O TEKME HEPİMİZE VURULDU!

O TEKME HEPİMİZE VURULDU!

11:47:51 | 2016-09-22
Güler Ruhsar Aktaş
Güler Ruhsar Aktaş      guler_ruhsaraktas@hotmail.com

İstanbul’da şort giydiği için saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi’yi biliyorsunuz.

 Ayşegül Terzi, o saldırganın serbest kalmasının ardından  “Yanımda biri olmadan uyuyamıyorum. Tek başıma dışarı çıkamıyorum. Uzun süre bu korkuyu üzerimden atabileceğimi sanmıyorum. O nedenle terapiye başlıyorum.İyi yorumlar kadar kötü yorumlar da var. Sosyal medyadan ‘Oh olsun’, ‘İyi olmuş’, ‘Ölmeliydin’ diyen var. Vicdansızca yorum yapanlar var. Sürekli ağlama duygusu var ve ağlama nöbetleri geliyor. Ağlıyorum. Serbest bırakıldığında gülen suratı hep gözümün önüne geliyor” diyerek yaşadığı travmayı anlatıyor... Ve ekliyor: Destek olan herkese teşekkür ediyorum” Benim yaşadığımı Allah düşmanımın başına vermesin. Hiçbir kadın yaşamasın” açıklamasında bulundu

 

Ben de ona destek vermek ve kadına yönelik bu iğrenç şiddeti protesto etmek için ,bu zihniyete kendimce cevap vermek için tarzım olmadığı halde takip ettiğim haberlere şortla gittim dün..

Bu güne kadar bu ve bunun gibi saldırıların,  kadına yönelik şiddeti kınamak için, yaptığım haberlerin yanın da ,tepkimi ortaya koymak ve toplumsal mesaj vermek için giyim tarzım olmasa da  dün otobüse şortla binip haberlere şortla gitme kararı aldım.

Bu kararı aldım çünkü kimse bir diğerinin kılığına kıyafetine, karışma hakkını  bunu da geçelim hoşuna gitmiyor diye tekmeleme hakkını kendinde göremez bu apaçık hadsizliktir kendini bilmezliktir.

Bu yöndeki saldırıyı ve zihniyeti nefretle kınıyorum. Yaşananlar, kadının ne giyeceğine, nerede güleceğine, ne kadar çocuk yapacağına karar veren kendini karar merciinde sanan bakış açısının ürünüdür. Kadını ikinci sınıf görmek, ötekileştirmenin devamı şort giyen kadının tekmelenmesindir. Ayşegül Terzi yalnız değildir. Bu tekme sadece Ayşegül’e değil, tüm kadınlara bizlere atılmıştır. Ve ben de bu tekmeyi kıyafetim yüzünden yiyemem, yemeyeceğim. Ben Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin kadınlarından sadece bir tanesiyim. Kadın ve insan olarak bu tür olaylara tepkimi koymaya devam edeceğim. Bugün kadını kılığı, kıyafeti ile şiddetle tekmeleyen  yozluğa , ahlakı namusu haysiyeti beyinde değil, algısındaki arka beynindeki kirlilikle arayan zihniyete cevap olsun diye giydim o şortu. Ve yarın da bugün olduğu gibi haksızlığa, şiddete, istismara uğrayan tüm kadınların yanında destekçisi olmayı sürdüreceğim. Bunu sadece kadın olduğum için değil insan olduğum için yapacağım. Her kim ki bu zorbalığı  kadın olarak desteklerse emin olsun ki  yarın bu tavırla bu şiddetle o da karşılaşacak. Bu güne kadar hic kimsenin ne giyecegime, ne yapacagima, nerde gülecegime, konuşacagima, karar vermesine kadın ve insan olarak müsade etmedim bugünden sonra da etmeyecegimin, kararlılığımın süreceğinin de bilinmesini ayrıca isterim. Kadına sadece karnındaki bebek tekme atabilir.

Ayşegül Terzi’ye geçmiş olsun dileklerimi bir kere daha iletirken haklı mücadelesinde yanında olduğumu da bilmesini isterim.

Kadına kadın gibi insana insan gibi davrandığımız sürece dünya güzelleşecek.

Unutmayın kadınlar tekmeleyeceğiniz varlık değil ,Allah’ın size en güzel emanetidir.
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --