Turizm ya da muhasebecilik gibi kurslar açılıyor, ama köşede bir hayvan bakıcısı konusunda eğitim verecek kuruluş yok.  Belediyeler, iş adamları dernekleri bu işe ön ayak olmalıdır. Bu işi imrendirmek lazım. Böyle giderse her şeyi yurt dışından getireceğiz. . İstihdam sağlıyoruz, ama kimse gelip çalışmıyor. Eğer bu işi önemsemezsek, Türkiye’ye ithal et girmeye devam eder”

Haber: Cafer ZENGİN

 

 

Kayserispor, Fenerbahçe maçı hazırlıklarını sürdürüyor

Kayseri, yurtdışından gelen bin 225 kişiyi ağırlayarak 70 ile gönderdi

Pazarören Köy Enstitüsü, 82 yıl sonra Anadolu Lisesi olarak eğitime devam edecek

Kayseri’de sokağa çıkma kısıtlamasında caddeler boş kaldı

Detaylar belli oldu... Kayseri içerisinde yok!

Biletall.com CEO’su Çelik geçen yılın yarısını!

2020 yılı Melikgazi’de yatırım yılı olacak

Online Kata turnuvasında dereceye girenlere ödülleri teslim edildi

Kayserisporlu Emre Demir: “Hak ettiğimiz ligde kalacağız”

HAKKI KORUMAK..