MHP’NİN TALAS ADAYI ERKAN KANDEMİR KİMDİR?

18:48:10 | 2013-09-02
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

MHP’deki seçim kulislerini yazarken “Melikgazi, Kocasinan, Yeşilhisar ve Sarız’dan da yansımalar var. Talas’la ilgili gelişmeleri aktarmıştım, son durumu değerlendirmek gerekebilir. Onları da sütundaki daralma nedeniyle yarın yazacağım...” dedim ama bu yarın biraz uzun oldu.
Bir yandan yazı-çizi dışındaki iş yoğunluğu, diğer yandan gelişen şehirdışı çıkışlarım nedeniyle bilgisayarın başına geçip de yazmaya fırsat bulamadım.
MHP’nin Büyükşehir ve diğer ilçelerdeki adaylık kulislerini önümüzdeki günlerde toparlayıp aktaracağım kısmetse, zira her geçen gün yeni gelişmeler oluyor MHP kulislerinde. Sadece MHP değil AKP ve CHP kulislerinden de sıcak gelişmeleri toparlıyorum, bilginize....
Talas’la ilgili sanırım en çok yazan gazeteci benimdir. AKP cenahındaki çalkantıları da MHP kulislerinde ki gelişmeleri de kamuouya ilk aktaran da benim desem yeridir. Ve MHP, Talas’ta adayını belirledi. Tartışmalı ve sancılı bir sürecin ardından MHP Talas ve MHP İl Teşkilatı’nın iradesi, MHP Genel Merkezi’nin de onayı ile resmi başvuru yapabilen Cengiz Akparlar, Memiş Özbey, İsmail Özdemir ve Erkan Kandemir arasından MHP’nin Talas Belediye Başkan adayı olarak Erkan Kandemir açıklandı.
Erkan Kandemir’in Talas Belediye Başkan aday adaylığı uzunca bir süredir MHP kulislerinde konuşuluyordu, aday olması partideki hakim güçler tarafından “beklenen sonuç” olarak değerlendiriliyor.
Uzaktan birkaç merhabamızın dışında diyaloğum olmadı, uzaktan tanıdığım bildiğim kadarıyla Erkan Kandemir kimdir sorusuna cevap olabilecek birşeyler yazayım istedim. Kimse yazdıklarımı övgü ya da yergi olarak algılamasın bildiğim kadarını aktaracağım o kadar...
Erkan Kandemir, Adalet ve Kalkınma Partisi’nde belediye meclis üyeliği yaptı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin şehirdışına, yurtdışına giderken koltuğu en çok emanet ettiği kişiydi. Özhaseki’nin prensi olarak çok yazıp çizdik... Geleceğin yıldızı parlak siyasetçilerinden biri olarak görüyordum ben şahsen.
Zaman öyle getirdi ki; Kandemir’in yolu hasbelkader kesiştiği AKP ile ayrıldı, Kandemir tabiri caizse yuvaya geri döndü. Ülkücü camiadaki ritüelle “Bozkurtlar Yuvaya”, “Bozkurt Erkan” sloganları atılalı yıllar oldu yani.
Birçok kişi AKP’de siyaset yaptığı için belki bilmeyebilir ama Erkan Kandemir, Ülkü Ocakları’nda yetişmiş, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’nde iken Beşiktaş Ülkü Ocakları’nın kuruluşunda bile görev yapmış bir isim.
Kayınpederi Refah Partisi eski İl Başkanlarından Kenan Mutlu da Doğru Yol Partisi’nden Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuş, “Özhaseki’nin ciğerini bilirim” demesiyle hafızalardaki yerini almıştı, hatta Özhaseki’nin “Ciğerci Kenan” diyerek espriyle hitabı da unutulur gibi değil.
Erkan Kandemir’in de Özhaseki’ye yakınlığı döneminde Özhaseki’nin ciğerini hatta ötesini bilecek temasları illa ki olmuştur.
Nezaketi, beyefendiliği, mütevazi kişiliği ön plana çıkan bir isim. AKP ile yolları ayrıldıktan sonra ikametinin yanısıra ticareti de Talas’ta gelişti. Ülkücü camianın abilerinden Ahmet Başarslan ile Talas’ta akaryakıt istasyonunda ortaklık yaptığını, bunun dışında emlak ve inşaat işleriyle uğraştığını biliyorum.
Ülkücü camiaya yakınlığı bu kadar da değil. Erkan Kandemir, Bünyan’ın Emirören köyünden... Kayseri Ülkü Ocakları’nın eski Başkanlarından Selahattin Metin’in öz teyzesinin oğlu. Selahattin Metin, Bünyan Taçın yani yeni adıyla Topsöğüt köyündendir ve Avşar kökenlidir. Dolayısıyla Talas’ta ki Avşar dengesi de gözönüne alındığında Erkan Kandemir’in anne tarafının Avşar kökenli olduğu söylenebilir, söyleniyor da... Anneannesi de bir Çerkez kızı ayrıca..
Yani Kandemir, Talas’ta ki seçmen profilinde yoğunluk kazanan Avşar ve Çerkez kültürüne yabancı biri değil aksine o kültürün içinde büyümüş durumda. Bunun yanısıra, MHP’nin milletvekili adaylarından ve şehrin tanınmış sendikacılarından Dr. Ünal Polat’ın da öz dayısının oğlu...
Hepsi bir yana Erkan Kandemir, Beşiktaş Ülkü Ocakları’nın kuruculuğundan bugüne gelindiğinde şu anda Mete Eke başkanlığındaki il yönetimine de İl Başkan Yardımcısı olarak güç katan bir isim.
Kayserispor’un da yöneticileri arasında yeralmıştı. Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmiş bir ismin Talas Belediyesi’ni yönetemeyeceğini de kimse söyleyemez.
Bu vesileyle Erkan Kandemir’e adaylığının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum...
Bakalım Talas’ta AKP ve CHP’nin adayları kimler olacak. AKP’de adaylık için ilçe başkanlığından istifa eden Av. Faruk Karakaya’dan sonra İGM Başkanı Sadettin Aydın’ın da aday adaylığı yerel basında gündeme geldi. Bunun dışında AKP içindeki Rifat Yıldırım’ın rakiplerini yazmıştım.
CHP’de ise Av. Bülent Hodul’un aday adaylığı dillenirken Dadaloğlu Derneği Başkanı İbrahim Yıldırım’ın aday adaylığı da henüz ortada somut bir adım dahi olmamasına rağmen kulağıma çalınıyor.
Gelişmeleri takip edip aktarmaya devam edeceğiz. Bakalım Talas’ta neler olup bitecek...
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --