Başkan’dan acı tablo!

Rakamlarla Ülke Gerçeği Dikkat Çeken Çocuk Gerçeği

16:53:56 | 2016-11-21

Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Mahmut Arıkan, ülke gündeminde yaşanan olaylar ve bunun yanında ekonomik durum hakkında dikkat çeken bilgi notlarını paylaştı. Rakamlarla gerçekleri gözler önüne seren Arıkan, son günlerde tartışılan “Diriliş” dizisiyle de İsrail göndermesi yaptı.

Meclis’te, AKP’li 5 vekilin hazırladığı “cinsel istismar” önergesine yani cinsel istismara uğrayanın, istismarı yapanla evlenmesi durumunda, suçlunun cezasının geri bırakılması veya ertelenmesini içeren teklifine gönderme yapan Saadet Partisi İl Başkanı Mahmut Arıkan, “2006 yılında açılan çocuk cinsel istismar davası 2 bin 400. 2016 yılında gelindiğine bu rakam 16 bin 900. Son 10 yılda çocuk cinsel istismar davaları yüzde 700 artmış.” dedi.

PROTESTOLU SENET NE KADAR ARTTI, DOLAR ARTIŞLI ÜLKE KIYASLAMASI

Ülkenin dikkat çeken ekonomik durumuna da rakamlarla da değinen Arıkan, “Ekim ayında kurulan şirket sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,53 artarken, kapanan şirket sayısı yüzde 52,64 arttı. Geçen yılın 10 ayı protesto olan senet tutarı bu yılın ilk 10 ayında yüzde 20,8 artarak 9.5 milyar TL oldu.” ifadelerini kullandı. Doların yükselişine yönelik de dünyadan örnekler veren ve Türkiye’nin durumunu karşılaştıran Başkan Arıkan, “ Son on günde dolar Çin'de yüzde 1,6, Hindistan'da yüzde 2,4
Türkiye'de yüzde 7,9 arttı.” diye konuştu.

YILLARA GÖRE DEVLET FAİZE NE KADAR ÖDEDİ?

Arıkan, ayrıca devlet bütçesinden faize ödenen paraları da yıllarına göre açıklayarak, şu ifadeleri kullandı: “1980-2002 yılları arası Devlet bütçesinden faize ödenen para 135 milyar Türk lirası. 2002-2017 yılları arası Devlet bütçesinden faize ödenen para  770 milyar Türk lirası.”

“DİRİLİŞ ERTUĞRUL” GÖNDERMESİ

Son günlerde siyasi gündeme konu olan Diriliş Ertuğrul’a da gönderme yapan Arıkan, “Diriliş'te, Ertuğrul Kudüs'e haçlı seferi düzenlemek isteyenlerle savaşırken İsrail, Türkiye Büyükelçisini atadı. Ama bizde gündem hep beraber Okan Bayülken'e küfür etmekten öteye geçemedi.” dedi.

DİKKAT ÇEKEN ÇOCUK GERÇEĞİ

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nü de unutmayan Saadet Partisi İl Başkanı Mahmut Arıkan, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü; her gün dünyada 18.000 çocuk önlenebilir nedenlerden ölüyor. Ülkemizde 2016 yılında 16 bin 900 çocuğa cinsel istismar suçu işlendi. İsrail zindanlarında 350 Filistinli çocuk zulüm görüyor.” ifadeleri ile de yaşanan acı gerçeklere rakamlarla dikkat çekti. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri haberleri Haber Saadet Partisi Mahmut Arıkan Ülke Gerçeği Ekonomi Kayseri

Tümü