“Uyarıyoruz, ama bizi dinlemiyorlar”

MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel’den kentin sorunlarına yönelik dikkat çeken tespitler…

19:32:38 | 2017-11-09

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, Büyükşehir Belediyesi’nin Beydeğirmeni  Besi alanı ile ilgili çalışmaların rantabl olmasının mümkün görünmediğini savundu. Yücel  “Böyle bir alanı yaparken  komple düşünmek gerekli. Burada bir mandıra tesisi de olmalı” dedi.

Kayseri trafiğinin 20 yılda kilitlenme noktasına geldiğini belirten Yücel, “Son yıllarda yapılan yollar dar. En fazla 10 sene idare eder. Sonra yine tıkanacak. Çünkü nüfus artışı devam ediyor. Trafik daha da yoğunlaşacak” dedi.

Herkesin Kayseri’ye hizmet için çalıştığını belirten Yücel “Bizler de için çalışıyoruz. Kayseri’ye ne katabiliriz diye uğraşıyoruz. Ancak Meclis’te bizim hiçbir sözümü dikkate alınmıyor, dinlenmiyor. Bu da bizi üzüyor. Bizim fikirlerimiz ne yazık ki yok sayılıyor. İstişare edip fikir alınmıyor” dedi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, 38 Kent TV’de Gazeteci Levent Çil’in sunduğu “Kent Gündemi” programında dikkat çeken açıklamalar yaptı. Yücel, Kayseri’nin birçok problemine değindi. Trafik sorunundan imarlaşmaya, yeni kurulan besi alanından kentsel dönüşüme kadar her konuda görüşlerini aktaran MHP Kocasinan ve Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Kazım Yücel özellikle besi alanının Kayserili besicilere hitap etmeyeceğini eksiklikler olduğunu söyledi.

Yücel,  “Büyükşehir Belediye Başkanımız besi alanı ile ilgili bir proje başlattı. Bu alan Kayseri’ye çok yakın ve eksiklikleri var. Öncelikle arsa bedelleri çok yüksekti. Sonra bu arsa bedellerini 35 liraya çekti. Bana göre bu rakam da çok yüksek. Bana göre üreticilere temsili bir rakamla verilmeliydi. Çünkü; hem arsa bedeli alacaksınız, hem bina yapmasını istiyorsunuz hem de bu binanı içini hayvanla doldurmasını bekliyorsunuz. Böyle olursa hiç kimseyi buraya çekemezsiniz. Bazı insanlar, gelir sadece. Köyünde kendi başına besicilik yapan insanları buraya getiremezsiniz. Çünkü o insan hiçbir bedel ödemeden zaten besicilik yapmakta. Ek masraflar çıkararak onları buraya çekmek imkansız” diye konuştu.

Türkiye de et fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve bunun en büyük nedeninin girdi fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklandığını ileri süren Kazım Yücel, “Besicilerin en temel sorunu yem ve diğer girdi fiyatlarının çok yüksek olması. Böyle olunca et fiyatları artıyor. Siz girdi fiyatlarını sürekli artıracaksınız ve besicinin düşük fiyatla et satmasını bekleyeceksiniz. Bu doğru olmaz” dedi. Süt üreticilerini sübvanse edilmesi gerektiğinin altını çizen MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi besi hayvancılığını gelişmesi için inek kesimlerinin önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti. Besi alanında mandıra kurulması gerektiğini ve inek kesiminin önlenmesinin altını çizen Yücel “doğurganlık olmadan hiçbir çalışma olumlu sonuçlanmaz. Bu nedenle inek kesimini önüne geçmelisiniz. Bunun için gerekirse kanun çıkarmalısınız. Veterinerler odasının bir imzası ile inekler kesilmemeli. Bu Besi Organizesi için de geçerli. Burada ayrıca bir mandıra kurulmalı dolayısı ile süt ürünleri değerlendirilmeli. O zaman Kayseri’nin et sorunu kalmaz. Türkiye’nin et sorunu ortadan kalkar” dedi.

“KENTTE TRAFİK SORUNU HAD SAFHADA”

Kayseri’nin sürekli gelişen ve göç alan bir şehir olduğunu kaydeden Yücel, trafik sorununun da had safhada olduğunu belirtti. Yücel, şu ifadeleri kullandı: “1960’larda yapılan geniş yollar bugüne kadar idare etti. Ama artık bu yollar ihtiyaca cevap vermiyor” derken belediyelerinde yeni çalışmalarda yolları dar yaptıklarını iddia ederek, “geçmiş başkanlar ileri görüşlü oldukları için geniş yollar yaptılar.. Şimdi ise 50-60 metrelik yollar yapılıyor. Bu bana göre 10 yıllık proje. 10 yıl sonra ihtiyaca cevap verecek durumda olmayacak. Böyle olmamalı. Biz uyarılarımızı yapıyoruz hem mecliste hem de birebir görüşmelerde. Maalesef dikkate alınmıyor”

“TRAFİK SORUNU KAYSERİLİLERİN GÖRMEDİĞİ BİR SORUN”

