Başkan ile esnaf arasında, "Bariyer" tartışması!

20:18:27 | 2018-07-10

Sivas Caddesi esnafından bariyer tepkisi:

“İŞLERİMİZ DÜŞTÜ, SORUMLUSU BAŞKAN ÇELİK VE EKİBİ”

Kayseri'de, balıkçı esnafının bulunduğu caddeye Büyükşehir Belediyesi tarafından bariyer uygulamasının hayata geçirilmesi esnafın tepkisini çekti. İşlerinin düştüğünü ifade eden esnaflar, Başkan Mustafa Çelik ve ekibine tepki göstererek, “Bizleri hiç dinlemeden gerçekleştirdikleri keyfi uygulamaları ile mağdur edildik” dedi.

Kayseri'de, balıkçı esnafının bulunduğu caddeye Büyükşehir Belediyesi tarafından bariyer konulması ve ardından bölgede park yasağı uygulaması esnafın tepkisini çekti. Sivas Caddesi’nin balıkçılar denilen bölgesinde bulunan esnaflar bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi. Esnaflar adına konuşan Fırat Karaduman, bariyer uygulamasının kendilerinin görüşü alınmadan yapıldığını ve esnafların mağdur olduğunu savundu.

“SİVAS CADDESİ ESNAFLARI OLARAK BİZLER ÇOK MAĞDURUZ”

Karaduman, “Bizler Kayseri Sivas caddesi esnaflarıyız. Yaklaşık 40 yıldır işyerlerimizde çeşitli ticari faaliyetlerde bulunmaktayız. Yıllık binlerce lira devlete vergi, SGK primi ödeyen, onlarca çalışanı bünyesinde barındıran yüzlerce aileye aş veren işletmeleriz. Bulunduğumuz yer şehrimizin en işlek ve en hareketli bölgesidir. Burada yaya ve araç trafiği de haliyle hareketli ve yoğundur. Yaklaşık 2 ay önce Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin almış olduğu bir karar ile bizlerin hiç bir görüşü alınmadan, işyerlerimizin önündeki otoparkı iptal ederek, sözde yaya yolunu genişletmek bahanesiyle, işyerlerimizin önü demir bariyerler ile kapatılmış, esnaflarımız mağdur edilmiştir. Bu yaşananların ardından işlerimiz çok düşmesiyle çalışan elemanlarımızı işten çıkartmaya başladık, bir müddet sonrada işyerlerimizi kapatmak zorunda kalacağız. Sivas caddesi esnafları olarak bizler çok mağduruz” şeklinde konuştu.

“SORUMLUSU BAŞKAN ÇELİK VE EKİBİDİR”

Büyükşehir Belediyesinin keyfi bir uygulama yaptığını iddia eden Karaduman,”Mağduriyetimizin tek sorumlusu Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve ekibidir.” diye konuştu. Karaduman, “Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve ekibi, bizleri hiç dinlemeden gerçekleştirdikleri keyfi uygulamaları ile bu mağduriyetimizin en önemli sorumlusudur. Demir bariyerler konulduktan sonra işyerlerimize mallarımızı indiremiyoruz. Müşterilerimiz, alışveriş için araçlarını işyerimizin önüne park edemiyor” dedi.

“BARİYERLER KALDIRILSIN, CEP OTOPARKI YAPILSIN”

İşyerlerinin önündeki demir bariyerlerinin kaldırıp cep otoparkı düzeni yapılmasını talep eden Karaduman, bariyer uygulamasının trafiği rahatlatmadığını aksine daha da yoğunlaştırdığını iler sürdü. Karaduman, şunları söyledi: “Bu durum gerek müşterilerimizi gerekse de bizleri çok zor durumda bırakıyor. Bizler işyerlerimizin önlerindeki demir bariyerlerin kaldırılmasını, cep park uygulamasına geçilmesini ve Büyükşehir Belediyesi’nin biz Sivas caddesi esnafları ile istişare ederek, işyerlerimizin önünün daha kullanılabilir bir düzene sokulmasını veya eski haline getirilmesini istiyoruz. İşyerlerimize gelebilecek, sorunlarımızı dinleyip bunu hayata geçirecek, çayımızı içebilecek esnaf dostu bir belediye başkanı istiyoruz. 2 ay önce trafiği rahatlatma adına yapılan sözde bariyer uygulaması trafiği rahatlatmamış aksine yoğunlaştırmıştır. Sivas caddesinin rahatlatılması ve esnafın mağduriyetinin giderilmesini ve şehrimizin vitrinine sahip çıkılmasını ve sorunlarımızın en aza indirildiği, enerji dolu ve moralli bir şekilde, işimizin başına geçerek kayseri halkına hizmet vermek istiyoruz" MHP milletvekili adayı ve aynı zamanda bölgede  esnaf olan Mehmet Özmen ise, Büyükşehir Belediyesini  konuyla ilgili yeniden düşünmeye davet etti. Özmen, “Buradaki esnafların derdi kavga değil ekmektir.” dedi.

