Ataş: 150 proje açıklarken Memduh Başkan bu tabloyu biliyordu

11:27:06 | 2019-07-15

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ortaya atılan borç ve istifa iddialarını değerlendirdi. Büyükşehir ile diğer belediyelerin mali durumunun iyi olmadığını kaydeden Ataş, seçim öncesi yaptığı uyarıları hatırlattı.

“GERÇEKLER ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI”

“Biz seçim öncesi belediyelerin şu an borç batağında olduğunu söyledik.” diyen Ataş, “Mevcutların yeniden görev başına gelmeleri halinde değişen bir şeyin olmayacağını da belirttik. Çünkü anlayış aynı, bakış aynı, zihniyet aynı. Hepsi bir birinin açığını kapatmanın derdinde. Oysa vatandaşla gerçekler paylaşılmalı. İşte borç yüzünden nasıl birbirlerini üstü kapalı da olsa eleştirdiklerini gördük. Biri Özhaseki’yi, diğer Çelik’i eleştirdi. Son olarak da Başkan Büyükkılıç, sürekli borç konusunu gündemde tutuyor ve bu sorumluluğun altına belli ki girmek istemiyor. Belediyenin şu an 2 milyarı aşkın borcu olduğu konuşuluyor. Büyükkılıç’ın istifa ettiği, sonra vazgeçirildiği konuşuluyor. Meclisten 150 milyon borçlanma yetkisi verilen Büyükkılıç’ın, bu paranın tamamını borç yükü yüzünden kullanamadığı, paranın sadece bir miktarını kullanabildikleri konuşuluyor. KASKİ’nin mal varlıkları ipotekli deniyor. Ne oldu, borçsuz belediye naralarına? Gerçekler ortaya çıkmaya başladı. Bu daha filmin jeneriği, bakalım sonrasında neler ortaya çıkacak? Birileri de çıkıp, acınacak durumla alay ediyor ve ‘içinizde hasta olan varsa istifa etsin’ şeklinde espri yapıyor. Evet, bir hasta var. O hasta getirilen sistem, o hasta sürdürülmek istenen anlayış. Bu anlayışın artık ülkeye faydası yok” dedi.

“KAYSERİ BAZILARININ İÇ ÇEKİŞMELERİNE ALET EDİLMEMELİ, BÜYÜKKILIÇ  MİLLETİN TERCİHİDİR VE GÖREVİNİ TAMAMLAMALI”

Büyükşehir’de ortaya çıkan borç tartışmalarının yeni bir şey olmadığını dile getiren Ataş, iç çekişme yüzünden Kayseri’nin daha fazla Türkiye’ye rezil edilmemesi gerektiğini söyledi.  Başkan Büyükkılıç’ın ortadaki neden her neyse, görevini sonuna kadar götürmesi ve tamamlaması gerektiğini anlatan Ataş, “Millet sonuçta oy vermiş ve tercihini yapmıştır. Sayın Büyükkılıç’ı seçmiştir. Millet iradesine saygı duyulmalı ve sayın Büyükkılıç görevini tamamlamalıdır. Ortaya çıkan iddialar, söylentiler ne yazık ki Kayserimize zarar veriyor. Biz de bu çerçevede her zaman söylediğimiz gibi Kayseri için yapılması gereken bir şey varsa, üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Yeter ki vatandaşımız, şehrimiz, ülkemiz kazansın. Biz görevden kaçmayız.” şeklinde konuştu.  

“BÜYÜKKILIÇ, BU TABLOYU BİLMİYOR MUYDU?”

Ataş, Büyükkılıç’ın tabloyu bile bile göreve talip olduğuna da dikkat çekerek, “Burada sanki iş Memduh Başkanın üzerine kalacakmış gibi bir durum da var, ama gelinen noktada seçim öncesi 150 proje açıklarken Memduh Başkan bu tabloyu biliyordu. Yani gerçekleri göre göre o  koltuğa talip oldu. Belki bu borçlanmanın suçlusu değil, ama o da uzun yıllardır Büyükşehir Meclisinin en etkin isimlerinden biriydi. Sonuçta bu tablodan haberinin olmaması imkansız. O zaman akıllara birileri sözünde durmadı mı? Ya da birilerinin Büyükşehir için başka bir planı mı var? Birileri işleri daha da çıkmaza sokup, başka emellerini ortaya koymak mı istiyor? soruları akla geliyor” ifadelerini kullandı.

