Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz!

14. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı açıldı. OSB Başkanı Tahir Nursaçan, “OSB’yi çekim merkezi haline getirdik, projeler kendini anlatıyor” dedi

13:46:28 | 2019-03-08

Kayseri’de 14’üncü Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Türk Dünyası Akraba Toplulukları Fuarı, OSB Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde ziyarete açıldı. Kongre merkezi ilk önemli etkinliğe ev sahipliği yaptı. 1900 yerli ve yabancı markanın katıldığı fuarın açılış töreni siyaset ve iş dünyasını da bir araya getirdi.

 

Açılışta konuşan OSB Başkanı Tahir Nursaçan, “Fuar projesine karar verdik ve 22 ayda bitirdik. Burası yılda 2 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapacak. Görüldüğü gibi hem konuşuyoruz, hem de projelerimizi konuşturuyoruz. Zaten bu projeler kendini anlatıyor” ifadeleri ile dikkat çekti.

 

 

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi yönetiminde tarafından hayata geçirilen Fuar ve Kongre Merkezi ilk önemli etkinliğe ev sahipliği yaptı.  14. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

Açılışta Türk Dünyası Akraba Toplulukları'nı temsil eden ve ülkelere ait yöresel kıyafet giyen bir grup konser verdi.

 Fuarın açılışında konuşan Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan,  22 ayda fuar alanının bitirildiğini ve yılda 2 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapacağını ifade etti.

“NİSAN AYI BAŞINDA TEMELİNİ ATTIK, 22 AYDA BİTİRDİK”

Sanayicilere seslenen Nursaçan, “Bugün artık sadece kaliteli mal üretip pazara sürmek başarı elde etmek için yeterli değildir. Fuarlar üreticilerle müşterileri buluşturan önemli bir köprüdür. Günümüzde, doğru yerde, doğru zamanda ve doğru bir organizasyonla, katılımcılarla iletişim kurabilmek çok önemlidir. Bir fuarda yer almak, belirli hedef kitleye reklam vermek ve marka bilinci oluşturmak için harika bir yoldur. Başta sanayicilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine Fuar projesine karar verdik. 15’inci genel kurulumuzda aldığımız onayla, 2017 Nisan ayı başında temelini attık, 22 ayda bitirdik. Görüldüğü üzere Kayseri OSB’yi cazibe ve çekim merkezi haline hep birlikte getirdik. Yine görüldüğü üzere hem konuşuyoruz, hem de projelerimizi konuşturuyoruz. Zaten bu projeler kendini anlatıyor" ifadelerini kullandı.

 

“OSB’Yİ LİYAKATİN, KALKINMANIN VE GELİŞMENİN ADRESİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

Fuar alanı hakkında bilgi veren Nursaçan, Nursaçan, yeni yapılan fuar merkezinin 1’nci etabı olan 18 bin metrekarelik kısmının, bu fuarla birlikte hizmete girdiğini söyledi.

Nursaçan, “İkinci etap 12 bin metrekarenin temeli atılmış olup, 2020 yılında tamamlanmasıyla 30 bin metrekareye ulaşacaktır. Tüm etaplarının tamamlanmasıyla toplamda 60 bin metrekarelik kapalı alanıyla, şehrimizin ve sanayicimizin hizmetinde olacaktır. Fuarlar diyalog ve görüş alışverişinde bulunmak için bir fırsattır. Günümüz iş dünyasının yeni vizyonu, 'Rekabet etme gücüne ne kadar sahipsen, teknolojiyi, trendleri ve talepleri ne kadar hızlı yakalayabilirsen, o kadar başarılısındır' şeklindedir. Bu çerçevede;  Kayseri OSB tarafından planlanan fuar ve kongre merkezi yatırımı, OSB’nin sanayicilere, ilimize ve çevre illere destek ve hizmet misyonuna uygun nitelikte hizmet altyapısı sunacaktır. Bu önemli projenin bereketli olmasını diliyorum. Fuarın, işletilmesi konusunda sektörün lideri konumda TÜYAP ile anlaşma sağlanmıştır. Şehrimiz ticareti bu sayede büyük bir canlılık kazanacaktır. Yılda yaklaşık olarak 2 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapacaktır. Fuar projemizin yanı sıra, Türkiye’nin en büyük güneş enerji santrali, bin 500 öğrenci ile Özel Teknik Kolej, Dış Ticaret İstihbarat Merkezi, Endüstriyel Tasarım Merkezi, Modern Ve Tam Donanımlı İtfaiye binası gibi birçok projeyi hayata geçirdik. Allah bütün bu hayırlı hizmetlerin devamını nasip etsin. Hep birlikte Kayseri OSB’yi işin, liyakatin, kalkınmanın ve gelişmenin adresi haline getireceğiz inşallah"

