13 tanık FETÖ’yü anlattı

Kayseri’de görülen ve yarın da devam edecek olan 68 sanıklı FETÖ davasında bu kez tanıklar dinlendi

16:02:46 | 2017-08-09

Kayseri'de  Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, aralarında kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerinde yer aldığı 68 sanığın yargılanmasına tanık ifadeleriyle devam edildi. Mahkemede bu kez 13 tanık dinlendi. İş adamı olan tanıklar, o dönem cemaat toplantılarında “Neler yaşandığını, nelerin konuşulduğunu, hangi talimatların verildiğini, kimlerin himmet topladığını, toplanan paraların hangi ile gönderildiğini?” bir bir anlattı.

 Kayseri’de 4 gün sürecek olan 68 sanıklı FETÖ davasının 2’inci celsesine, aralarında Boydak Holding eski yöneticileri Memduh ve Şükrü Boydak'ın da yer aldığı, 5'i başka suçlardan olmak üzere 11'i tutuklu 57 sanık ile avukatları ve müştekiler katıldı.

 Tutuklu sanıklar; Ahmet Türkmen, Memduh Boydak, Şükrü Boydak, Hamdi Kınaş, Hacı Osman Büyükata ve Halit Gazezoğlu ile Mustafa Boydak, Erol Boydak, Murat Bozdağ, İsmail Tuna gibi isimlerde mahkemede hazır bulundu.

 

“SOHBET İMAMIMIZ MEHMET YILDIZ’DI”

İlk olarak Şevki Katip tanıklık yaptı. O dönem cemaatin içinde bulunduğunu belirten Katip; “O dönem bizim sohbet imamımız Mehmet Yıldız’dı. O dönem ne Memduh Boydak ne de Şükrü Boydak benden himmet parası istemedi. Sohbet toplantılarında siyasi konular hiç konuşulmadı” dedi.

 “SOHBETLERDE EN SON DERSHANELERİN KAPATILMASI TARTIŞILDI”

 Bir diğer tanık Yılmaz Altınok ise, “Ben inşaat işiyle uğraşıyorum. Beni sohbetlere Mustafa Beyoğlu davet etti. İlhan Coşkun bizim sohbet hocamızdı. Mustafa Beyoğlu bizden hem himmet hem de yardım parası toplardı. Sohbetlerde en son Dershanelerin kapatılması tartışıldı. Bende o dönemde fikir ayrılığına düştüğüm için bir daha sohbetlerine katılmadım. Oturmalarda para bağışından bulundum ama himmet adı altında para vermedim. Ben sohbetlere gitmiyordum. Ahmet Türkmen ve Mehmet Yıldız beni tekrardan çağırdılar. Ama ben gitmedim.” diye konuştu.

Tanıklardan Erdoğan Aslan’da, “Mehmet Yıldız sene de bir gelir ve bağış isterdi. “diye konuştu

 “O DÜŞÜNCE BANA TERS. BEN ÜLKÜCÜ BİRİSİYİM”

Bir diğer tanık Osman Dörtdudak ise, Kayseri’de cam işi ile uğraştığını ve yaklaşık 15 yıldır da Boydaklarla iş yaptığını ifade ederek, tedarikçi firma olduğunu halen de Boydaklar’a cam sattığını söyledi. O dönemlerde kendisine hiçbir baskının olmadığını da dile getiren Dörtdudak, “Boydak ailesini şahsen tanırım. Cemaatle sohbetlerim olmadı. Çünkü o düşünce bana ters. Ben Ülkücü birisiyim. Sanıklardan sadece Boydakları tanıyorum. Ben hiç şeklide burs vermedim. “dedi.

“SOHBETLERE GİTTİĞİNİ BİLİYORUM”

FETÖ’den yargılanan Halit Gazezoğlu’nun dayısı olan Ahmet Tevrizoğlu da tanık olarak ifade verdi. Tevrizoğlu, “Ben 2001’den itibaren yanındayım. Halit Gazezoğlu’nun sohbetler düzenlediğini görmedim ama sohbetlere gittiğini biliyorum. Sohbetlerde para toplandığını ne gördüm nede duydum. Kurbanını kendisi keserdi ve fakir fukaraya dağıtırdı.” dedi.

“VERİLECEK PARAYI ONLAR BELİRLERDİ, ÇOK PARA TOPLANIRDI”

 Tanıklardan Suat Altın, müteahhit olduğunu, örgütle 2010 yılında tanıştığını, Ömer Bozok vasıtasıyla toplantılara katılmaya başladığını söyledi. Sıtkı Baş'ın imamlık yaptığı, Memduh Boydak ile Hamdi Kınaş'ın da organize ettiği himmet toplantıları düzenlendiğini kaydeden Altın, "Verilecek parayı onlar belirlerdi. Çok para toplanırdı. Toplanan para Ankara’ya da gönderilirdi. Bir kısmı da Kayseri’de kalırdı” dedi. Altın, ayrıca o dönem yurt dışı gezilerine de katıldığını ifade ederek, “O dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, dönemin Kayseri Valisi Orhan Düzgün, kamu kurum yetkilileri o gezilerde vardı” diye konuştu.

“Cemaatten kopma nedenlerimden birisi de oturma hocamız Servet Demir'in mahalli idareler seçimlerinde Ak Parti yerine CHP ve HDP'ye oy verilmesi yönünde çağrıda olması oldu" diyen Altın,  ifadesinin ardından avukat soruları da cevaplandırdı. Altın,  "2010 yılında cemaat referandumda Ak Parti'nin desteklenmesi konusunda kesin talimatı oldu. Cemaatin dediğini yaptık. Himmet bağışlarını sistemin gereği yaptık" ifadeleri de kullandı.

“CEMAAT SOHBETLERİNE KATILDIM AMA HİMMET VERMEDİM”

İş adamı  Ergün Bilen de mahkemede tanık olarak dinlendi. O dönem 2011-2012 yılları arasında cemaatin sohbetlerine katıldığını dile getiren Bilen, “O zaman Mahmut Nursaçan, Memduh Boydak, Halit Gazezoğlu benim sohbet arkadaşlarımdı. Sohbetlere iş camiası bir birini davet ederdi. Ben hiçbir zaman burs ve himmet adı altında para ödemedim. Halit Gazezoğlu ve Memduh Boydak hiçbir zaman hiçbir konuda baskı yapmadı parada istemedi. Bizim sohbetlerde siyaset hiç konuşulmadı. Ben Amerika’ya gittim o da çocuklarımın mezuniyeti için. “şeklinde konuştu.

68 sanıklı FETÖ davası Perşembe gününe kadar devam edecek.   Haber: Hüseyin GÖKTAŞ
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber Kayseri FETÖ davası Kayseri adliyesi 68 Sanıklı FETÖ davası Tanık

Tümü