AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İSMAİL TAMER: SAĞLIKTA DEVRİM YAPTIK!

20:10:44 | 2019-12-16

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, sağlık alanında devrim yaptıklarını savunarak, “Sağlıkta devrim yaptık. Eskiden bıçak paraları, rehin almalar, geceden polikliniklerde kuyruklar, eczane kuyrukları vesaire, vesaire; bunlarla birlikte sağlıkta dönüşümle bir devrim yaptık” diye konuştu.

Başhekimlik yaptığı döneme de atıfta bulunan Tamer, “Başhekimliğim sırasında Kayseri Devlet Hastanesiyle beraber SSK Hastanesi arasında 1,5 metre duvar, üzerinde de 1,5 metre tel örgü vardı. Bunları yıkmış bir kişi olarak, işte devrimi burada yaptık” ifadelerini kullandı. Tamer, Şehir Hastanelerinde vatandaşın memnuniyet oranının yüzde 96’lar seviyesinde olduğunu da iddia ederek, “Çalışan memnuniyet oranı yoktu, düşük seviyedeydi. Şehir hastaneleriyle birlikte, onlar da yüzde 90’lara kadar geldi” dedi.

 

 

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Meclis’te yine Şehir Hastanelerini savundu ve aynı zamanda iktidar partisi olarak sağlıkta devrim yaptıklarını öne sürdü. Sağlık alanındaki çalışmalarda vatandaşın ve sağlık çalışanlarının memnuniyet oranlarının yüzde 90’lar seviyesinde olduğunu savunan Tamer, Devlet Hastanesi’nde Başhekimlik yaptığı Kayseri anılarından da örnek verdi.

“ESKİDEN BIÇAK PARASI, KUYRUK VARDI”

Sağlık Bakanlığının bütçesi ile ilgili söz alan ve “Sağlıkta devrim yaptık diyoruz. Devrim yaptığımızı her platformda ifade ettik” diyen AK Parti Milletvekili İsmail Tamer, “Eskiden bıçak paraları, rehin almalar, geceden polikliniklerde kuyruklar, eczane kuyrukları vesaire, vesaire; bunlarla birlikte sağlıkta dönüşümle bir devrim yaptık. Aslında asıl devrimi nerede yaptık biliyor musunuz? Zihinlerde yaptık, ülkemizin sağlık alanında zihinlerin değişmesiyle yaptık. Aslında asıl devrimi nerede yaptık biliyor musunuz? Zihinlerde yaptık, ülkemizin sağlık alanında zihinlerin değişmesiyle yaptık. Başhekimliğim sırasında Kayseri Devlet Hastanesiyle beraber SSK Hastanesi arasında 1,5 metre duvar, üzerinde de 1,5 metre tel örgü vardı. Bunları yıkmış bir kişi olarak, işte devrimi burada yaptık. ‘Berlin’in duvarlarını yıktık mı yıktık.” dediğimizin en önemli göstergesi oraydı” şeklinde konuştu.

 

Şehir Hastaneleri ile ilgili yapılan eleştirilere de tepki gösteren Tamer, vatandaş açısından memnuniyet oranının yüzde 96’lara çıktığını öne sürdü. Muhalefete yüklenen Tamer, “Şehir hastaneleriyle ilgili pek çok eleştirileriniz var. Bakın, Ankara Şehir Hastanesinde, bir anda 5 tane transplantasyon aynı anda yapılabiliyor. Bu ne demek biliyor musun? Dünyada bu kadar kısa bir zaman içerisinde, 5 tane kalp ameliyatının, akciğer transplantasyonunun, böbrek transplantasyonunun, karaciğer transplantasyonun ve aynı zamanda kornea transplantasyonlarının yapıldığı tek ülke Türkiye. Yine, şehir hastaneleri gerçekleştirdi. Memnuniyet oranı şehir hastanelerinde yüzde 96’lara çıktı. Çalışan memnuniyet oranı yoktu, düşük seviyedeydi; şehir hastaneleriyle birlikte, onlar da yüzde 90’lara kadar geldi”

ŞİDDET TEPKİSİ

Sağlıkta şiddet konusunda da açıklama yapan Milletvekili Tamer, “Sağlıktaki şiddeti kınıyorum. Aslında, toplumda kadına şiddet, çocuğa şiddet ve şiddet adına ne varsa bunları kınıyoruz. O açıdan pek çok çalışmalar yapıldı. Özellikle Kayseri Erciyes Üniversitesinde Profesör Doktor İbrahim Suat Öktem’in sağlıkta şiddetle ilgili bir çalışması var. Çıkardığı sonuç şu, diyor ki arkadaşımız: ‘Eğitim, eğitim, eğitim.’ Ayrıca, önemli bir şey var; burada bir yerde hasta, diğer tarafta doktor, uçurumda. Doktoru vurduğu zaman uçuruma gidecek. O açıdan, sağlıkta şiddetin bundan sonra son bulmasını temenni ediyorum” Haber: Cafer ZENGİN

