Ağladım, İki Rekat Şükür Namazı Kıldım

"DEVLETİN BU GÖREVİ TEVDİ ETMESİNDEN DOLAYI ONUR DUYARIM"

20:13:48 | 2018-01-12

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından yönetilen Boydak Holding'e CEO olan Alpaslan Baki Ertekin düzenlediği basın toplantısında merak edilen tüm sorulara yanıt verdi. Devletin bu görevi kendisine tevdi etmesinden dolayı onur duyduğunu ve ağladığını dile getiren Ertekin, “Hayatım boyunca tek kişilere hiç inanmadım, buna ters gelen dünyada tek tanıdığım insan Recep Tayyip Erdoğan. Tek başına çok şey yapabildi, bunu da defalarca ispatladı. 17-25’te ispatladı, 15 Temmuz’da ispatladı. O çok olağan üstü bir insan, onu ayrı bir yere koyuyorum” dedi.

 

Boydak Holding'e CEO olarak atanan Alpaslan Baki Ertekin düzenlediği basın toplantısında projelerini açıkladı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ertekin, “Yaklaşık 150 milyar dolar civarında enerjiye bu sene yatırım yapabiliriz.”dedi. Ertekin şunları söyledi: “ BOYTAŞ 6 için 53 milyon TL yatırım ön görüyoruz 2018 yılında. Enerji grubuna baktığımızda belki o grupta büyük bir hareketlilik olabilir. Türkiye’de lisans, ön lisans ve kurulu güç olarak bakıldığında 503 megavatlık enerjiyi yönetiyoruz. Yaklaşık 150 milyar dolar civarında enerjiye bu sene yatırım yapabiliriz. RES ve GES alanında bu ciddi yatırımı yapabiliriz. 11 tane HES’imiz  var. Yeni HES yatırımı düşünmüyoruz kısa vadede.biz yenilenebilir enerji konusunda çok ciddi yatırımlar yapacağız. 270 megavatlık lisansı alınmış yatırıma hazır RES ve GES’ler var.”dedi.

Boydak Holding eski CEO’su Ertunç Laçiner’in “istifa ettirildiği” yönündeki soruya yanıt veren yeni CEO Ertekin, “Ertunç bey istifa etti. İstifa ettirilmedi. “dedi.

Ertekin şöyle konuştu: “ Eski CEOile alakalı istifa: öncelikle Ertunç bey istifa etti. İstifa ettirilmedi. İstifa edene de gördüğün lüzum üzerine demiştir zannedersem. Ben istifa dilekçesini görmedim. İstifa biliyorsunuz tek taraflı bir müessese. İnsanlar farklı sebeplerle istifa edebilirler. Gerçek istifa nedenini bilmiyorum. Ama TMSF tarafından kendisin görevden alındığını bilmiyorum. İstifa ettiğini biliyorum.”dedi.

Eski CEO Laçiner’in yolsuzluk yapıp yapmadığı yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Ertekin, bu konuda araştırması için önünde hiçbir dosyanın olmadığını ve hiçbir talimatın gelmediğini dile getirdi.

Ertekin şöyle konuştu: “ Onun ötesinde istifa etmiş, bana intikal etmiş takibini yaptığım işlerin dışında bana gelen bir bilgi, belge, takip etme, araştırmam ile ilgili bir dosyada önümde yok. Ben bu tür haberlere itibar etmemeyi öğrendim. Eğer bu tip haberlere itibar edeceksem ve o iddialar doğruysa zaten ilgili mercilerden bana bir talimat gelir. Bana bununla ilgili bir talimat gelmedi. Benim şu ana kadar girdiğim işlemlerde, birinci önceliğim CEO olarak 2018’i planlamak. Çünkü tam bütçe döneminde geldim. 30 tane genel müdürüm var. 30 tane şirketi tanımalıyım. Bu şirketin geleceğini şekillendirmekle görevliyim. Geçmişte olan şeylerle de ilgilenmek gerekiyorsa, ilgilenilecektir elbette. Ama bugün benim ona vaktim yok. Gündemimizin dışında demek çok tehlikeli bir ifade olur. Şu anda önceliğim değil. Tek önceliğim var. Tüm şirketlerimizi tanımalıyım. Kimin yazdığı haberlere takılmış olursam Kayseri’ye haksızlık etmiş olurum. Ama bu iş benim gündemimde yok değildir. Zaten gündemime gelmesi gerekiyorsa, bakın devletin gözleri çok keskindir. İnsanlar kör sanırlar. Devletin kulakları çok keskindir, insanlar duymuyor sanırlar. Devlet her şeyi duyar ve görür. Günü geldiğin de de hesabını sorar. Eğer hesabı sorulacak bir şey varsa devlet mekanizmaları işler, ilgili kişilere gerekli talimatlar verilir ama bana bugüne kadar böyle bir verilmiş bir talimat yok. “dedi. Boydak Holding’e yüksek maaşla hiç kimsenin gelmediğini dile getiren Ertekin, “Ertunç bey istifa etmiş gitmiş. Onun yerine ben geldim. Ben buraya sonuna kadar geldim.”diye konuştu.