 

KAYACAN: YERLİ VE MİLLİ ÇALIŞMALAR YAPMALIYIZ

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Müdürü Özkan Kayacan tarım sektörünü geliştirmek istediklerini söyledi.  Kayacan, “ Kayseri ölçeğinde baktığımızda sanayi, ticaret, turizmin yanında bir de tarım sektörü var. Bu sektör inşallah önümüzdeki süreçte sanayi ile birleştiği zaman, tarım dayalı sanayimiz büyümesiyle birlikle bizim gerçekten üreticimiz daha fazla para kazanacak. Ankara’da yeni görevimizi aldığımızda, önümüzde konan tabloya baktığımızda birçok konuda yerli ve milli çalışmalar yapmamız kanaati oluştu. Gerek Kayseri’de başlattığımız projeler, gerekse tüm Türkiye’deki birçok projeye start verildi. Önümüzdeki süreçte başta tohum olmak üzere birçok projeye çok kısa sürede imza attık ve startını verdik. Allah’ın izniyle Kayseri’de gördüğümüz bu birlik ve beraberliği inşallah tüm Türkiye’ye yaymak için mücadele edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: FUARLAR TESADÜF DEĞİL

Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve aynı zamanda Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Anadolu’nun merkezinde ve İpek Yolu üzerinde yüzyıllardır ticaretin bir merkezi olan Kayseri’de son yıllarda her ay kurulan fuarların bir tesadüf olmadığını söyledi.

BAŞKAN ÇELİK:  4 YILDA TARIM VE HAYVANCILIĞA ÖNEMLİ DESTEKLER VERDİK

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de belediye olarak il merkezi ve ilçelerde tarım sektörünü destekleyen projeleri yaptıklarını anlattı. Çelik, “Hayvancılığın gelişmesi için Felahiye’deki Toplu Ahır Projesi yaptık. Pınarbaşı’nda 2 bin 500 başlık besi çiftliği ve Çiftçi Eğitim Merkezi kuruldu. Ayrıca arıcılıkla ilgili proje geliştirdik ve Sarız ile Özvatan’da 2 bin 200 kovan arı dağıttık. Bunların hepsini ücretsiz yaptık. Yaptıklarımızın hiçbiri Türkiye’de bir başka belediyenin yaptığı iş değil. Organik tarım bilincinin gelişmesi için de gayret gösterdik” dedi.

 

VALİ GÜNAYDIN: TARIM ÜLKE VE MİLLET İÇİN ÖNEMLİ

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın da, tarımsal faaliyetlerin ülke ve millet için son derece önemli olduğunu söyledi. Günaydın,  “Tarımsal sektörün gelişmesi hem istihdama hem ihracata hem de kalkınmamıza çok önemli katkılar sağlıyor. Dünyanın hemen hemen her ülkesine satacağımız ürünlerimiz var. Bu tür fuarlarla tarımsal üretimin iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve verimin artırılması yönünde son teknolojik ürünler çiftçilerimize tanıtılıyor. Bunun da sonucunda üretimimiz artıyor. Bu nedenle bu fuarların düzenlenmesi çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından dualar eşliğinde fuarın açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası protokol mensupları fuardaki stantları gezdi.

Fuarın açılışına STK ve kamu kurum temsilcilerinin yanı sıra AK Parti Milletvekili Hülya Nergis Atçı, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu,  MHP Milletvekili Baki Ersoy, CHP Milletvekili Çetin Arık, CHP İl Başkanı Ümit Özer, belediye başkanları ve adayları da katıldı.

Diğer yandan fuarda, traktör, biçerdöver, toprak işleme makineleri, ekim dikim makineleri, hayvancılıkla ilgili modern ekipmanlar, tohum, yem ve çeşitli ürünler sergileniyor. Türkiye ve yurt dışından yaklaşık 2 bin firmanın katıldığı fuar, 10 Mart'a kadar gezilebilecek.  (Haber Merkezi)
ETİKET :   Haber Kayseri Kayseri 14’üncü Tarım Hayvancılık Gıda ve Türk Dünyası Akraba Toplulukları Fuarı

Tümü