Kayserispor'da Milyonluk hesap!

Recep Mamur yönetiminde ki Kayserispor’da gelirler dudak uçuklatırken, 47 Milyon TL’lik borç, tartışmaları da beraberinde getirdi.

19:08:04 | 2017-01-11

Kayserispor’da “Şeffaf yönetim” anlayışıyla kolları sıvayan Erol Bedir, büyük taktir toplarken, geçmiş yönetimde toplam 14 yıl kulüp başkanlığı yapan Recep Mamur’un, 47 Milyon TL borç bırakması büyük tepki topladı.
Mamur’lu yönetimin özellikle son 10 yıl içinde transferden çok büyük rakamları kulübün kasasına girdirdiği dikkatlerden kaçmıyor.
Şu an 47 Milyon TL borcu bırakarak yeni dönemde olmayan Mamur’un, 14 yılda transferlerden gelen paranın yanı sıra buna ek olarak, reklam gelirleri, sponsorluk gelirleri, maç hasılatı, İddia gelirleri, TFF’den ve Lig TV’den gelen paralar, olduğu görülüyor.
Bunca paranın Kayserispor’un kasasında olması gerekirken; 47 Milyon TL’lik borç, tartışmaları da beraberinde getirdi.
Ucuza aldığı futbolcuları yıldız yaparak satmanın keyfini doyasıya yaşayan Mamur yönetimi, hemen hemen her sezon, bir ya da iki futbolcusunu 4 büyük takımlara satarak, kasasını doldurup, sarı-kırmızılı kulübü, bacasız fabrika haline getirmişti.
Üç sezon önce PTT 1. Lig’e düşmesine karşın, futbolcu satmaya devam eden ve bu geleneğini sürdüren Sarı-Kırmızılılar, Sefa Yılmaz’ı, Trabzonspor’a satarak, yine kazançlı çıkmıştı.
Şu an Süper Lig’de olmasına karşın, son 10 yıl içerisinde 4 büyük takım başta olmak üzere 11 yıldız futbolcu satan Kayserispor, Mehmet Topuz ve Gökhan Ünal ile başlayan astronomik transferleri, İlhan Parlak, Hasan Ali Kaldırım, Serdar Kesimal, Aleksandre Amisulashvili, Pablo Mouche, Nordin Amrabat, Sefa Yılmaz, Alper Uludağ ve Salih Dursun ile devam etmişti.
Sarı-Kırmızılı kulüp, 11 futbolcuya yaklaşık 4 milyon Euro harcarken; karşılığında 49 milyon Euro gibi çok büyük bir kazanç elde etti.
Kayserispor, son 10 yılda, sadece futbolcu transferlerinden kasasını Mehmet Topuz F.Bahçe 9.5 Milyon Euro, Amrabat G.Saray 8.6 Milyon Euro, Gökhan Ünal Trabzon 6.75 Milyon Euro, İlhan Parlak 1 Milyon Euro, Serdar Kesimal F.Bahçe 4.75 Milyon Euro, Aleksandre Amisulashvili 3 Milyon Euro, H.Ali Kaldırım F.Bahçe 3.75 Milyon Euro, Pablo Mouche 3.5 Milyon Euro, Sefa Yılmaz Trabzon 3.5 Milyon Euro, Alper Uludağ artı Okay Yokuşlu 2 Milyon Euro, Salih Dursun G.Saray 2.75 Milyon Euro’ya satarak doldurdu.
10 sezonda 9’u Süper Lig, 1’i de PTT Birinci Lig olmak üzere transfer gelirlerinin yanı sıra reklam gelirleri, sponsorluk gelirleri, maç hasılatı, İddia gelirleri, TFF’den ve Lig TV’den gelen paralar da eklendiği zaman kazancın ortalama 300 Milyon TL gibi bir rakam olduğu görülüyor.
Yaklaşık 300 Milyon TL gelir elde eden bir kulübün, şu an 47 Milyon TL borç ile transfer yasağının kapıda olduğu bir zamanda Mamur dönemindeki hesapların tek tek incelenmesi gündemde. Borç batağında olan Kulübe, daha önce harcanan fütursuz harcamalardan dolayı bağımsız denetleme kuruluşunun gelmesi bekleniyor. Bakalım, Mamur’lu dönemde ortalama 300 Milyon TL kazanç nasıl yapılmış ve 47 Milyon TL borç bırakılmış?
Ayrıca geçtiğimiz sezonu 34 puanla 15. Sırada tamamlayan Kayserispor, Süper Lig’de mücadele ettiği için TFF’den 18 Milyon TL ayak bastı parası gelir elde etti. Buna ek olarak da 7 galibiyet, 13 beraberlik alan sarı-kırmızılı kulüp, 17.55 Milyon TL kasasına girdirdi.
Kayserispor’da geçici başkan Ahmet Yıldız’da 1 sezon da 72 Milyon TL Sarı-Kırmızılı kulübün kasasına girdiğini ve 71 Milyon TL’nin harcandığını belirterek, açıklama yapmıştı. Daha önce borcu olmadığı söylenen Kayserispor’da, son çıkan 47 Milyon TL’lik borç, spor kamuoyunda nasıl değerlendirilecek, merakla bekleniyor. Haber; Hakan Çiftci
ETİKET :   Mehmet Topuz F.Bahçe Nordin Amrabat G.Saray Gökhan Ünal Trabzon İlhan Parlak Fenerbahçe Serdar Kesimal F.Bahçe Aleksandre Amisulashvili H.Ali Kaldırım F.Bahçe Pablo Mouche Sefa Yılmaz Trabzon Alper Uludağ Okay Yokuşlu Salih Dursun G.Saray Süper Lig Recep Mamur Erol Bedir Hakan Çiftci. Kayseri Olay Kayseri Olay

Tümü