"Tek kelimeyle kandırılma Anayasası"

ARIK, “O KADAR ÇOK KANDIRILDINIZ Kİ ANLATMAYA SÜRE YETMİYOR”

14:23:14 | 2016-12-30

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Çetin Arık, Türkiye’yi uçuruma sürükleyecek Anayasa değişikliğine izin vermeyeceklerini ifade etti. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın defalarca kandırıldığını belirten Arık, ortada yine bir kandırılma olduğunu ifade ederek,  “Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu uyarısının ışığında, ‘Ferman padişahın dağlar bizimdir’ diyen yiğit Dadaloğlu’nun torunu olarak, Padişahlık hayali kuranlara karşı, Demokratik laik Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak için, hukuk kuralları içinde, kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 

Anayasa Komisyonu’nda söz alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, halkın gündemi ile AKP’nin gündeminin birbirinden çok farklı olduğunu söyledi. Halkın terör, işsizlik, geçim sıkıntısı, eğitim, sağlık gibi birçok alanda sorunlara çözüm beklediğini ifade eden Arık, “Başkanlık gelince istikrar gelecek” iddiasının bir yalan olduğunu ve milletin bu filmi birçok kez izlediğini söyledi.

“Biz burada Türkiye’nin bölünmesi pahasına Sayın Cumhurbaşkanı’na sorumlulukları olmayan ama yetkileri sınırsız olan yeni bir makam yaratmayı tartışıyoruz. Tek adamlığı tartışıyoruz…” diyen Arık, Cumhurbaşkanı’nın bundan önce kandırıldığı gibi yine kandırılıyor olabileceğini ifade etti. Arık, “Bugün birisi bana bu Anayasa değişikliği teklifini bir kelime ile özetler misin dese, Sayın Cumhurbaşkanı ve dolayısıyla AKP’nin kandırılması derim. Sayın Cumhurbaşkanının ve AKP’nin kandırıldığı o kadar çok olay var ki:  Bakın daha birkaç yıl önce FETÖ bu ülkenin kahraman subaylarına, yurtsever aydınlarına, gazetecilerine kumpaslar kurarken sizleri uyardık.  Devletin en mahrem bilgilerine FETÖ’cüler el koyarken, tek bir AKP’li çıkıpta Allah rızası için ne oluyor, demedi diyemedi… Aksine ağız birliği yapmışcasınaFETÖ’nün avukatlığına soyunup, sizleri uyaranları da terör örgütlerinin savunuculuğunu yapmakla suçladınız.  Gelinen süreç bizim haklı olduğumuzu ortaya koydu.  Ama biz haklı çıkmak için değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için mücadele ediyoruz.  Varsın biz haksız çıkalım ama Türkiye hep kazansın.  Ama 14 yıldır biz haklı çıkıyoruz, Türkiye hep kaybediyor.  FETÖ’nün başta dönemin başbakanı,  Sayın Cumhurbaşkanı’nı kandırması sonucunda Türkiye 15 Temmuz ihanetini yaşadı.   O gün bizim uyarılarımızı dinlemiş olsaydınız, içinizden biri çıkıp o dönemin başbakanını uyarma cesaretini göstermiş olsaydı, bu acıların hiçbiri yaşanmayacak, yüzlerce insanımız 15 Temmuz’da AKP iktidarının gafleti yüzünden şehit olmayacaktı? İşin acı tarafı Cumhurbaşkanı kandırıldı diye AKP grubunun tamamı gönüllü olarak kanmaya razı oldu, ne acıdır ki, razı olmaya da devam ediyor” diye konuştu.

“KATİL ESED YENİDEN KARDEŞİM ESAD OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sadece FETÖ konusunda kandırılmadığını belirten Arık, “Analar ağlamasın” diyerek başlatılan sürecin ardından Anadolu’da ağlamayan ananın kalmadığın söyledi. Cumhurbaşkanının dış politikada da defalarca kandırıldığını ifade eden Arık, “Dış politikadaki yanlışınız Mavi Marmara ile de sınırlı değil  Günü geldi Kaddafi ile Esad ile can ciğer oldunuz.  Birinin elinden insan hakları ödülü alıp, diğeriyle birlikte tatil yaptınız, ortak bakanlar kurulu topladınız… Sonra emperyalistler ‘Arap Baharı’ diye bir yıkım projesini hayata geçirdi.  İlk koşan AKP oldu.  Kaddafi’nin tabutuna çivi çakıp, Esat’ı devirmek için Amerika’nın yanı sıra Suriye içindeki terör örgütleriyle işbirliğine girdi.  Biz yine uyardık.   ‘Komşunun evindeki yangına benzinle gidilmez, o ateş bize de sıçrar, bizi de yakar’ dedik, ama dinletemedik.  Bizi Esad’ın, diktatörün tarafını tutmakla suçladınız.  Başındaki ismi Ankara’da ağırladığınız, 1600 yaralısını tedavi ettirdiğiniz, lahmacunlarla beslediğiniz PYD de sizi kandırdı.  Dün Ankara’da ağırladığınız PYD’ye bugün terör örgütü diyorsunuz ama müttefikiniz Amerika’yı ikna edemiyorsunuz.  Dün ‘Uçağını düşürdük’ diyerek efelendiğiniz Rusya, bugün müttefikiniz oldu.    Yani 3 ayda gidecek Diktatör Esed, yeniden Kardeşiniz Esat olacak gibi…   Yine birileri Cumhurbaşkanını dolayısıyla da AKP’yi kandırmış oldu.  Siz pardon kandırıldık diyerek işin içinden çıkarısınız ama minicik yavrusuna doyamadan şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Kökkaya’nın hesabını kim verecek? Suriyeliler bugün bizim topraklarımızda çocuk sahibi olurken, maalesef ki bizim çocuklarımız da Suriye’nin topraklarında ölüyor.  Yazıktır bu çocuklara…  Kıymayın bu fidanlara efendiler! Kıymayın. Kandırıldık dediğiniz o kadar çok olay var ki hangi birini anlatayım. Tüm bu kandırılmalarınızın faturasını Türkiye çok ağır ödedi, gelin Türkiye’ye yeni bedeller ödetmeyin.”

