“UMARIM DİĞER FAİİLİ MEÇHULLER GİBİ BİR SONUÇ ÇIKMAZ”

Barosu Başkanı Fevzi Konaç, belirlenen tarihin ardından Kayseri Adliyesi’nde görülecek olan Ali İsmail Korkmaz Davasıyla ilgili yaptığı açıklamada bulundu

11:55:19 | 2013-11-20

Barosu Başkanı Fevzi Konaç, belirlenen tarihin ardından Kayseri Adliyesi’nde görülecek olan Ali İsmail Korkmaz Davasıyla ilgili yaptığı açıklamada, Kayseri Adliyesi ‘nin tarihi bir misyon üstleneceğini ifade ederek, “Gezi Parkı olaylarında Ali İsmail Korkmaz gibi bir gencecik fidanın toprağa verilmesi gönlümüzü acıtıyor. Umarım bu dava da diğer faili meçhuller gibi olmaz ve sonuçlanır”  dedi.

 

Eskişehir'deki Gezi Parkı olayları sırasında darp edildikten sonra hayatını kaybettiği ileri sürülen Ali İsmail Korkmaz'ın zanlılarının yargılanacağı dava, güvenlik gerekçesiyle bir süre önce Kayseri'ye alınmıştı. Dava ile ilgili dosyanın Kayseri’ye ulaştığı ifade edilirken, 1'i kamu görevlisi, 5'i tutuklu 8 sanıklı Korkmaz Davası, mahkemenin belirlediği günün ardından Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Duruşma ile ilgili olarak açıklama yapan Baro Başkanı Fevzi Konaç, provokasyon uyarısında bulundu ve “Herkes adaletin yerini bulması için elinden gelen katkıyı sunmalı ve yeni adli vakaların oluşmasına imkan vermemelidir” dedi.

“YENİ ADLİ VAKALAR OLMASIN”

 Türkiye’nin geçmişte faili meçhullerle ve  cinayetlerle büyük bedeller ödediğini dile getiren Konaç, şunları söyledi: “Ne yazık ki geçmişteki bir takım hadiseler yüreğimizi kanattı. Ali İsmail Korkmaz gibi gencecik bir fidanın Gezi olaylarında genç yaşta toprağa verilmesi gönlümüzü acıtıyor. Bu nedenle adaletin tesis edilmesi yani suçlulara ulaşılması konusunda onurlu bir duruşa ihtiyaç var.  Davanın önüne geçecek bir takım provokasyonlardan uzak durulmalıdır.  Gerçek suçluların bulunması, adaletin tam olarak icra edilmesi konusunda herkese ve özellikle Kayseri Adliyesi’ne tarihi bir görev düşüyor. Elbette protestolar ve bazı STK’ların demokratik tepkileri olacaktır. Ancak yeni tartışmalara yol açmamalıdır bu tepkiler. Kayseri’ye yakışır şekilde adaletin tesisine katkı sağlamak varken yeni adli vakalara yol açacak tavırlar bizlere yakışmaz. Gerçek suçlular, görevi, kimliği ne olursa olsun yargılanmalı ve cezalarını almalıdır. Bu bizim Ali İsmail Korkmaz’a karşı ruhani görevimizdir. Bütün taraflar sükunetle adaletin tesisinde vakarlı bir duruş sergilemelidir”

“BOYNUMUZUN BORCU”

Dava nedeniyle Kayseri’ye gelecek, Baro başkanlarını ve avukatları  ağırlayacaklarını belirten Konaç, “Dava nedeniyle gelecek meslektaşlarımızı misafir etmek boynumuzun borcu. Umarım geçmişteki faili meçhuller gibi bir sonuç ortaya çıkmaz.  Kayseri Adliyesi’nin tarihi misyonunu en iyi şekilde yerine getireceğine ve kamunun vicdanını rahatlatacak bir sonucun ortaya çıkacağını temenni ediyoruz” diye konuştu. Haber/Foto: Cafer ZENGİN
ETİKET :  

Tümü