“Ben O Hastaya Bakmam” İddiası

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde;

12:25:19 | 2017-09-26

Kayseri’de 46 yaşındaki kardeşleri Hatun Saraç’ı geçtiğimiz hafta Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroloji Bölümüne tedai için götürdüklerini belirten Bahattin Saraç, muayene ettirdikleri doktorun kendileri ile ilgilenmeyip, “Ben bu hastaya bakmam” dediğini öne sürdü. Doktorla ilgili şikayette bulunduklarını ifade eden Saraç, “Devlet kurumunda böyle bir şey yaşanmaz. Orası babasının çiftliği değil” ifadelerini kullandı. Kardeşinin 3 yıldır hastalıklarla boğuştuğunu dile getiren İsmet Saraç ise devlet yetkililerine seslenerek, “İşte sağlıkta gelinen durum bu. Biz yaşadık başkanları yaşamasın diye önlem alınsın” dedi.

 

Hatun Saraç, yıllardır hastalıklarla boğuşuyor. Göğüs kanseri olan Saraç, daha sonra mide ve bağırsak rahatsızlıkları ile karşı karşıya kaldı. Bazen doktorlar hastaya teşhis bile koyamadı. Kardeşleri Bahattin ve İsmet Saraç  ise ablalarını sağlığına kavuşturmak için neredeyse gitmedik doktor bırakmadı. İstanbul’da çare arayan kardeşler, daha sonra tedaviye Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde devam etme kararı aldı. Geçtiğimiz hafta da Erciyes Üniversitesi Gastroenteroloji Bölümüne tedavi için ablalarını götürdüklerini ifade eden Bahattin Saraç (41), “Annemi Prof. Dr. Şebnem Gürsoy muayene etti. Daha sonra bize bu hastayı gönderemem, yatışını yapmamız lazım dedi. Biz de ne gerekiyorsa yapın dedik. Sonra serviste yer yok ve bu nedenle acilde yatacak, sonra yatak boş olunca servise alınacağı söylendi. Sonra ablam acilde 2 gün boyunca yattı ve servise çıkarmadılar. Ablam yardıma muhtaç, yatalak bir hasta olduğu için haliyle özel bakıma ihtiyacı var. Kimseyi de acile yanına almadılar ailemden. Annem gitti onu da dışarı çıkardılar, kovdular. Kimseyi ablamın yanına almadılar. 2 gün boyunda bakıma muhtaç olan ablam orda mağdur edildi. Biz de bu durum karşısında mecbur kaldık ve hastayı özel bakımı için eve götürmek zorunda kaldı. Çünkü başka çaremiz yoktu. 2 gün boyunca yatalak bir hasta acilde bekletilmez. Bekletilse bile yanına en azından bir refakatçi alınmalı ancak almadılar. Ben daha sonra durumu Şebnem hanımla bir kez daha görüşmek için gittim. Ancak kendisi beni dinlemedi ve azarlamaya başladı. Muayene ettiği hastası ile ilgilenmedi. Beni hak etmediğim ifadeler kullanarak, ‘Çık dışarı, defol’ gibi sözler kullanarak muayenesinden kovdu. Burası devlet kurumu. Devlet kurumunda böyle şeyler yaşanmaz. Orada bizim için görev yapıyor ve maaşını alıyor. Orasını özel muayenesi gibi kullanamaz. Bu nedenle söz konusu doktordan şikayetçi oldum.  Hasta Hakları Birimi’ne ve Sağlık Bakanlığı’na şikayet ettim. Devlet kurumunda bunlar olmaz, olmamalı” şeklinde konuştu.

HASTA YAKININDAN ŞOK İDDİA: “ÖZEL HASTA OLSAYDINIZ…”

Diğer yandan hasta yakını Bahattin Saraç, yaşadıkları sorunun dışında hastanede genel olarak konuşulan şok bir iddiayı daha gündeme taşıdı. Saraç, “Acildeki bazı doktorlar ve hastane idaresindeki bazı müdürlerde hastanedeki genel işleyişle ilgili de bana, eğer herhangi bir doktorların özel hastası olsaydınız, yatağınız hazırdı. Özel hasta değilseniz 2 hafta daha acilde yatarsınız”  dediğini de ileri sürdü.

“BİZİM YAŞADIĞIMIZI BAŞKALARI YAŞAMASIN”

Kardeşlerden 53 yaşındaki İsmet Saraç ise kardeşinin 3 yıldır hastalıklarla boğuştuğunu ifade ederek, “Erciyes Üniversitesi’nde karşı karşıya kaldığımız tutum bizleri kırdı ve üzdü. Şebnem hanım, daha sonraki görüşmelerde hasta yakınları ile tartıştığını gerekçe göstererek, ‘Ben o hastaya bakmak istemiyorum’ demiş. Bunun üzerene de durumun iletildiği hastane Başhekimi de, ‘Hastamızı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürmemiz’ yönünde bir tanıdığımız aracılığıyla tavsiyede bulunmuş. Biz gerekirse üzerimizdeki gömleği de satar kardeşimizin tedavisini yapmaya çalışırız. Ama burada Kayseri Valimize, Erciyes Üniversitesi rektörüne  ve Cumhurbaşkanımıza, kısacası devletin tüm yetkililerine sesleniyorum; sağlıkta gelinen nokta. Durum bu. Bize yapılan başkasına yapılmasın, rica ediyorum. Bu konuda gerekli önlemler alınsın” dedi. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroloji Bölümü Hatun Saraç Bahattin Saraç İsmet Saraç

Tümü