Kudüs eyleminde “Ya Rabbim bir halife bekliyoruz” duası…

19:20:22 | 2017-12-06

KAYSERİ’de 24 sivil toplum kuruluşu öğle namazı sonrasında Cumhuriyet Meydan’ındaki Bürüngüz Camisi önünde bir araya gelerek, kar altında Kudüs eylemi yaptı.  Eylem sonunda edilen duada ise “Gökten yardımın eğer bugün  gelmeyecekse ne zaman gelecek ya Rabbi? Biz de sahabeler gibi söylüyoruz bugün yardımına muhtacız. Müslümanlar bir birlerine düşman edilmiş, zillet içerisinde yaşarken, ümmetin dağınıklığını giderecek bir yiğit, bir Müslüman, bir halife bekliyoruz ya Rabbi. Ümmete nasip eyle” ifadeleri kullanıldı.

 Kayseri’de bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Amerika’ya ve İsrail’e Kudüs üzerinden tepki gösterdi. Kar altında yapılan tepki eyleminde kalabalık, ellerinde ‘Siyonizmin çocukları geliyor Selahaddin’in torunları’ , ‘ Deden bile sömüremedi İslamın nurunu sen mi sömürecekjsin Thedor Herzl’in torunu’,  ‘Kudüs bizimdir, bizim kalacak’ , ‘Hilal geldi siyon yıldızı zail oldu’ , ‘Mescid-i Aksa onurumuzdur’ pankartlarıyla zaman zaman tekbir getirdi ve ‘Kudüse selam direnişe devam’ , ‘Kayseri’den Kudüs’e direnişe bin selam’ şeklinde sloganlar da attı.

24 STK ADINA ORTAK AÇIKLAMA

Bir araya gelen 24 sivil toplum kuruluşu adına basın açıklaması yapan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Lise Koordinatörü Salih Kalkan,  “Her geçen gün İslam coğrafyası küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrilmektedir. Silahların menşei dünyanın kan emici vampirleri olan sömürgeci ülkeler arasında değişirken ölenlerin hep savunmasız Müslümanlar olduğu açık bir şekilde görülmektedir” dedi.

SİYONİST EMELLERİ DOĞRULTUSUNDA BAŞKENT İLAN ETME CÜRETİNDE BULUNMUŞLARDIR”

Amerika’da Beyaz Saray'ın, “Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacak” yönünde yapılan açıklamasına da tepki gösteren Kalkan, şunları söyledi: “Bir yandan gönül coğrafyamıza ölümler yağdırılırken; bir yandan da kutsallarımız çiğnenip topraklarımıza el uzatılmaktadır. Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüs’ümüzü işgalci İsraillilerin Siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır.  İlk kıblemizin bulunduğu Filistin 1948 yılından beri yüzlerce yıllık Büyük İsrail Projesi çerçevesinde adım adım işgal altına alınmıştır. TVlerde naklen Müslüman semtleri bombalanırken, masum kadınları, erkekleri, çocukları dünyanın gözü önünde cami avlusunda katledilirken bunu yapan işgalci güruhu "şımarık"lıkla nitelendirip şirin göstermeyi alçaklık olarak nitelendiriyoruz. İslâm âlemini reel politik kaygılardan arınarak, Amerika’dan, İsrail’den değil Allah'tan korkmaya ve Allah’a teslim olmaya çağırıyoruz. Artık ümmetin prangalarından kurtulması ile Filistin'in özgürlüğüne kavuşması aynı çizgiye gelmiştir. Türkiye tarihin kendisine yüklediği kutsal misyonunu ifa edecek; okyanus ötesinden iftira, tiyatral operasyonlar ve karalama kampanyalarıyla engellenmek istense de din, dil ve ırk ayrımı göz etmeksizin tüm mazlumların hakkını savunmaya daha gür sesle devam edecektir. Kendilerini dünyanın efendisi, dünyanın diğer kalanını da kölesi olarak gören; kendisinden başkasına yaşam hakkı tanımayan bencil, vahşi ve saldırgan medeniyetin mensuplarını insanlığa davet ediyoruz.  Newyork’un 1 gece aydınlanması için tüm gönül coğrafyamızı ateşe atanlar; Kudüs’ümüzün 1 anlık karanlığa bürünmesinin sonuçları çok ağır olacaktır. Tarih bize göstermiştir ki Theodor Herzl’ın rüyasıyla hareket edenler,  bu çağın Selahattinlerini, Abdülhamidlerini hesaba katmazlarsa acı bir kâbusa uyanacaklardır”

