Neden susuyorsunuz?

“1 Hafta bekledik açıklama yapılır mı diye"

11:18:23 | 2017-01-04

KAYSERİ Minibüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Yavuz Ay, KOSGEB’in 50 bin liralık faizsiz kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından kamuoyunda soru işaretlerinin olduğunu belirterek, “Kayseri’de yaklaşık 7 bin civarında kişi müracaat ederken yaklaşık 221 kişi bu konuda faydalanmış. Ama bunları tüccar olarak değerlendirmek lazım, çünkü görüştüğümüz esnaf kardeşlerimiz içerisinde bu krediden faydalananını duymadım. Bu konu kapalı kutu olarak kaldı.” diye konuştu. Bu konuda yapılan rekor başvurunun esnafın içinde bulunduğu ekonomik çıkmazı da gözler önüne serdiğini kaydeden Ay, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne de (KESOB) tepki göstererek, “Neden susuyorlar, esnafın sorunlarını gündeme getirmiyorlar? 1 Hafta bekledik, bu konuda açıklama yapıp, esnafın hakkını ararlar mı diye ama kimse tek kelime etmedi. 2017’de esnaflar için bu yönde bir çalışma yapılmalıdır.” dedi.

 KOSGEB’in 50 bin TL’lik sıfır faizli kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından ülke genelinde toplam 244 bin 980 işletmenin başvuruda bulunduğunu belirtildi. KOSGEB kredi desteğinden Türkiye genelinde 15 bin işletmenin faydalanacağı ifade edildi.

“KAYSERİ’DE 7 BİN BAŞVURU VAR”

Diğer yandan Kayseri’de de yaklaşık 7 bin kişinin kredi alabilmek için başvuru yaptığı belirtildi. Bu konuda esnafın umduğunu bulamadığını kaydeden Kayseri Minibüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Yavuz Ay, diğer esnaf temsilcilerinin sessizliğine de isyan etti. Ay, “Geçtiğimiz günlerde KOSGEB kredi anlaşması yapıldı ilan edildi. 50 bin TL faizsiz kredi verileceği söylendi. Esnaf ve sanatkarlarımız ciddi bir heyecan ile KOSGEB’e müracaat etti. Şimdi geçtiğimiz hafta aldığımız bilgilere göre, Kayseri’de yaklaşık 7 bin civarında esnaf ve sanatkarımız  50 bin TL’lik faizsiz kredi almak için başvur yapmış. Yine öğrendik ki 20 bin üzerinde esnaf olduğunu düşünürsek Kayseri’de, esnafın yüzde 35’i koşarak kredi almak için gitmiş. Esnaf sanatkarın ekonomik olarak  ne durumda olduğunun önemli bir göstergesi bu başvuru rakam.” şeklinde konuştu.

“KREDİYİ KİMİN ALDIĞI BELLİ DEĞİL, ‘BEN ALDIM’ DİYEN ESNAF DUYMADIM”

Kayseri’de, kredi alabilmek için yaklaşık 7 bin civarında esnafın başvuru yaptığı ancak 221 kişiye kredi çıktığını ifade eden Ay, şunları söyledi, “Bu 221’in esnaf ve sanatkar olarak değerlendirmemek de lazım. Çünkü ağırlıklı olarak tüccar kesimin faydalandığı yönünde bilgiler geliyor. Gördüğümüz, konuştuğumuz esnaf kardeşlerimizin içerisinde ‘faydalandım’ diyeni duymadık şu ana kadar. Bu konu kapalı kutu olarak kaldı. Şehirdeki esnafın 3’te 1’inin müracaat edip, sadece yüzde 2’lere tekabül edecek olan 221 kişinin kredi alması ciddi  şekilde düşündürücü bir durum. Ve bu konuda hangi esnaf sanatkarın aldığı da belli değil. Biraz daha esnaf ve sanatkarlardan öte krediyi, büyük işletmelerin aldığı kanaatindeyiz. Büyük işletmeler için de o rakamın cep harçlığı olduğunu düşünüyoruz. Bugün  Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin de bu konuda herhangi bir söylem  içerisinde olmaması dikkat çekici. Gerçekten sıkıntı içinde olan esnafa, bu paranın ulaşıp, ulaşmadığı konusunu dile getirilmesi gerekiyordu. Ancak dile getirilmedi. Bu tablo da esnaf ve sanatkarl açısından acı veren bir durum.”

“BU ŞEHİRDE GÜNLERCE SES ÇIKARAN OLMADI”

 Yeni yılda hükümetten esnaf olarak beklentilerinin olduğunu anlatan Başkan Yavuz Ay, “Bu yöndeki destek kredilerinde yeni çalışmalar yapılmalı. Esnaf ve sanatkarlara ulaşması için bu kredilerin örneğin destek 20 bin TL’ye çekilmeli ve daha çok kişiye verilmesi hedeflenmelidir. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği de bu konuyu ciddi şekilde gündeme getirmelidir. Ama bu şehirde günlerdir, ses duymadık. 1 hafta bekledik, bir şeyler söylenir mi, sıkıntı ile getirilir mi diye ama kimseden çıt çıkmadı. İnşallah hükümet 2017 yılında küçük esnafa yönelik bir faizsiz kredi destek çalışması yapar. Çünkü KOSGEB kredisinden esnaflar faydalanmadı.” diye konuştu. Haber/Foto: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber KOSGEB Kredi Minibüsçüler odası Yavuz Ay Esnaf Sanatkarlar Odası

Tümü