“Zamlar geri çekilmelidir”

Ses’ten muayene ücretlerine yapılan Yüzde 30 ila 60 arasındaki yeni yıl zammına tepki:

19:30:23 | 2017-01-03

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Başkanı Orhan Karakaya, yeni yılla birlikte muayene ücretlerine yapılan zamlara tepki gösterdi. Devlet Hastanelerinde muayene ücretine yüzde 20, Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde yüzde 40, Üniversite hastaneleri için ise muayene ücretlerine yüzde 60 zam yapıldığını, özel hastaneler için de 12 TL olan muayene ücretinin 15 TL’ye çıkarıldığını ifade eden Karakaya, “Biz sağlık hakkı hizmetine yapılan bu zamların geri çekilmesini ve tüm yurttaşlarımız, halkımız için sağlık hakkının ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir olmasını istiyoruz.” dedi.

 SES, yeni yılla birlikte sağlıkta yapılan muayene zamlarına tepki gösterdi. SES Şube Başkanı Orhan Karakaya, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yıllardır söylediğimiz ve karşı olduğumuz sağlık politikası adım adım hayata geçirilmektedir.” diye konuştu.

“MUAYENE ÜCRETLERİNE YÜZDE 20 İLE YÜZDE 60 ORANINDA ZAM YAPILDI”

“Biz SES olarak sağlık hakkımızın paralı hale getirilmek istendiğini söylemiştik. Ve sağlık hakkının ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir olması gerektiğini eylemlerimizle, açıklamalarımızla dile getirmiştik.” ifadelerini kullanan Karakaya, “Maalesef söylediklerimizde yine haklı çıkıyoruz. Önce Aile Hekimliğinde 2 TL (biz dava açarak bu ücreti iptal ettirdik. Mahkeme koruyucu sağlık aşaması ücretli olamaz dedi) Devlet Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma hastaneleri ile Üniversite Hastanelerinde 5 TL, Özle hastanelerde ise 12 TL olan muayene ücretleri SGK Kurumunun 2017 yılının ilk günlerinde aldığı karar ile Devlet Hastaneleri için 5 TL olan muayene ücreti yüzde 20 zam yapılarak 6 TL ye  Eğitim ve Araştırma Hastaneleri için 5 TL olan muayene ücreti yüzde 40 zam yapılarak 7 TL ye Üniversite hastaneleri için ise yine 5 TL olan muayene ücreti yüzde 60 zam yapılarak 8 TL ye Özel hastaneler için 12 TL olan muayene ücreti de 15 TL ye çıkarılmıştır. Yani enflasyonun yüzde 10 altında gösterildiği, olduğu söylendiği bir dönemde yurttaşlarımızın sağlık hakkına, muayene ücretlerine yüzde 20 ile yüzde 60 oranında zam yapılması sağlık hakkımızın nereye götürülmek istendiğini göstermektedir.” şeklinde konuştu.

“HASTA KUYRUKLARI TEKRARDAN BAŞLADI”

Her reçete başına 3 Tl ücret konduğunu anlatan ve bu konuda hükümetin sağlık politikalarını eleştiren Karakaya, şunları söyledi: “AKP hükümeti sağlık politikasında değişiklikler yaparken (özelleştirme, ücretli hale getirme adımı atarken) özel hastaneye de gitsek, başka hastanelere de gitsek hiçbir ücret ödemezdik. Sonrasında adım adım  önce muayene ücretleri belirlendi. Her reçete başına 3 TL ücret kondu. Sonra reçetede ki 4 ilaçtan sonra her ilaç başına 1 TL kondu. Özel hastanelerin aldığı katkı-katılım payları yüzde 200’lere çıkarıldı. Yani her muayeneye gittiğimizde cebimizden daha fazla para çıkmaya başladı. Eczanelere ilaç almaya gittiğimizde cebimizden en az 20-30 TL ödemeden çıkamaz olduk. Hasta kuyrukları tekrardan başladı. Kuyruklar olmadığı dönemlerde ise sıra bitti denmeye başlandı. Biz sağlık hakkı hizmetine yapılan bu zamların geri çekilmesini istiyoruz. Tüm yurttaşlarımız, halkımız için sağlık hakkının ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir olmasını istiyoruz. Sağlık hizmeti (muayene olmak) almak için gittiğimizde alınan katkı-katılım, muayene vb. tüm ücretlerin alınmasından vazgeçilmesini talep ediyoruz.” (Kurum Bülteni)
ETİKET :  

Tümü