sağlık mı? estetik mi?

16:58:10 | 2015-07-16
Sinan Karaoğlu
Sinan Karaoğlu      sinankaraoglu@hotmail.com

Genel vücut sağlığımız açısından, özellikle giysileri seçerken dikkatli olmakta fayda var. Korse, topuklu ayakkabı, çok dar pantolon ve gömlek bunlar arasında sayılabilir.

Bu giyeceklerden biri düşük bel ve dar pantolonlar. Pantolonların beli kişinin bel çevresinden en fazla 5-6 cm dar olmalıdır, daha dar olduğunda sorunlara yol açabilmektedir.

Sıkı pantolon ve korse kullanımı bağırsaklara baskı yaparak hazımsızlığa ve karın ağrısına neden olabilir.  Ayrıca boynu sıkan dar gömlek ve kıyafetler, boynun ön yüzünde yer alan, şah damarına baskı yaparak baş ağrısı, görme bulanıklığı ve çınlamaya yol açabilir.

Tıp dilinde “Meraljia Parestetika” diye bilinen ve bir kasık-uyluk bel ağrısı sebebi olan bir hastalık vardır: Belimizden çıkıp, kasığımıza doğru inen bir sinirin sıkı bir pantolon, kemer ya da korse ile sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu sinir sıkışmasına bağlı olarak, uyluk bölgesinin dış yanında uyuşma oluşabilir. Uyluğunun dış yanında uyuşması olanlarda diğer bazı sebeplerin yanında dar ya da baskı yapan giysileri de akla getirmeliyiz.

“Priformis sendromu” olarak bilinen bir başka durumda da giysi ya da alışkanlıklarımızın etkileri olabilir: Kalçamızın arka kısmında bulunan priformis kasının gerginliğine bağlı olarak siyatik sinire basmasını ifade eder. Bu kasın yanı sıra, sıkı-düşük kot ya da arka cepte taşınan kabarık cüzdana bağlı olarak siyatik sinirin basılması söz konusudur. Bu özelliğinden dolayı “cüzdan siyatiği” olarak da anılır. Siyatik sinirin bası altında kalmasına bağlı olarak kalçada derin bir ağrı ya da sinirin gittiği bacakta ağrı, uyuşma ile karakterizedir. Kalça ve bacaklarında ağrı, uyuşması olan kişilerde de giysiler akla getirmelidir.

Komik ama çarpıcı bir örnek, tıp literatürünede de geçmiş bir vaka olmuştur; Avustralya'da dar pantolon giyen 35 yaşında bir kadın ev taşırken kutuları boşaltmak için saatlerce çömelmek zorunda kalıyor. Bunun üzerine baldırları şişiyor. Akşama doğru ayakları uyuşan ve hissizleşen kadın yürümekte de zorluk çekmeye başlıyor. Ayaklarında yeterli oranda kan dolaşımı ve ısının olmasına rağmen kaslarının zayıfladığı ve bazı bölgelerde his kaybı yaşadığı saptanıyor. Varılan karar; alt bacak kısmında oluşan basınç nedeniyle kadının kasları ve sinirleri de zarar görmüş. Tedavi sonrası dört günün ardından yardım almadan kendi kendine yürüyebilir hale ancak gelebiliyor. 

 

Bu makale, İngilizce yayımlanan Journal of Neurology, Neorsurgery and Psychiatry dergisinde yayımlanmıştır. 

 

 

Özetle, araştırmalar sonunda, kadının vücutta aşırı basınç birikmesi sonucu oluşan kompartman sendromu olduğu kararına varılıyor.

 

Kompartman sendromu, bir kas içinde şişme ve kanamanın neden olduğu aşırı basınç artışı ve buna bağlı ağrı ve fonksiyon kaybı olarak tanımlanıyor. 'Skinny jeans' olarak bilinen dar kot pantolonların da kas sıkışmasını kötüleştirdiği belirtiliyor. 

 

Evet, vücudu saran, düşük belli kot pantolonlar da uyluk bölgesinde uyuşma ve ağrıya neden olabiliyor, aman dikkat!  

 

Giysilerle alakalı lginç bir bilimsel gerçek de, kısırlık konusunda bulunmuştur.  Bugüne kadar birçok şeyin (örneğin; içki, sigara, uyuşturucu ve sağlıksız besinlerin) sperm sayısını düşürdüğü konusunda bilimsel yazılar çıktı tıp literatüründe. Oysa son yapılan bir araştırmaya göre dar pantolon giymek de bu konuda sabıkalı çıktı. Amerika Birleşik Devletleri'nde “Human Reproduction” tarafından yapılan araştırmaya 2200 erkek katıldı ve 900 düşük sperm sayısına sahip erkek, 1200 yüksek sperm sayısına sahip erkekle karşılaştırıldı. Sonuç olarak sperm sayısına doğrudan etki eden en önemli faktör dar kesimli pantolonlar ve sıkı iç çamaşırları çıkmış. Bu sonuç konusunda bilim adamlarının yorumu şöyle olmuş; yeterli miktarda ve kaliteli sperm üretimi için testislerin vücut ısısından daha soğukta olmaları gerektiği bilinen bir gerçek. Dar kalıplı giysiler testisleri vücuda yakın tuttukları için sıcaklık sperm sayısı ve kalitesini olumsuz etkiliyormuş. Gerçekten ilginç bir sonuç, ama şöyle de ir yorum yapmadan da geçemeyeceğim: Nesiller boyu şalvar giyen bir milletin torunları olarak giysi seçiminde biraz daha dikkat etmemiz iyi olur.

Sağlıklı günler dilerim
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --