Ak Parti Düştü Erdoğan Yükseldi

Türkiye genelinde Kayseri, Ak Parti’de en fazla oy kaybının yaşandığı 4’üncü il oldu.

17:00:36 | 2018-06-28

24 Haziran seçimlerinin ardından AK Parti’deki oy kaybı tartışmaları sürüyor. 30 Büyükşehir arasında yüzde 16 oranı ile en fazla oy kaybının yaşandığı il Kayseri olurken, Türkiye genelinde de oy kaybı sıralamasında Kayseri 4’üncü sırada yer aldı. Kayseri’de partisinin oyu düşerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oyunun artması ise dikkat çekti.

Erdoğan, 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde Kayseri’de yüzde 66,13 oy alırken, 24 Haziran’da 70,31 oranında oy aldı. Cumhur İttifakı ile seçime giren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyu ilçelerde de arttı. İlçelerde parti  bazında AK Parti’deki önceki seçimlere göre oy kaybı dikkat çekerken, Erdoğan’ın ise oyları arttı.

 

24 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti’deki oy kaybı kentte en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Sadece kamuoyu değil, AK Parti çevrelerinde de ortaya çıkan tablo tartışılıyor. Oy kaybı nedenleri arasında en fazla eleştiri noktası ise “listede değişimin yapılmaması” olarak ifade ediliyor. Zira Milletvekili Mehmet Özhaseki de, bu konuda “Seçim sonrası neden böyle oldu, oturup konuşuruz” açıklaması yapmıştı.

AK PARTİ KAYSERİ’DE KAYIPTA 81 İL ARASINDA 4’ÜNCÜ OLDU

AK Parti Kayseri’de dikkat çeken oy kaybı yaşadı. 24 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerine göre kıyaslandığında yüzde 30 Büyükşehir arasında yüzde 16 oy kaybı var. Bu tablo Türkiye geneline göre değerlendirildiğinde ise 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 65.57 oranında oy alan AK Parti, 24 Haziran’da ise yüzde 49.59 oranında oy aldı. Bu  yüzde 16’lık kayıp oy,  AK Parti cephesinde Kayseri’yi Türkiye genelinde en fazla kaybın yaşandığı 4’üncü il yaptı. Önceki seçimlere göre 81 il kıyaslandığında en fazla kaybın yaşandığı il yüzde 19.7 ile Kırıkkale olurken, Bayburt 16.7 ile ikinci, Aksaray yüzde 16.4 ile üçüncü, Kayseri yüzde 16 ile dördüncü ve Düzce yüzde 15.7 ile beşinci il oldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN OYUNU ARTIRDI, PARTİSİ İSE DÜŞÜRDÜ

Partisi Kayseri’de oy kaybederken Cumhur ittifakı ile seçime giren Cumhurbaşkanı Erdoğan ise oyunu arttırdı. Örneğin 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan Kayseri’de 66.13 oranında oy aldı. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ise Erdoğan’ın oy ortanı yüzde 70.31’e yükseldi. Bu konuda ittifakın etkisi var, ancak ilçelerde de Erdoğan’a verilen oy artarken partisinin oylarının önceki seçime göre düşmesi de dikkat çekti. Seçim sonuçlarına bakıldığında Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm ilçelerde oyunu artırdı, ancak partisinin oyları ise düşüşe geçti.

AK Parti’nin 2015 ve 2018 seçimlerine göre ilçelerdeki oy kaybı ise şu şekilde ortaya çıktı:
ETİKET :   Haber Kayseri Son Dakika AK Parti 24 Haziran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhur İttifakı Milletvekilliği

Tümü