“Asgari ücretle geçinmek zor” diyen Kayseri Sanayi Odası Başkanı: Önerimiz yüzde 10!

17:36:17 | 2019-12-19

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, merakla beklenen asgari ücretle ilgili açıklama yaptı. Sendikaların asgari ücret konusunda fahiş rakamlar istediğini iddia eden Büyüksimitci, “Bizim işçimiz bu asgari ücretle geçinmekte zorlanıyor ve bizim isteğimiz de fazlasını verebilmek, ama dünyanın bazı gerçekleri var. İşverenlerimiz bu asgari ücreti kaldıramaz. Bizim bu konudaki önerimiz enflasyon oranı kadar zam yapılmasıydı. Yani yüzde 10 enflasyon varsa yüzde 10 zam yapılsın” dedi. 

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KAYSO meclis salonunda basın toplantısı düzenledi ve 2019 yılını değerlendirdi, oda faaliyetleri hakkında bilgi verdi. KAYSO Meclis Başkanlık Divanı, Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda Başkan Büyüksimitci, 2020 yılından beklentilerini de açıkladı. Ekonomide 2018 yılının Ağustos ayında kur dalgalanmaları ile başlayan olumsuzlukların 2019 yılında da devam ettiğini açıklayan Büyüksimitci, “Aşırı kur artışı ile birlikte ekonomide düşüş, büyüme hızında gerileme yaşandı. 2018’in son çeyreği ve 2019 yılının ilk iki çeyreğinde ekonomide eksi büyüme yaşadık.  Bununla birlikte Türkiye ekonomisi 10 yıldan bu yana ilk kez üstü üste üç çeyrek küçülme yaşamış oldu. Ancak 2019 yılının 3. Çeyreğinde hükümetimizin aldığı tedbirlerin yanı sıra, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin ciddi çabaları ve tabi ki sanayici ve işadamlarımızın gayretleri ile yüzde 0,9 büyüdük” dedi.

“EKONOMİDE ÇOK İYİ BİR YIL GEÇİRMEDİK”

Son çeyrekte Türkiye ekonomisinin yüzde 4 civarında büyüyeceğini tahmin eden Başkan Büyüksimitci, “Bu da gösteriyor ki 2020 yılı bizim için daha iyi bir yıl olacak. Ekonomide çok iyi bir yıl geçirmedik ama ümidimizi de hiçbir zaman kaybetmedik. Elbette sorunlarımız var ama ortak akıl ve istişare ile bu sorunlarımızı çözeceğimize inanıyoruz” diye konuştu. Oda olarak 2019 yılında yaptıkları çalışmalara değinen Başkan Büyüksimitci, sıkıntıları bir an önce atlatmak adına, sanayinin mevcut üretimini artırmaya, ürün dönüşümünü sağlamaya, ihracat yapan firma sayısını artırmaya ve yalın üretime ve şirket içi verimliliğe odaklandıklarının anlattı. Kayseri Sanayi Odası Başkanlığının yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliğinin de bulunduğunu hatırlatan Başkan Büyüksimitci, “TOBB Yönetim Kurulu gömleğimle öncelikle Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanımızın selamlarını iletmek istiyorum. Rifat Başkanımız Kayserimiz içinde bir gurur kaynağıdır” dedi. TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü" imzalandığını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Bu kapsamda Kayserinin en köklü ve en büyük okullarından biri olan Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni proje okulu olarak belirledik ve Proje Yönetim Kurulu oluşturduk. Burada ki çalışmaları da Sanayi Odamız, Ticaret Odamız ve Ticaret Borsamızla birlikte takip ediyoruz. Bunun yanı sıra şehrimizin diğer sorunlarını da Odalarımız ve OSB başkanlarımızla takip ediyoruz.” diye konuştu.