 “DİLLENDİRDİĞİMİZ NE VARSA, NE YAZIK Kİ GERÇEKLEŞİYOR”

Kayseri’de bütün baskılara, zorluklara rağmen yüzde 32 oranında oy aldıklarını kaydeden Ataş, “Her 3 kişiden birinin oyunu aldık. 250 binin üzerinde oy verdi vatandaşlarımız. Ben kampanyaya başladığımda, bunlara tek kale maç yaptırmayacağım dedim. Çünkü yıllardır durumu buydu. Onlar ‘yüzde 85 oy alacağız’ diyorlardı. Ben doğruları dile getirmeye çalıştım. Kayserili hemşerilerime teşekkür ediyorum. Ben bir gerçeğe ayna tuttum. Bugün yaşanacaklar konusunda uyardım. Belediyenin borç batağı içinde olduğu ortaya çıktı. Şimdi durumdan hala birileri memnunsa, onlara söyleyecek sözüm yok.  Ben bize güvenenlerin sesi olmaya ve gerçekleri söylemeye devam edeceğim. Dillendirdiği ne varsa, bugün ortaya çıktı. Belediye şirketlerinde dönen işler de yakında ortaya çıkar. Bazı şirketler üzerinden nasıl arsa alınıp, servis edildiği, emlakçılık yapıldığı ortaya çıkar. Bu şehir daha çok şey görecek. Zihniyet değişseydi, daha hızlı görecekti ama şimdi de gerçekler ortaya çıkacak.” şeklinde konuştu.

“YENİ SİSTEM ÇIKMAZDA, ÜLKE VE MİLLET HER AÇIDAN DARDA, SIKINTIDA”

Cumhurbaşkanlığı hükümeti sisteminin üzerinden bir yılın geçtiğini anlatan İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş, sistemin sorunları çözmek yerine katbekat arttırdığını ifade etti. “Bu sistemle Türkiye çok zarar görür” diyen Ataş, şunları söyledi, “Buradan vatandaşlarıma sesleniyorum. Ne dedi Cumhurbaşkanı? ‘Bu kardeşinize yetkiyi verin, faiz düşecek, ekonomi düzelecek, işler hızlanacak, uçacağız’ Kimlerin ekonomisinin düzeldiği, kimlerin ihalelerinin hızlandığı ve kimlerin uçtuğu ortada. Getirilen sistem ile ilgili de daha önce hangi uyarılarda bulunduysak o oldu. Sistem tıkandı, hukuk tıkandı, adalet tıkandı. İnsanlara vaat edilen ne varsa hepsi Kayseri’nin ortasından su geçecek denen Venedik projesi gibi havada kaldı. Adaletin, hukukun işlemediği yerde huzur olmaz. İşte Türkiye’de vatandaşlar huzursuz, ekonomik sıkıntı içinde. Yeni sistemin hayata geçmesi ile birlikte bir Kayseri kadar işsizliğin arttığından bahsediliyor. İnsanlar her açıdan darda, sıkıntıda, çıkmazda. Bunu görmek istemeyenler ise siyasi yandaşçıkları ile gündem değiştirme derdinde. Beka ile başladıkları söylemlerin nasıl kendi koltuk bekaları ile sonuçlandığı da ortada. Koltukları için terör örgütleri ile de nasıl, masaya oturup, medet umdukları da ortada. Bu millet bu karanlık girişimleri unutmaz. Yeri geldiğinde cevabını verir. İstanbul seçimlerinde bunu gördük. Millet iradesini çantada keklik sananlara, mitili siyasete, milletimiz mislisiyle cevap verdi”

“TERÖRİSTE GERİLA DEMEK, ERGENEKONA İMAN ETMEK, BUNLAR DAMI ALGI OPERASYONUYDU?”

