Müslüman olan Kolombiyalı Milena: “Müslümanlar agresif değil”

Müslüman olan ve Nisa Nur adını alan Milena: "İsa Mesih Allah’ın çocuğu değil. Allah'ın çocuğu yok"

13:29:29 | 2017-01-05

Kolombiya vatandaşı olan Blanca Milena, Kayseri Müftülüğü’nde düzenlenen ihtida töreni ile Müslüman oldu. 'Nisa Nur' adını alan Milena’nın, Muş'ta öğretmen eşi Serkan İyigün’ün izin alamadığı için ihtida törenine katılamadığı ifade edildi. Diğer yandan yakın arkadaşlarının hayatından etkilendiğini ifade eden Nisa Nur, “Yakın arkadaşlarım da Müslümandı. Onlar agresif değil, kötü insanlar değil, güzel insanlar. İyi ailelerini görünce Müslüman olmaya karar verdim.”dedi

Muş’ta öğretmen olduğu ifade edilen eşi Serkan İyigün ile internet üzerinden tanıştığı belirtilen Kolombiyalı Blanca Milena, Müslüman olmak için Kayseri Müftülüğü’ne başvurdu. Bunun üzerine Müftülük’te, Milena için ihtida töreni düzenlendi. Kayseri Müftüsü Şahin Güven, son 1 hafta içerisinde 4 kişinin daha Müslüman olmak için kendilerine başvuru yaptığını söyledi. Güven, “Dünya genelinde İslamofobinin olduğu, insanların İslam’dan uzaklaştırılmaya çalışıldığı, İslam’ın kötü gösterildiği bir zaman diliminde Elhamdülillah insanlar İslam’a koşuyor, Müslümanlığı tercih ediyor.” şeklinde konuştu.

 TÜRKÇE, İSPANYOLCA VE ARAPÇA KELİME-İ ŞEHADET GETİRDİ

Müftü Güven, saha sonra Milena’ya İslam dininin temel esasları hakkında da bilgi verdi. Güven’in yaptığı açıklamanın ardından Kuran-ı Kerim okunması ile başlayan ihtida töreninde hem Türkçe hem İspanyolca hem de Arapça Kelime-i Şahadet getiren Kolombiyalı Milena, Müslüman oldu ve adını da 'Nisa Nur' olarak değiştirdi. İhtida töreni sonrasında Müftü Güven, İhtida Belgesi'ni imzalayarak 'Nisa Nur’a verdi. Müftü Güven, ayrıca Nisa Nur’a, Kuran-ı Kerim ve Diyanetin İngilizce yayınlarından oluşan kitap seti de hediye etti.

 RÖPORTAJI BAŞI AÇIK VERMEK İSTEDİ

Tören sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Nisa Nur, önce röportaj vermek için başını açmak istediğini ve sonra başörtüsü kullanacağını söyledi. Bunun üzerine Müftü Güven, “Şu an sadece röportaj yapılacak, bu nedenle bir sıkıntı yok. Daha sonra buna kendin karar verirsin zaten.”dedi. Bunun üzerine Nisa Nur, röportaj yapmayı kabul etti ve Müslüman olma süreci ile ilgili bilgi verdi. Nisa Nur, Amerika’da Müslümanlarla ilgili kötü haberlerin çıktığına da dikkat çekti.

“MÜSLÜMANLAR AGRESİF DEĞİL''

Eşiyle tanıştıktan ve görüşmeye başladıktan sonra Müslüman olmak kararı verdiğini ifade eden Nisa Nur, “Kocamla buluştum ve dedim, Türkiye’de yaşamak istiyorum. Bunun üzerine Müslüman olmak istiyordum. Yakın arkadaşlarım da Müslümandı. Onlar agresif değil, kötü insanlar değil. Bunun üzerine Türkçe’de öğrendim. Müslümanların yaşamını da görünce güzel bir aile olduklarını gördüm ve ilgim başladı. Sonra çalıştığım iş yerinde Müslüman arkadaşlarımın aileleri ile tanıştım, onlar da güzel insanlar. Bende düşümdüm, aile olmak istiyorum dedi. Bu yüzden merak ettim ve araştırdım. Kolombiya’da düşündüm. İsa Mesih Allah’ın çocuğu değil. Kilise’ye gittim, onlar ‘Allah ve İsa aynı’ dediler. Kolombiya’da farklı burada farklı şeyler var. Allah’ın çocuğu yok. Allah gibi hiç kimse yok. Bu yüzden karar verdim Müslüman olmak istedim. Dua ve ibadet etmek istiyorum. İsa’yı seviyorum ve saygı duyuyorum ama O Allah değil. Hz. Muhammed’e saygı duyuyorum ve araştırıp, okudukça sevmeye başladım. Kolombiya’da Hz. Muhammed’i bilmiyordum. Şu an Kuran’ı Kerim okuyorum ve anlıyorum. Hz. Muhammed gerçekten peygamber ve Kuran doğruyu söylüyor.” diye konuştu.

KAYSERİ’DE SON 1 YILDA 10 KİŞİ MÜSLÜMAN OLDU

32 yaşında olan Nisa Nur İyigün’ün, Muş’ta öğretmen olan eşi Serkan İyigün’ün de izin alamadığı için Müftülük’te düzenlenen ihtida törenine katılamadığı dile getirildi. Kayseri’de son 1 yıl içinde Müslümanlığı seçen kişi sayısı ise 10’a ulaştı.  Kayseri Müftülüğü'ne geçtiğimiz hafta başvuran Alman Sara Bayer’in 'Melek' yine Almak Darlen Mania’nın 'Didem' ve Romanyalı Alexandru Neagu’nun da 'İdris' adını alarak Müslüman oldukları belirtildi.

Haber/Foto: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Müftülük İhtida töreni Kolombiyalı Milena Nisa Nur Müftü Şahin Güven Müslüman oldu

Tümü