Belediye Başkanlarına tepki gösteren İYİ Partili Yücel: Nasıl bir borç ve çaresizlik içindeler...

Haber: Cafer ZENGİN

17:27:55 | 2020-05-04

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, AK Partili Belediye Başkanlarına  tepki gösterdi. Yücel, "Halkın arsasından para kazanmaktan vazgeçin" ifadelerini kullandı. 
 
Kentsel dönüşümde yaşanan sorunları gündeme taşıyan Yücel, bazı mahallelerde yapılan uygulamalara tepki gösterdi. Yücel, "Kentsel Dönüşüm ve riskli alan bitişik ikizlerdir. 
6 yıl önce meclis üyesi olduğum Kocasinan Belediye Meclisinde Ahievran Mahallesinin Kentsel Dönüşüm kararları alınırken, dönemin belediye başkanı Ahievran Mah. içerisinde belediyeye ait olan alan içerisine hemen 4 blok yapalım ve hak sahiplerimizi acil olarak hazır bloklara taşıyalım ve bunun içinde 30 milyon kredi talebini de onaylayalım demişti. Bizlerde hem kentsel dönüşüm hem de bu kredi talebine büyük coşkuyla el kaldırmıştık. Sonucunda ne oldu peki? Kocaman bir sıfır!Erkilet'den Kayseri'ye doğru gelen anayolun genişletilmesi için alınan meclis kararları ve hemen sonrasında Sancaktepe mahallesi yol tarafındaki 18. madde uygulaması ile belediye kendisine oluşturduğu parselleri ihale ve takasla satmamış olsaydı, Sancaktepe ve civarında bulunan ve yıllardır mağdur olan hak sahiplerinin konut sahibi olması için inşaata dönüştürmüş olsalar diyeceğim ki bu belediyeler halk yararına kentsel dönüşüm yapma peşindeler ama nerdee!" diye konuştu.
" DAHA ÇOK BEKLERSİNİZ"
Açıklamasında," 18. madde uygulamaları şehir adına çözüm üreten ve devletin zorunlu kıldığı yasal imar uygulama maddeleri olmasına rağmen, nasıl bir borç ve çaresizlik içerisindeler ki bu madde ile üretilen parselleri şehir menfaatine kullanacaklarına faiz ödeme kaygısına girmiş durumdalar." ifadelerini de kullanan İYİ Partili Kazım Yücel," Oysaki bu uygulama ile şehrin problemleri kısmen çözülebilecekken bu maddeyi kendi menfaatlerine kullanarak, şehrin gelecekte çözülemeyecek ve kangren haline dönüşecek sorunları kendi elleriyle oluşturuyorlar. Buna bir an önce son vermeleri gerekiyor. Hakikaten niyet 18. madde uygulamasında, elde edilen parseller, ihale ve takaslarla satılmamış olsa, Kentsel dönüşüm civarı bölgede yapılmış ve bölge sakinleri düşünülmüş olsa, 18. madde ile ortaya çıkarılan parseller Sancaktepe ve civarındaki sakinler için bir fırsata dönüştürülebilir ve yıllardır mağdur mahalleleri belediyeler tarafından yaşanılabilir alanlara dönüştürülebilir. Buradan Argıncık mahallesi ve benzeri çok mahalle içinde bu örnekler çoğaltılabilir. Kısacası belediyeler borçlarını kapatma derdine düşmüşler!
Siz mi? Daha çok beklersiniz! Bu konu daha çok konuşulacak. Çözüm ne mi? O da bizde!"
ETİKET :   İYİ Parti Kazım Yücel Büyükşehir Belediye Büyükşehir Kocasinan Melikgazi Haberler Kentsel dönüşüm

Tümü