Artık vatandaş değiller!

Herkes bu soruyu soruyor! O neden yok?

11:01:19 | 2017-09-07

Yurt dışında bulunan 130 FETÖ firarisi için tanınan 3 aylık süre doldu. Bu kişiler, Bakanlar Kurulu'nun karar alması durumunda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılacak. Listede Kayserili isimler de var.

 FETÖ soruşturmalar kapsamında 5 Haziran tarihli Resmi Gazete'de, firari olan ve yurt dışında oldukları belirtilen 130 kişi için yurda dön çağrısı yapılmıştı. İsimler arasında en başta FETÖ elebaşı Fethullah Gülen yer alıyor.  Ayrıca İçişleri Bakanlığı'nın FETÖ üyeliği iddiasıyla "Aranan Teröristler Listesi"ne giren İbrahim Özkara, Ali Akın, Soner Cesur, İbrahim Kabadayı, Eşref Çiftçi ve Muhammed Eroğlu gibi isimlerin de listede yer aldığı görüldü.

Vekillikleri düşürülen HDP’li Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız da İçişleri Bakanlığı'nın listesine kondu. Listede, eski AK Parti Niğde Merkez İlçe Başkanı Latif Göngör ile Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyi Başkanı Kemal Öksüz de bulundu. Kemal Öksüz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 17 kişi ile birlikte FETÖ'ye yardım ettikleri iddiasıyla soruşturma açıldı.

Listede ayrıca eski Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, eski savcılar Muammer Akkaş, Celal Kara, Zekeriya Öz, eski İstanbul Başsavcıvekili Fikret Seçen, iş adamı Akın İpek’in de yer aldığı belirtildi.

Ayrıca örgütün Denizli-Çivril nüfusuna kayıtlı mensuplarından “Kayseri İmamı” Sıtkı Baş ile Erciyes Üniversitesi eski Öğretim Üyesi Prof. Dr Yunus Serin de  listede yer alıyor.

KHK ile tanınan 3 aylık sürenin tamamlanmasının ardından gözler Bakanlar Kurulu'na çevrildi.Listede yer alıp üç ay içinde yurda dönmeyenlerin vatandaşlıktan çıkarılmaları için gereken teklif İçişleri Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu'na sunulacak.

Bakanlar Kurulu'nun vatandaşlıktan çıkarma kararı Resmi Gazete'de yayımlanacak. Vatandaşlıktan çıkarma kararı şahsi olacak, çıkarılan kişinin eş ve çocuklarını etkilemeyecek. Çıkarılan kişi adına bildirim formu düzenlenecek, bu forma dayanılarak kişinin nüfus kaydı kapatılacak.

Yurt dışında bulunan 130 FETÖ firarisi için tanınan 3 aylık süre doldu. Bu kişiler, Bakanlar Kurulu'nun karar alması durumunda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılacak. Bu kişilerin arasında Kayseri nüfusuna kayıtlı üç kişi bulunuyor. Bu isimler; Kayseri nüfusuna kayırlı İlhan Miraboğlu, Kayseri nüfusuna kayıtlı Mehmet Çetin ve Develi nüfusuna kayıtlı Alaaddin İslamoğlu.

Diğer yandan açıklanan listede 508 gün sonra yakalanan bir diğer Kayserili Ahmet Türkmen de yer alıyor. Ancak Türkmen, Emniyet’in başarılı operasyonu sonrası Ankara’da saklandığı evde yakalanmış ve hakim karşısına çıkarılmıştı.

Diğer yandan vatandaşlıktan çıkarma kararı şahsi olacak, çıkarılan kişinin eş ve çocuklarını etkilemeyecek. Çıkarılan kişi adına bildirim formu düzenlenecek, bu forma dayanılarak kişinin nüfus kaydı kapatılacak.

 (Haber Merkezi)
ETİKET :   Kayseri Haberleri FETÖ Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı

Tümü