Meclis'te "Kirli Atık" Düellosu

“Kirli atık” tartışması Meclis’te Kayserili vekilleri karşı karıya getirdi

11:59:03 | 2016-12-13

CHP Milletvekili Arık: incelemeyi Bakanlığınızın yapması şüpheli

Bakan Özhaseki: 1 gram eğer zehirli atık o fabrikadan çıkıyorsa hisselerimi istediğiniz yere vereceğim

Kayseri’deki,  “Kirli atık” iddiaları Meclis’te, Kayserili vekilleri karşı karşıya getirdi. CHP Milletvekili Çetin Arık, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, iddiaların doğru olup olmadığını sordu. Arık, iddiaların doğru olup olmadığının incelenmesi için Bağımsız bir denetleme kurumunun görevlendirilip, görevlendirilmediğini de sordu. Arık’a cevap veren Bakan Özhaseki ise “Hiçbir şekilde çevreyi kirletmeyen, tamamıyla organik olarak bir taş yünü üretiliyor. Eğer ben Çevre Bakanı olarak benim 3,3 hissem olan fabrikadan dışarıya zehirli 1 gram atık veriliyorsa ve doğaya da gömülüyorsa hissemi CHP’nin istediğiniz yere bağışlıyorum, açık size ilan ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de hissesinin olduğu bir maden firmasının çevreyi kirlettiği iddiaları, Meclis gündeminde de tartışılmaya devam ediyor.  Konuyla ilgili olarak kamuoyunda konuşulan iddiaları CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Bakan Özhaseki’ye sordu.

“GECE YARISI BU TOPLATILMA NEYİN TELAŞIDIR?”

Arık, “Sayın Bakan, geçtiğimiz günlerde sizin de ortağı olduğunuz ileri sürülen bir maden firmasının atık ürünlerinin çevreyi kirlettiği, zehirli atığın doğaya gömüldüğü haberini yapmak isteyen bir gazete apar topar gece üçte henüz basılmadan toplatıldı. Bu haber doğrudur ya da yanlıştır, gece yarısı bu toplatılma neyin telaşıdır Sayın Bakan? Bu, haber alma özgürlüğünü kısıtlama, basın özgürlüğüne müdahale değil midir? Sayın Bakanım, haberde yer alan şirketle ortaklığınız var mıdır? İddialarla ilgili incelemeyi Bakanlığınızın yapması kamuoyunda şüpheyle karşılanmaktadır. Bağımsız bir denetleme kurumu tarafından iddiaların incelenmesi için herhangi bir girişiminiz var mıdır? İddialar doğruysa Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yapmaya devam edecek misiniz?” şeklinde sorular yöneltti.

Arık’ın sorularını yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakan ı Mehmet Özhaseki ise şu ifadeleri kullandı: “Kayseri’de bir yerel gazete toplatılmış. Bakın, olay aynen şöyle: Benim de babadan kalma 3,3 hissem olan, taş yünü üreten bir fabrika var, taş yünü üretiyor. Taş yünü nasıl üretilir? Bazaltları dağdan getirirsiniz, kırarsınız, sonra eritirsiniz, onları elyaflarına ayırırsınız pamuk şekeri gibi, sonra birleştirişiniz, yalıtım malzemesi çıkar. Buradan dışarıya atık çıkar mı? Çıkmaz, sadece yanık cüruf dediğimiz bir malzeme çıkar, ondan da zaten biz briket elde ediyoruz. O gazeteciler ve özellikle kendi ticari işlerinde aralarındaki çatışmalardan dolayı ihtilaflı oldukları insanlarla bir araya gelerek resmen şantaj yapıyorlar, resmen para istiyorlar. Sonra da aynen gazetenin başlığı şu şekilde çıkıyor: ‘Çevre Bakanının fabrikası doğayı zehirliyor. Zehirli atıkları atıyor.’ 1 gram eğer zehirli atık o fabrikadan çıkıyorsa Çetin Bey’in istediği yere tüm hisselerimi devrediyorum, buyurun, hisselerimi devrediyorum. Hiçbir şekilde çevreyi kirletmeyen, tamamıyla organik olarak bir taş yünü üretiliyor. Taş yünü noktasında İnternete girin, oturduğunuz yerden bile, taş yününün ne olduğuna lütfen bir bakın. Arkadaşlar, gazeteci de olsa birisine iftira atma hakkı hiç kimse de yok. İftira dünyanın en adi işi. Eğer ben Çevre Bakanı olarak benim 3,3 hissem olan fabrikadan dışarıya zehirli 1 gram atık veriliyorsa ve doğaya da gömülüyorsa o gazetenin yazdığı gibi, hissemi istediğiniz yere bağışlıyorum arkadaşlar, o kadar açık size ilan ediyorum.”

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Haberleri. Meclis. TBMM Bakan Mehmet Özhaseki Milletvekili AKP CHP Kirli atık

Tümü