 

“Bölgede trafiğin nasıl kilitlendiğini herkes biliyor. Yaptığımız çalışma birçok kesim tarafından takdir topladı” diyen Başkan Çelik’ten esnaflara cevap:

“ESNAFLAR ADINA YAPILAN AÇIKLAMAYI MANİDAR BULDUM”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sivas Caddesi’nde yaptıkları yol ve kaldırım çalışmasıyla ilgili balıkçılar ve yanlarında bulunan esnaflar adına yapılan açıklamayı manidar bulduğunu belirtti. Başkan Çelik, şehrin en işlek caddesindeki tıkanmayı ortadan kaldıran düzenlemeye bu şehri seven herkesin sahip çıkması gerektiğini kaydetti. Kayseri’de, Sivas Caddesi Balıkçılar civarında yapılan bariyer uygulamasına esnaflar, işlerinin düştüğünü gerekçe göstererek tepki gösterdi. Esnafın bu yöndeki tepkisinin ardından açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, caddenin söz konusu kısmında trafiğin nasıl kilitlendiğinin başta cadde esnafı olmak üzere herkes tarafından bilindiğini söyledi.

“BUNUN TERSİNİ İFADE ETMEK HAKİKATİ ÖRTMEZ”

Çelik, “Trafikte yaşanan rahatsızlığın giderilmesi için yaptığımız düzenlemeyle esnafımızın çıkarlarını da gözetmekteyiz. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin esnafa bakışı ve esnafa vermiş olduğu destek Türkiye’ye örnek olmuştur. Bunu da esnaf temsilcileri her vesileyle dile getirmiştir. Hal böyle iken farklı değerlendirmeler yapmak doğru olmamıştır. Esnafın da ifade ettiği gibi Sivas Caddesi, şehrimizin en işlek caddesidir. Bu caddede trafiğin düzenli bir şekilde seyretmesi için pek çok çalışma yapılmış; ancak iki şeride araç park edilmesi nedeniyle trafik sıkışıklığı önlenememiştir. Park yasağına rağmen iki sıra park nedeniyle tek şeride düşen araç trafiğinin sabah ve akşamki pik saatlerde tamamen tıkandığına şehrimizde yaşayan herkes şahittir. 1 milyon 376 bin olan nüfusumuzun çoğunluğunun kullandığı bir caddede uzun araç kuyrukları oluşmasını kenara çekilerek izlememizi kimse bizden bekleyemezdi. Böyle bir durumda bir düzenleme yapılması kaçınılmaz olmuş ve yapılan istişareler sonucu bugünkü düzenleme gerçekleştirilmiştir. Bu düzenlemenin yapılacağını geçen yıl ve bu yıl defalarca dile getirdim. Yaya korkulukları, yaya yolları ve otobüs durağında yapılan değişiklikle ilgili çalışmalar yapılırken gece gündüz farklı saatlerde defalarca bölgeye giderek incelemelerde bulundum ve esnafla gerek belediyemizde gerekse esnaflarımızın iş yerlerinde toplantılar yaptık. Yaptığımız bu çalışma şehrin birçok kesimi tarafından takdir topladı ve çok sayıda teşekkür telefonu aldık. Bu şehir esnaf şehridir ve benim esnaf dostu olduğumu herkes bilir. Bunun tersini ifade etmek hakikati örtmez”

“ESNAFLARLA TOPLANTILAR YAPIP, ANLATTIK”

Esnafların “Bizi dinlemediler” yönündeki tepkisine de cevap veren Çelik, daha önce esnaflarla toplantılar yapıldığını ve proje hakkında bilgi verildiğini söyledi. Çelik, “Yaptığımız bu çalışma şehrin birçok kesimi tarafından takdir topladı ve çok sayıda teşekkür telefonu aldık” ifadelerini de kullandı. Esnaflar adına yapılan açıklamayı manidar bulduğunu kaydeden Başkan Çelik, şehrin en işlek caddesindeki tıkanmayı ortadan kaldıran düzenlemeye bu şehri seven herkesin sahip çıkması gerektiğini kaydetti.

"YENİ BİR PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Diğer yandan Başkan Çelik, balıkçı esnafının işyerlerinin iki cepheli olduğunu da dile getirerek balıkçı esnafıyla birlikte işyerlerinin arka cephesi olan Uluğ Sokak’ta yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını da dile getirdi. Çelik, “Sokağın bugünkünden çok daha güzel bir hale getirilmesine yönelik birkaç tane proje hazırlandı. Bu projeler üzerinde görüşmelerimiz sürüyor. Buradaki işyerine gelen müşterilerin otopark ihtiyacı için de Yeniçay Sokak’ta otopark düzenlemesi yapıyoruz. Ayrıca Hunat Katlı Otoparkı’nda alışveriş için gelen müşterilere ücretsiz otopark imkanı verebileceğimizi esnafımıza ilettik. Tüm bu çalışmalara rağmen Büyükşehir Belediyemizin farklı şekilde gösterilmek istenmesi doğru değildir” dedi.

 

 

 

 
ETİKET :   Haberler Kayseri Bariyer Sivas Caddesi Esnaflar Tepki Başkan Çelik Büyükşehir Belediye Tartışma

Tümü