ALLAH AŞKINA BU SESİ DUYUN!

16:10:07 | 2019-11-11

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin İYİ Partili Meclis Üyesi Erhan Özhan, içme suyu kaynaklarının ve doğanın tehlikede olduğunu belirterek, bu konuda ilgililere çağrıda bulundu. Bünyan ilçesi Güllüce Mahallesi’nde yıllardır yaklaşık 10 km boyunca kanalizasyonun dışarıdan aktığını ifade eden Özhan, “Vatandaşlar ve doğadaki diğer canlılar tehlike altında” dedi.

Bu kanalizasyon sorununun çözülmemesi halinde büyük sorunlarla karşı karşıya kalınabileceğini anlatan ve “Allah aşkına KASKİ’yi uyarıyorum. Pisliği fark eden hayvanlar da bu sudan artık içmiyor” diyen Özhan,  “Acil olarak Bünyan’ın içme suyunu kurtarın. Doğadaki canlıları bu pis suyu içmekten kurtarın, koruyun. Halk ve doğa tehlikededir. Doğanın canlıları, yeşili, dağı, içme suyu kaynakları önemlidir.”  ifadelerini kullandı.

 

 

 İYİ Partili Meclis Üyesi Erhan Özhan, Bünyan ilçesine giderek, doğayı tehdit eden ve açıktan akan kanalizasyona tepki gösterdi.  “KASKİ’Yİ göreve çağırıyorum” diyen Özhan, “İçme Suyu ve Doğa tehlikede” çağrısı yaptı. Özhan, “Bünyan İlçemizin en büyük zenginliği kaynak suları ve el değmemiş doğası. İlçemiz 30 Bini aşkın nüfusunun içme suyu ihtiyacını Allah’ın bir lütfu olan kaynak sularından karşılarken, diğer taraftan bu suyu çevre ilçelerle de paylaşmaktadır. Bu büyük hazinenin depolama ve dağıtımı ile birlikte kanalizasyon şebeke hatlarının kurulum sorumluluğu ilçe belediyelerine değil, Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresine yani KASKİ’ye  ait.” diye konuştu.

“ATIK SULAR YILLARDIR DIŞARDAN AKIYOR”

“Bünyan’ın en büyük mahallelerinden Güllüce’nin atık suyu yıllardır dışarıdan akmakta; halkımız, doğa canlıları, mera arazileri büyük zarar görmektedir” diyen Özhan, Bu alanın içme suyu yatakları üzerinde olması nedeniyle Bünyan’ın içme suyu büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır. KASKİ bu problemi ‘Acil İşler Sınıfına’ almalı, adeta bir doğal afet duruma gelen sorunu ivedilikle ortadan kaldırmalıdır. Herhangi bir enerji gideri olmadan dağıtılan Bünyan kaynak suyu KASKİ’nin en kârlı yatırımlarından olup, bunun karşılığı bu ilçeye ve ilçe Belediyesine kaynak olarak yansıtılmalıdır” dedi.

“YER ALTI SU KAYNAKLARI TEHLİKEDE”

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erhan Özhan, söz konusu atık suların yaklaşık 10 km açıktan aktığını dile getirerek, canlıların tehlike altında olduğuna vurgu yaptı. Özhan, “İlçede nüfusu en kalabalık mahallesi burası.  Uzun süredir devam eden çözüme kavuşturulmayan kanalizasyon problemiz söz konusu. Güllüce Mahallesi’nin en büyük problemi açıktan giden kanalizasyon problemi. Bu nüfusu kalabalık mahallenin  kanalizasyonu yaklaşık 10 km boyunca açıktan gitmektedir. Bu alan komple mera arazisi. Burası koyun, kurt,  kuş  kısacası Bünyan’ın doğasına ait bütün değerlerin toplandığı doğal yaşam alanlarını içinde barındıran hassas bir bölge. Yoğun içme suyu kaynaklarının da altında yer aldığı bir alan.” şeklinde konuştu.

“HAYVANLAR BU SUDAN İÇMİYOR”

Bu kanalizasyon sorununun çözülmemesi halinde büyük sorunlarla karşı karşıya kalınabileceğini anlatan İYİ Partili Erhan Özhan,  şunları söyledi, “Açıkta giden kanalizasyon çözülmezse nelere yol açar? Bu alanda hali hazırda açıkta bulunan koyunlar, kuzular otlatıldıktan sonra içme suyu kaynaklarında su içmeyi kestiği bilgisini almaktayız.  Bu hayvanların en ufak pislik bulaşımını fark etmesi ve fark ettikten sonra bu suları içmemesi önemli bir konu. Aynı zamanda meradaki kuşlar, kuzular diğer canlılar bu pislik akan sudan zehirlenmekte ve zehir de doğaya akmaktadır. Anayolun bu kadar yakınından akan insana bu kadar yakın olan kanalizasyon etrafa pislik, koku hastalık saçmaktadır. Bu KASKİ’nin sorumluluk alanı içinde ve acil çözüme kavuşturulması gereken bir sorundur. Eğer, bu kanalizasyon sağlıklı bir şekilde yer altına alınmazsa, Bünyan kanalizasyon hattına bağlanmazsa Bünyan halkı ve doğası tehlikededir. Doğanın canlıları, yeşili, dağı, içme suyu kaynakları önemlidir.”

“ALLAH AŞKINA KASKİ’Yİ UYARIYORUM”

Sağlığı tehdit eden konuya dikkat çeken ve açıklamalarında Allah aşkına KASKİ’yi uyarıyorum” ifadelerini de kullanan Özhan, “Uyarıyorum ve rica ediyorum. Bünyan’ın içme suyunu kurtarın. Doğadaki canlıları bu pis suyu içmekten kurtarın, koruyun. Kayseri kamuoyunu ve işin sorumlusu KASKİ yetkililerini uyarıyorum” dedi. Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Haberleri Son Dakika İYİ Parti Erhan Özhan Bünyan KASKİ Güllüce Mahallesi

Tümü