ARTIK KADERCİLİĞİNE SIĞINAMAYIZ!

20:09:16 | 2020-03-12

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erhan Özhan, “Parası olan okusun, parası olmayan da ne yaparsa artık kaderciliğine sığınamayız” dedi. Özhan, meclis toplantısında devlet okullarının desteklenmesi gerektiğini belirtti.

 

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erhan Özhan, Mart ayı meclis toplantısında eğitimde yaşanan sorunlara değindi. Devlet okullarının desteklenmesi için çağrıda bulunan Özhan, eğitimde kaderciliğe sığınılamayacağını kaydetti. Mecliste konuyla ilgiki olarak konuşan Özhan, Büyükşehir’in,  eğitim kurumları konusunda da elini taşın altona koyması gerektiğini dile getirdi.

“PARASI OLAN OKUSUN DİYEMEYİZ”

Özhan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı, “Değişen eğitim sistemiyle birlikte artık konut imarlarının, akaryakıt tesis izinlerinin yanında önümüze sık sık ‘özel eğitim alanı’ ifadesiyle karşılaşmaktayız. Elbette eğitim sistemi ve piyasa şartları bu durumu elzem hale getirmektedir, fakat belediye meclisi temsilcileri olarak sosyal manada bu konuya dair birkaç cümle kurmamız, tarihe not düşmek anlamında önemli. Belki söyleyeceklerim bu bütün Türkiye’de böyle, buraya has bir durum değil denilerek değerlendirilebilir, ancak ben ne genel siyaseti yerele girdirmek niyetindeyim ne de yereldeki sorunumuzu ‘zaten bütün ülkede böyle’ diyerek seslendirmeyecek değilim. Kayseri ‘özel eğitim kurumları’ furyası başlamadan önce her bütçeden insanın evladının eğitim alabildiği, eşit şartlarda güçlü bir eğitim alma imkanı bulunan marka liselere sahipti. Kayseri Lisesi, Sümer Lisesi, Sema Yazar Lisesi ve benzeri eğitim kurumları bugün dahi yurdun dört bir yanında bürokrat, bilim insanı, siyasetçi, iş insanı kimlikleriyle öne çıkan isimlere yol açan, feyz veren kurumlardı. Parası olan okusun, parası olmayanda ne yaparsa artık kaderciliğine sığınamayız. Öncelikle mevcut devlet okullarımızın fiziki şartlarının iyileştirilmesi başta olmak üzere kapalı spor salonları, yüzme havuzları, laboratuarları, sanat odaları, tiyatroları ile dört başı mamur eserler bırakmak için elimizi taşın altına koymalıyız. Nasıl ki KANKA’yı,  yani Onkoloji Hastanesini finanse ederken, ‘bize ne, bu sağlık bakanlığının işi’ dememişsek, eğitim kurumları noktasında da inisiyatif alalım. Övüncünü ve duasını gelecek nesillere aktaralım.” Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :  

Tümü