Alpaslan Mahallesini örnek olarak gösteren Meclis üyesi Kazım Yücel, sabah ve akşam saatlerinde trafiğin içinden çıkılmaz bir durum olduğunu belirterek, “İlgili arkadaşlar bir gidip görsünler. 20 yıl da trafik kitlenir hale gelmiştir. 20 yıl önceki arkadaşlar bugünü görmemişler bugün ki arkadaşlarda 20 yıl sonrasını görmüyorlar. 70-80 metrelik yol yapmazsanız bu problemlerini çözemezsiniz. İmar konularında belediyelerin bu konu da duyarlı olmalıdır. Başkanlar imar planını yaparken görüyorlar yoğunluğun nasıl olacağını. Trafik sorunu Kayserililerin görmediği bir sorun. Kayserililer alışkın değil bu keşmekeşe. Raylı sistemin en azından bundan sonra ki bölümleri yer altından gitmeli. Bu tramvayı yerin altına alıp bazı programları revize etmek gerekir” dedi. Trafik sıkıntısının vatandaşı çileden çıkardığını ifade eden Kazım Yücel, “maalesef bu yüzden kavgalar ve  tartışmalar çıkıyor. Hatta bazıları MOBESE kameralarının önüne gidip bir şeyler söylüyor. Kayseri bu konuda çok rahatsız ve bunu hak etmiyor”

“SONRADAN KANDIRILDIK DEMEMELERİ İÇİN BUNU YAPMALARI KAYSERİ İÇİN DE İYİ OLUR”

Herkesin Kayseri’ye hizmet için çalıştığını kaydeden MHP Meclis Üyesi Kazım Yücel, “Evet bizlerde meclis üyeleri olarak Kayseri’nin daha iyi olması, Kayseri halkının daha güzel şartlarda yaşamasını arzuluyoruz. Bu nedenle meclis toplantılarında gerekli uyarıları ve fikirlerimizi açıklıyoruz. Ancak Büyükşehir Belediye meclisinde yaptığımız konuşmalar dikkate alınmıyor. Sadece kendi bildiklerini yapıyorlar ve bir süre sonrada sıkıntılar çıkıyor. Bizlerin açıklamalarını dikkate almalılar sonradan kandırıldık dememeleri için bunu yapmaları Kayseri için de iyi olur. Bende Kayseri aşkı ve sevdası ile yaşıyorum. Amacımız halkımıza faydalı olmak” diyerek belediye başkanlarını farklı görüşlere tahammüllerinin olmadığını ileri sürdü.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ALTINDA ŞEHİRLERİN CANINA OKUYORUZ”

Kayseri’nin imarla ilgili de büyük sıkıntıları olduğunu iddia eden Kazım Yücel, betonlaşmanın önüne geçilmediğini Cumhurbaşkanının aksine dikey bir yapılaşmanın gerçekleştiğini belirterek, “ya cumhurbaşkanımız yanlış biliyor ya da biz. Bizler dikey yapılaşma ile yaparak Kayseri’nin canına okuyoruz. Kentsel dönüşüm altında şehirlerin canına okuyoruz” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLERDE BELEDİYELER KENDİLERİNE GELİR ELDE ETME PEŞİNDE”

Kentsel dönüşüm konusunda da yanlışlar olduğunu ileri süren Yücel, özellikle Sahabiye Mahallesi’nde bu sürecin yavaş ilerlediğini belirterek, şöyle konuştu:  “Kentsel dönüşümlerde belediyeler kendilerine gelir elde etme peşindeler. Vatandaş ile müteahhit anlaşıyor ancak bir de belediye ortaya çıkıyor. Bende ortağım diyor. Vatandaş işinin hallolacağını düşünürken belediye ortak oldu. Oysa riskli, bölgeler ve yapılarla ilgili olmalı kentsel dönüşüm. Belediyeler bunu rant kapısına dönüştürdü. Ahi evran bölgesin de yıllardır kazma bile vurulmadı. İş bitsin diye değil belediyelere de bir şey çıksın istiyorlar” dedi. Belediyelerin Şerefiye konusunda da farklı yaklaşımları olduğunu ifade eden Kazım Yücel, “bu uygulama sanırım başka yerde yok. Belediye için gelir kapısı olmuş. Ne standartı ne de belirli bir miktarı var. Müteahhitler bu konuda sıkıntı yaşıyorlar”

“ÜNİVERSİTELERİN BÖLÜMLERİ KOCASİNAN’A KAYDIRILABİLİR”

Kayseri de yaşam alanlarının Melikgazi Bölgesinde olduğunu ve Kocasinan Bölgesinin yapılanmasında dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Kazım Yücel, “Maalesef hizmetlerin önemli bir bölümü Melikgazi’de. Yaşam alanları da burada. Kocasinan bölgesi imarlaşırken görünen o ki sadece binalaşıyor. Oysa bu bölgeye kaliteli yaşam alanları oluşturulmalı. Cazibe merkezi haline getirilmeli. Aksi halde sadece bina olur. Bölgede oluşturulacak cazibe merkezleri ile kaliteli hizmet ve insan göçüde olur” dedi. Üniversitenin birkaç bölümünün de Kocasinan’a kaydırılabileceğini ifade eden Yücel, “Böylelikle yeni alanlar oluşturur ve diğer bölgelerde ki nüfus yoğunluğunu da azaltmış oluruz. Kayseri’yi tek bir bölgede sıkıştırmak haksızlık olur” dedi.
ETİKET :   MHP Cazibe merkezi Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel

Tümü