CUMHURBAŞKANINI YİNE BİRİLERİ KANDIRIYOR OLABİLİR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınında onu yanlış yönlendiren isimlerin daha önce olduğu gibi yine yanlış yönlendirebileceğini ifade eden Arık, “Türkiye için tehlikeli olan yapılar yeri geldi Sayın Cumhurbaşkanı’na sizden daha yakın oldu, bundan sonra olmayacağını da kimse garanti edemez.   Kendini gizleyerek, Sayın Cumhurbaşkanı’nın en yakınına kadar giren FETÖ ya da başka bir yapı bugün yine Sayın Cumhurbaşkanı’nı kandırıyor, yanlış yönlendiriyor olabilir.  Çünkü Esat’ı diktatör olduğu için yıkmak isteyen biri parlamentoyu işlevsiz hale getirmeyi, tüm yetkileri kendinde toplamayı düşünmez, düşünemez, düşünmemeli…  Olsa olsa birileri Sayın Cumhurbaşkanını yine kandırıyordur.  Ve biz, bunca kandırılmanın ardından ülkemiz adına, demokrasimiz adına, cumhuriyetimiz adına endişe duyuyoruz.  Pekala Cumhurbaşkanının danışmaları arasında paralel yapılar olabilir. Bu yapı, 15 Temmuz’da başaramadıklarını yapmak için Sayın Cumhurbaşkanını ‘Bu Anayasa değişikliği ile her şey güzel olacak, Türkiye’nin önü açılacak’ diye kandırmış olabilir. Böylece 15 Temmuz’da yapamadıklarını yaparak, Cumhuriyeti, demokrasiyi, Türkiye’yi katletmek isteyebilirler.  Buradan sizi bir kez daha uyarıyoruz.  Sonra haberimiz yoktu, biz bilmiyorduk, bizi kandırdılar demeyin.  Bu seferki kandırılmanızın geri dönüşü yok.  Pardon deme şansınız yok.  Bu anayasa değişikliği geçtiğinde iş işten geçmiş olacak, yani testi çoktan kırılmış olacak.  Gelin bu ülkenin güzel çocukları için, evinizdeki yavrularınız için, başınızı yastığa koyduğunuzda bir kez daha düşünün.  Kıymayın bu ülkenin güzel çocuklarına, bu güzel ülkenin güzel insanlarına, kıymayın cumhuriyete, kıymayın demokrasiye…  Bari bir kez olsun, milletin size verdiği görevi yerine getirin ve bu yanlışa bu yıkım projesine dur deyin.  Sayın Cumhurbaşkanı’nı lütfen uyarın…” dedi.

O KADAR ÇOK KANDIRILDINIZ Kİ…

“Unutmayın, tarih tek adamlığı dayatanları da buna karşı direnenleri de not edecektir. Gelin direnenler tarafında yer alın” diyen Arık, komisyon başkanı tarafından “Toparlayın” şeklinde uyarılmasının ardından, “O kadar çok kandırıldınız ki sıralamaya süre yetmiyor” diye karşılık verdi. CHP’li milletvekillerinin alkışları arasında konuşmasını sürdüren Arık,   “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir’ diyerek başlayan gençliğe hitabesinde ‘İktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler’ diyerek, taa 100 yıl öncesinden bizleri kanmamamız gerektiği konusunda uyarmış. ‘Ey Türk istikbalinin evladı! İşte buahval ve şerait içinde dahi vazifen Türk İstiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğunun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ diyerek de bize görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmış.  Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu uyarısının ışığında, ‘Ferman padişahın dağlar bizimdir’ diyen yiğit Dadaloğlu’nun torunu olarak, Padişahlık hayali kuranlara karşı, Demokratik laik Türkiye Cumhuriyeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak için, hukuk kuralları içinde, kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı. 
ETİKET :   Kayseri haberleri Haber CHP Milletvekili Kayseri Çetin Arık Anayasa

Tümü