 Diğer yandan Milletvekili Dursun Ataş, bir süre önce ortaya çıkan TC tartışmaları ile ilgili olarak da, tepkisini yineledi. “Bir tabelaya TC ekleyecek para bulamıyorlarsa, biz buluruz” ifadelerini kullanan Ataş, “Sıkışınca algı operasyonu diyenler, bu ülkenin değerlerini bir bir yok etmeye çalışıyor. TC maliyeti arttırır diyen bir zihniyet var karşımızda. Sonra karalamaymış. Kardeşim senin ağzından çıkanı kulağın duymuyor mu? Bu maliyet neyin maliyeti? Söylenecek söz mü? Bu ülkenin bugünlere gelmesi için canlarını ortaya koyanları görmez misin? 7’den 70’e Kurtuluş Savaşı’nda mücadele eden kahramanlar, sen ‘TC maliyeti artırır’ diyesin diye mi bu vatan için canlarını siper etti, gazi oldu şehit oldu. Bu destanın maliyetini hesaplamak neyin nesi? Bu mu hatıralarına sahip çıkmak. Bu yaşanırken biri de çıkıyor, ortaya çıkardığı yeni model başkanı kollamak için  ‘TC bölücülüktür’ diyor, geçmişte de ‘Kumpas olduğu ortaya çıkan, yargıda da tescillenen ve birçok insanın iftiralarla hayatını karartan FETÖ işi Ergenekona Allah’a iman eder gibi inanıyorum’ demişti. Sonra, “Teröriste gerilla’ demişti. Bunlar da mı algı operasyonuydu? Bunların suçlusu da mı bu millet? Yeter demek lazım. Bu konularda birçok insanın hakkı yendi, hayatı karardı, ailesi parçalandı, hayatlarını kaybedenler oldu. Tövbe ettiler mi? Bu oluşturdukları yanlış algı yüzünden bu milleten özür dilediler mi, hesap verdiler mi? Kimin hangi algıları ortaya koyup, bu ülkeye ve bu millete ne bedeller ödettirdiği ortada. Artık yeter. Şimdi de Genel Başkanımız sayın Meral Akşener ile ilgili edebe sığmayacak, insanlığa sığmayacak iftiralarla gündeme gelmek isteyenler var.” dedi.

“SİZİN BU ÜLKEYLE, MİLLETLE ASIL DERDİNİZ NE? ÇIKIN MERTÇE AÇIKLAYIN, NEYİN PEŞİNDESİNİZ?”

“İşte bütün bunlar yaşanırken, AKP’de bir diğeri de çıkıp ‘Güle oynaya 90 yıllık sistemi değiştirdik” diyor.” ifadelerini de kullanan Ataş, “Yahu sen güle oynaya yol arkadaşlarını yarı yolda bıraktın. Sen güle oynaya makam için davam dediğin yolu değiştirdin. Sen güle oynaya ‘harun gibi gelip karunlaştılar’ dediğini unutup, karunlaştılar dediklerine dahil oldun. Gerçekten de milleti artık sizi gülerek izliyor. Şimdi gelelim asıl meseleye, sizin bu ülkeyle, milletle asıl derdiniz ne? Çıkın mertçe açıklayın. Neyin peşindesiniz? Nedir bu içinizde bitmeyen Türkiye Cumhuriyeti nefretinin asıl sebebi. Bu millet size güvendi oy verdi, makam verdi. Size rahat mı batıyor?” diye sordu.

“15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİ SÜRECİNE SEBEP OLAN HER ŞEYİ KINIYOR, YAPANLARI DA LANETLİYORUM”

 15 Temmuz hanin darbe girişiminin yıldönümü ile ilgili de açıklama yapan Ataş, “FETÖ terör örgütü konusunda geçmişte duruşumuz, tavrımız, söylediklerimiz yani safımız belliydi. O günlerde de dilimiz döndüğünce iktidarı uyardık, ama dinlemediler. FETÖcüler, vatanseverleri saf dışı bırakıp, devletin her yerine yerleştiler ve sonraki süreçte de ne yazık ki acı olaylar yaşandı. Şehitler verdik, gazilerimiz oldu. Şimdi bu yaşananlardan ders almayanlar, yine farklı karanlık işler peşinde. Başka cemaatler FETÖ’nün yerini alıyor. Gelinen noktada biz yine uyarılarımızı yapıyoruz. Başka FETÖleri bu milletin başına bela etmeyin. Bu kapsamda hain darbe girişimi sürecine sebep olan her şeyi kınıyor, yapanları da lanetliyorum. Bu milletin iradesine kimse darbe yapamaz. Türkiye Cumhuriyetine ve değerlerine kimse darbe yapamaz. Bu anlayışta olanlara bu millet yaşadıkları her yeri dar eder, cevabını verir” dedi.

 
ETİKET :  

Tümü