Akdeniz usulü beslenme tüp bebek başarısını arttırıyor

Peki hangi yiyecekler tüketilmeli?

16:24:32 | 2018-04-20

KADIN, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere dikkat çeken uyarıda bulundu. Öner, Akdeniz usulü beslenmenin tüp bebekte gebelik başarısını arttırdığını belirtti.

Kadın, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere yönelik yaptığı açıklamada, beslenmenin gebelik oluşumunda önemli olduğunu söyledi. Yapılan araştırmada Akdeniz usulü beslenmenin tüp bebek başarısını arttırdığını belirten Öner, “Yapılmış çalışmada tüp bebek tedavisinden 6 ay önce Akdeniz usulü beslenme yapan kadınların tüp bebekle gebelik elde etme başarısını yüzde 65-68 arttırmaktadır. Akdeniz usulü beslenmede balık, sebze, meyve, baklagiller ve zeytinyağı içermektedir. Yunanistan’da 244 ilk tüp bebek tedavisi yapılacak olan kadında yapılmış çalışmada Akdeniz usulü beslenme yapan kadınlarda tüp bebekle gebelik elde etme başarısı daha yüksek bulunurken daha ilginci sağlıklı doğum sonuçları da Akdeniz usulü beslenen kadınlarda daha yüksek bulundu” şeklinde konuştu.

 HANGİ ÜRÜNLER TÜKETİLMELİ?

Akdeniz usulü beslenmede tüketilecek yiyecekler hakkında da bilgi veren Öner, “Akdeniz usulü beslenme 6 ay sonra yumurta kalitesini arttırmaktadır” dedi. Öner, şunları söyledi:  Akdeniz usulü beslenmede sıklıkla domates, brokoli, lahana, ıspanak, soğan, havuç, Brüksel lahanası, salatalığı içeren sebze, elma, muz, portakal, çilek, armut, üzüm, hurma, incir, kavun ve şeftaliyi içeren meyveler, fındık, badem, ceviz, fasulye, bezelye, mercimek, bakliyat, yer fıstığı, nohut, patates, yulaf, pirinç, çavdar, arpa, mısır, buğday, kepekli veya tam tahıllı ekmek ve makarna, ve balıklardan somon, sardalya, alabalık, ton balığı, uskumru, karides, istiridye, yengeç ve midye önerilmektedir. Ayrıca tavuk, hindi, ördek, yumurta, peynir, yoğurt, sarımsak, fesleğen, nane, biberiye, adaçayı, hindistan cevizi, tarçın, biber, avokado, önerilmektedir. Zeytinyağı her öğün salatayla birlikte alınması gereken Akdeniz usulü diyetin en önemli parçasıdır.  Akdeniz usulü diyette kaçınılması gereken besinler şekerli patalar kremalar, gazlı içecekler, işlenmiş kırmızı et, rafine yağlar, margarin ve ekmek olarak sıralanmıştır. Tüp bebek başarısını belirleyen en önemli faktör transfer edilecek embriyonun kalitesidir. Embriyonun kalitesini belirleyecek en önemli faktörler ise yumurtanın ve spermin kalitesidir. Yumurtanın kalitesini etkileyen faktörler arasında beslenmenin yeri de önemlidir”

 

 

 

 
ETİKET :   Kayseri Haberler Son dakika Tüp Bebek Başarı Gökalp Öner Doktor Uzman

Tümü