“KAYSERİ’NİN İHRACATININ 2,5 MİLYAR DOLARI AŞACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ”

İhracat ve ithalat rakamları hakkında da bilgi veren Büyüksimitci, “Bu yıl tüm zamanların ihracat rekorunu kıracağımız düşüncesindeyim. 2019 yılında Kayseri’nin ihracatının 2,5 milyar doları aşacağını öngörüyoruz. İthalatımızda yıl sonu itibari ile ihracatımızın yarısından da az gibi olacak. Yani Kayseri cari fazla veren bir il konumunda. Bu bizim için çok önemli. Onun için Kayserimize gözbebeğimiz gibi bakmamız gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 “STRATEJİK ÜRÜNLERİ BELLİ BÖLGELERDE TOPLAMANIN RİSKİNİ İYİ ANLAMALIYIZ”

Türkiye'nin yeni bir üretim havzasına ihtiyacı olduğunu belirten Büyüksimitci, “Marmara Bölgesi artık fazlasıyla doldu. Üstelik deprem riskinin yoğun olduğu bir bölge. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde sanayinin ve finansın bu kadar yoğunlaştığı bir bölge göremezsiniz. Marmara bölgesi ile Güneydoğu arasında gelişmişlik bakımından inanılmaz uçurum var. İskenderun, Adana ve Mersin'in deniz ayağını oluşturacak, Konya ve Aksaray'ı da içine alacak yeni bir üretim havzasını bölgemizde hayata geçirmemiz gerekiyor. Stratejik ürünleri belli bölgelerde toplamanın riskini iyi anlamalıyız” dedi.

 “ORTA ANADOLU ÜRETİM HAVZASI'NI HAYATA GEÇİRMELİYİZ”

Konuşmasında, “Hem Türkiye'nin geleceğini kurtaracak hem de Orta Anadolu'da bulunan birçok ilimizi etkileyecek, gelecekte bölgemiz için önemli bir iş ve istihdam alanı oluşturacak Orta Anadolu Üretim Havzası'nı mutlaka hayata geçirmeliyiz” diyen Büyüksimitci, “Bize göre 2020 yılının en önemli konusu Türkiye’nin yeni bir üretim havzasına ihtiyaç olduğudur. Sivil toplum, basın, siyasiler ve hatta çevre illerimizle birlikte bu konunun önemini anlatmalıyız” şeklinde konuştu.  

“KAYSERİ’DE 75 FİRMAMIZ SAVUNMA SANAYİNE ÇALIŞIYOR”

Orta Anadolu Üretim Havzası'nın beraberinde önemli stratejik yatırımlarla da sanayisini güçlendirmek istediğine değinen Başkan Büyüksimitci, “Kayseri'de savunma sanayi yok gibi bir algı var ancak şu anda kentimizde yaklaşık 75 firmamız savunma sanayine çalışıyor. Bizlerde Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) öncülüğünde savunma sanayi şirketi kurduk. Burada yüksek teknoloji ürünü, yerli ve milli üretime destek amaçlı üretim yapacağız. Yer inşaatımız devam ediyor, dördüncü ay gibi inşaatı bitecek ve 2020 yılının sonuna kadar Kayseri'ye bu yatırımı kazandıracağız” ifadelerini kullandı. 

“ASGARİ ÜCRETTE FAHİŞ RAKAMLAR VAR”

Büyüksimitci, toplantıda merakla beklenen asgari ücretle ilgili de konuştu. Sendikaların asgari ücret konusunda fahiş rakamlar istediğini öne süren Büyüksimitci, asgari ücret sorunu için daha önce de önerilerinin olduğunu söyleyerek, “Bizim işçimiz bu asgari ücretle geçinmekte zorlanıyor ve bizim isteğimiz de fazlasını verebilmek, ama dünyanın bazı gerçekleri var. Biz sadece asgari ücrete zam yapmıyoruz. Asgari ücrete yaptığımız zam kadar onun üzerindekilere de en az zam yapmak zorundasınız ve ciddi şekilde maliyetler artıyor. Bizim bu konudaki önerimiz de enflasyon oranı kadar zam yapılmasıydı. Yani yüzde 10 enflasyon varsa yüzde 10 zam yapılsın, ama son dakika enflasyon artışı olursa ek olarak o zam da yansıtılmalıdır. Çünkü bizim işverenlerimiz ve ülkemiz şu an istenen asgari ücreti kaldıramaz.”

 

 

 

 

 
ETİKET :  

Tümü