 

5 AY SONRASINA RANDEVU TEPKİSİ!   

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer’in ‘Sağlıkta devrim yaptık, Bıçak parası ve kuyrukta bekleme eskide kaldı’ şeklinde açıklama yaptığı gün Kayseri’de bir vatandaş da 5 ay sonrasına verilen ultrason randevusuna tepki gösterdi. Aynı randevu çıkmazının diş tedavilerinde de olduğu ifade edildi. Diğer yandan sosyal medya üzerinden vatandaşlarca değişik tarihlerde paylaşılan hastane kuyrukları da dikkat çekti.

 

Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) Tıp Fakültesi’nde yaşadığı olayı sosyal medyadan paylaşan vatandaş, “Bugün Erciyes üniversite hastanesinde muayene sonunda doktor ultrason istedi. Bize 5 ay sonrasına yani 15 Mayıs a randevu verildi. Doktorun acil istediği söylenince 150 TL karşılığında yapabileceklerini söylediler. İstenince hemen yapılabilecek bir şeye için 5 ay sonrasına randevu verilmesi hiç akıl işi değil. Yetkililer sesimizi duysun ve düzenleme yapsınlar lütfen” ifadelerini kullandı.

Bu paylaşımla ilgili de bazı vatandaşlar düşüncelerini paylaştı. İşte sosyal medya kullanıcılarının o tepkileri:

Bayram Tufan: Bende Erciyes Üniversitesine göz muayenesi için 8. ayda gittim. Ocak 2020’ye randevu verdiler, bekliyorum. Eleştirince ne kadar gariban mağdur varsa hemen savunmaya geçiyorlar. Neymiş eskiden her şey kuyrukmuş. Onun için bizler her şeyi hak ediyoruz. Bakanlar, yardımcıları ve milletvekillerine ne sıra var, ne de ücret. Ömür boyu bizim sırtımızdan geçinsinler. Kendilerine gelince geceleyin de olsa lehlerine yasaları hemen onaylıyorlar.

Muzaffer Pür: Dr acil yazarsa hemen çekip veriyorlar. Benden de 101 TL istediler. Yoksa 2020 tarihine kadar dolu diyorlar.

Tayfun Meryem Erdoğan: Paran olmazsa adam yerine bile koymuyorlar, Allah yardım etsin

Selma Bozkurt: Eskiden böyle değildi. Allah için yapılırdı. Şimdi ise para için yapılıyor.

Gökhan Gökhan: Şükredin üniversite de 2 bine 3 bine yaptıkları ameliyatlar özellerde ne kadar haberiniz var mı? Ben cerrah değilim benlik bir şey yok, halka hizmet eden eğitim almış insanların iyi hallerine dua edin. Allah özel hastaneye düşürmesin.

Murat Önler: Niye ağlıyorsunuz? Sağlığı ücretsiz yaptılar, SGK sırası beklemiyoruz, ilaç kuyrukları tarih oldu. Bu yalana biz inandık, inanmaya da devam ediyoruz. İlaç kuyrukları bitti 3-5 ay ileri randevu çıktı hak ettik biz bunları. Alın sağlık da paralı oldu eğitim gibi.

Melis Korkmaz: Her şeyden şikayetçisiniz ya her şeyden. Doktor acil istem yapsaydı o gün çekilirdi ultrason. Bu kadar büyütmeyin. Hemen çekilsin istiyorsanız Şehir Hastanesine gidin fakülteye gitmeyin o zaman. Her hastanenin bir kapasitesi var. Bir tek siz gitmiyorsunuz hastaneye. Bir günde kaç insan gidiyor. Ameliyat için kimse sizden para istemez. Asistana güvenmeyip profa gidiyorsanız o parayı da vereceksiniz. Burda bıt bıt konuşmayın. Kimse yakanıza yapışmıyor üniversite hastanesine gidin diye. Ayrıca şunu da belirteyim üniversite hastanesi Sağlık Bakanlığına bağlı değildir, şikayetinizi rektöre iletin.

VATANDAŞ OBJEKTİFİNDEN SAĞLIKTA KUYRUK FOTOĞRAFLARI

Diğer yandan sosyal medyada vatandaşlarca sağlık konusunda farklı tarihlerde yapılan kuyruklu paylaşımlar da dikkat çekiyor.  Bazı vatandaşlar uzun kuyruklardan bazıları ise aylar sonrasına verilen randevulardan dolayı tepkisini gösteriyor. İşte vatandaşın objektifinden röntgen, hasta kayıt gibi bölümlerdeki o kuyruk fotoğraflarından bazıları:
ETİKET :  

Tümü