“DÜNYA VAR OLDUKÇA YERYÜZÜ BİZİMDİR, KUDÜS BİZİMDİR”

Açıklamasında, “Dünya var oldukça yeryüzü bizimdir, Kudüs bizimdir” ifadelerini de kullanan Kalkan, “İslam coğrafyası üzerinde yeni üretilen silahların tatbikatının yapılmasına göz yuman, kimseye hesap verme gereği duymadan çocukları öldürülen, kadınlarının namuslarına tecavüz edilen, İlk kıblesine el uzatılan İslam Dünyasının mensuplarına sesleniyoruz; Daha neyi bekliyorsunuz? Daha ne kadar kendi kardeşlerinize, ümmetin meselelerine sağır, dilsiz kalacak; görmezden geleceksiniz? Filistin dar bir coğrafyada bulunan bir takım insanların meselesi değil, tüm İslam âleminin namusudur. Celladından diz çöküp af dileme gafletinden kurtulunuz” dedi.

“ÜMMETİN DAĞINIKLIĞINI GİDERECEK BİR HALİFE BEKLİYORUZ YA RABBİ”

Yapılan basın açıklamasının ardından katılımcılar dua etti. Amerika ve İsrail’e yönelik tepki ifadelerinin de yer aldığı duayı Mazlumder Üyesi Sadi Özmen yaptırdı. Özmen duasında “Ümmetin suskunluğuna rağmen Arab’ın liderlerinin suskunluğuna rağmen İsrail siyonizmini  yerle bir edecek gücü bu ümmete nasip et Allah’ım. Amerika yenilmez İsrail yenilmez diyen sözde gafil Müslümanları gafletinden uyandır, kâfirleri kahar ismi şerifinle kahreyle. Onların nice silahları nice bombalar füzeleri olsa da onların her gücünü bir tek saniye içinde alt edecek rüzgarların var seni rüzgarların zalimleri kahreyle. Göndereceğin güçle onlar kahreyle. Hani Müslümanlar diyordu ya gökten yardımın eğer bugün  gelmeyecekse ne zaman gelecek ya Rabbi? Biz de sahabeler gibi söylüyoruz bugün yardımına muhtacız. Müslümanlar bir birlerine düşman edilmiş, zillet içerisinde yaşarken, ümmetin dağınıklığını giderecek bir yiğit, bir Müslüman, bir halife bekliyoruz ya Rabbi. Ümmete nasip eyle” ifadelerini kullandı.

HANGİ STK’LAR DESTEK VERDİ?

Diğer yandan yapılan basın açıklamasına xestek veren STK’lar ise şu şekilde: TÜGVA, Milli Türk Talebe Birliği, Memursen, Kayseri Gönüllü Kültür Teşekkülleri,  Malumder, İHH, Genç İHH, MÜSİAD, Genç MÜSİAD, ASKON, Genç ASKON, TÜMSİAD, Genç TÜMSİAD, İlim Yayma Cemiyeti, Anadolu Gençlik Derneği, Birlik Vakfı, Genç Birlik, KADEM, Cihannuma, KUDER, Genç Ortam, Anadolu Öğrenci Birliği, Mirasımız Derneği ve HAK-İŞ Sendikası.

Haber/Foto: Cafer ZENGİN

 

 

 

 

 

 
ETİKET :  

Tümü