“Belediyelerdeki toplu iş sözleşmeleri sır gibi saklanıyor”

08:07:30 | 2019-03-26

Türk-İş Sendikasına Bağlı Belediye-İş Sendikası Kayseri İl Temsilcisi

Soner Salcanlıer, belediyelerde yapılan toplu iş sözleşmelerinin sır gibi saklandığını savundu.

 “Ciddi bir seçim sürecinden geçmekteyiz” diyen Salcanlıer, “ Biriler, hükümet sendikasıyız diyerek üye topluyor ve idarecilere yetkili belediye başkanlarının ve bakanların isimlerini kullanarak tepeden baskı yapıyor “ dedi.

 İşçilerin de mobbingle  karşı karşıya kaldıklarını öne süren Salcanlıer, “İşçiler, işte çıkarılmakla tehdit ediliyor. Sendikacılıktan bahsedip, sendikacılığın gereğini yerine getirmeyen, işçilerin hak ve hukuklarını savunmak yerine 696 sayılı KHK ilgili maddeleri özellikle 23. madde çatı sözleşme olduğu halde çalışma bakanlığının yayınlamış olduğu sözleşme üzerine toplu sözleşme masasına oturduklarını iddia ederek hangi madde ile ne şekilde işçilerden sendika aidat kesintisi yapma hakkına sahip olduklarını araştırıp bulunamamaktadır. İşçiyi soymaya çalışan sendikacılar sözüm ona 696 sayılı KHK ile Belediye şirketlerinin bünyesine geçen  işçiler, için Büyükşehir Belediyesi, Kocasinan Belediyesi, Talas Belediyesi ve Melikgazi Belediyesi ile bir toplu sözleşme imzalanmış ve Melikgazi Belediyesi işçilerinden sendika aidat kesintisi yapılmış, ancak toplu sözleşme sır gibi saklanmaktadır. İşçilerle paylaşılıp gösterilmemekte işçiler için hak aldık diyerek, bu hakkın ne olduğu bilinmemektedir.

Acaba yerel seçim süreci daha fazla kritik hale gelsin, işçiyi hükümete veya belediye başkan adaylarına karşı kutuplaştırma çabası mıdır bu yapılanlar?

Gelinen süreçte Çalışma Bakanlığının yayınlamış olduğu çatı sözleşmenin var olması ve bu çatı sözleşmenin hükümlerini nasıl deldiği bilinmemekte ve bu tutumdan vazgeçip işçilerden gasp ettikleri aidatları iade edip işçilerin haklarını geri vermesi gerekmektedir. Aksi durumda insanların sendikalara bakış açıları değişip bütün sendikaları aynı kefeye koyarak işçinin hakkını soyanlar sendikalar düşüncesi ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

“SENDİKACILIK İŞÇİYİ SOYARAK MI YAPILIR?”

Yaşanan sürecin, “sendikalara kara bir leke bulaştırdığını” iddia eden Türk-İş Sendikasına Bağlı Belediye-İş Sendikası Kayseri İl Temsilcisi Soner Salcanlıer, “Bilindiği üzere taşeron sisteminin ortadan kalkmasında en büyük baş rol oyuncusu Türk-İş Konfederasyonu’dur. Bu mücadele Yol-İş sendikasının karayollarında çalışan taşeron işçiler için açılan davanın kazanılması sonucunda ortaya çıkmıştır.

Türk-İş Konfederasyonu tarafından taşeron sisteminin kaldırılması için çalışmalar başlatıldı ve bu çalışmalar netice almaya başladı. Ancak işçilerin hevesleri neredeyse kursaklarında kaldı ve malum sendikacılar işçiye gerçek kadroların verilmemesi için uğraştı ve taşeronda çalışanlar farklı farklı belediyelerin kurmuş olduğu şirketlere geçirildi. tam kadro almalarına engel olundu şimdi soruyorum sendikacılık işçiyi soyarak mı yapılır, yoksa işçinin hakkını savunarak, sofrasına katkıda bulunarak mı? Sendika seçmek işçinin anayasal hakkıdır buna engel olunamaz ve baskı kurulamaz. İşçiler tercih ettiği sendikaları iyi bir şekilde araştırıp sendikalar hakkında bilgi sahibi olmalı ve tercihlerini bilinçli yapmalıdır. Bütün emek kahramanlarını selamlıyorum, emek hırsızlarını da Allah ıslah etsin diyorum” Haber: Emre POLAT
ETİKET :  

Tümü