Yeni CEO Ertekin, “”Boydak Holding TMSF’ye geçtikten sonra sürekli yönetim değişikliği: Boydak Holdingde yönetim kurulu üyesi olan bir kişi aylık 7 bin TL maaş alıyor. Ben Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesiyim ayrıca. 7 bin TL maaş alıyorum. Benimle beraber 5 tane daha yönetim kurulu üyesi var onlarda 7 bin TL maaş alıyor. Burada emin olun holding lehinedir her şey. Devlet mekanizması kamuoyunda konuşulduğu gibi buraya çok yüksek maaşlarla sıraya girip te bir sene sen al, 3 sene al mantığı ile işler yürümüyor. CEO olarak ne maaş aldığımı söylerim ama önemli değil. Benim pozisyonumda olan başka bir holding CEO’su onda biri kadar maaş alıyorum. Yani ben Koç’ta olsaydım, Sabancı’da olsaydım, Eczacıbaşı’nda olsaydım buradan aldığım maaşın on katını alırdım. Hiçbir şey abartı değil burada. CEO’nun değişmesinde bir handikap oluşturur. Çünkü bütün o ekibin kaptanıdır. Ertunç bey istifa etmiş gitmiş. Onun yerine ben geldim. Ben buraya sonuna kadar geldim. Bunu açıkça söylemek istiyorum. Herhangi bir şey beni yıldıramaz. Azmimi kıramaz. Cesaretimi eksiltemez. Hizmet etme aşkımı elimden alamaz. Bugüne kadar bilerek, isteyerek bir yanlış işin içinde olmadım, bundan sonra da olmam. “diye konuştu. Boydak Holding CEO’su görevi tevdi edildiği zaman oturup ağladığını dile getiren Ertekin, görevi vermelerinden dolayı onur duyduğunu vurguladı.

Ertekin şu ifadelere yer verdi: “ Ben çoluğumu çocuğumu bırakıp buraya geldiysem fedakarlık yaparak. Ama devlet bu görevi bana tevdi etti inanılmaz derece ce onur duydum. Gözlerim yaşardı ağladım. Gittim 2 rekat şükür namazı kıldım. Devletim bana güvenmiş, bu kadar kritik bir görevi bana vermiş dedim. Bakın bu ruh haliyle yaşayan bir adam zaten hata yapmaz. “dedi. “Sadece ve sadece fikirleri yarıştıracağız.”diyen CEO Ertekin, “Ama fikirleri yarıştırırken de önümüzde iki tane büyük problem var o problemleri aşmamız lazım dedim. O problemlerden bir tanesi çocukluk çağımızdan itibaren genetik kodlarımıza işlenen ‘oğlum icat çıkarma’. Allah aşkına dedim burada icat çıkarın. En saçma, en komik gelecek fikirleri gönül rahatlığıyla dillendirin. Özgür olun, fikirlerinizi uçuşturun havada. Yine bize genetik kodunda derler ki; ‘oğlum aklın bir karış havada’. Sizin dedim akıllarınız 10 karış havada olsun. Çünkü standart düşünen insanlar sıra dışı iler yapamazlar. Bu şirkette sıra dışı işler yapılmalı. Hepinize rica da etmiyorum, yalvarıyorum dedim. Ne olur bu odaya girdiğinizde ‘yeni CEO da ne düşünür, böyle uçuk kaçık şeyler söylersem’ diye düşünmeyin uçuk kaçık fikirler beni mutlu eder dedim. Hatta bir toplantıda da örnek olarak dedim ki; düşünün ABD’nin göz bebeği NASA 2-3 trilyon dolar bütçe yönetiyor, adamın bir tanesi çıkıyor diyor ki ‘ben 1.2 milyar dolarlık bütçemle NASA’ya kafa tutacağım, yörüngeye uydu yollayacağım, yetmeyecek uzay yolculukları yapacağım Elon Musk. Akıllı işi mi bu, aklı başında insanın yapacağı bir şey mi? Ya da icat çıkarmayan adamın yapabileceği bir şey mi? Ama bugün dünya Elon Musk’ı konuşuyor.”dedi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı dünyada global bir oyuncu.” Olduğunu da dile getiren Ertekin, “ Dünyayı etkileyen 5 liderden bir tanesi, Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde bir saat vakit ayırıyor ve dinliyor. Arkadaşlara bu hikayeleri de anlattım ve dedim ki ne olur icat çıkarın, aklınız 100 karış havada olsun, uçuk kaçık şeyler yapın. Ekipten gelirse sonuna kadar arkasındayım. Ekipten gelmesine de gerek yok, sizlerde artık bu büyük ekibin birer parçasısınız, sizlerin de yönlendirmesi olursa bunların hepsini yapmaya hazırız. Sermaye var, maşallah okumuş arkadaşlar var, hepsi mühendis kafaları çalışıyor, zehir gibi. Bizim yapamayacağımız hiçbir şey yok, yeter ki fikir olsun. “diye konuştu. 
ETİKET :  

Tümü