Kayseri'deki FETÖ davası: "Kandırıldım"

Kimse Yok mu Derneği Kayseri Şubesi eski başkanlarından Abdurrahman Haskaraman, mahkemede "Kandırılmış olduğuma inanıyorum." dedi.

14:24:38 | 2017-01-09

Kayseri'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında Boydak kardeşlerin de olduğu 28'i tutuklu, 30'u tutuksuz ve 9'u firarinin bulunduğu dava devam ediyor. Sabah saatlerinde başlayan davada şu ana kadar 5 kişi mahkemede savunma yaptı. Yargılanan sanıklar arasında yer alan Kimse Yok mu Derneği Kayseri Şubesi eski Başkanı Abdurrahman Haskaraman, Kandırıldım” dedi.

Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüleceği açıklanan ancak daha sonra yoğunluk nedeniyle konferans salonuna alınan davada, tutuklu sanıklardan Boydak Holding eski Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, Boydak Holding eski CEO'su Memduh Boydak, Boydak Holding eski Yönetim Kurulu üyeleri Şükrü Boydak, GESİAD eski Başkanı Hamdi Kınaş, işadamları Necmi Somtaş, Nurullah Sarıöz, Halit Gazezoğlu, Arap Ali Aksoy ve Haşim Emirdağ, Boydak Holding eski Yönetim Kurulu üyesi Murat Bozdağ, Kayseri Ticaret Odası eski Meclis Başkanı Mehmet Filiz, muhasebeci Mehmet Fındık, işadamları; Mahmut Alak, İsmail Tuna, Mustafa Ahi, Kimse Yok mu Derneği eski başkanı Hacı Osman Büyükata ile Mehmet Albayrak, Adem Çelik,  Abdullah Haskahraman, Nurullah İlgün ve diğer tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Toplam 771 sayfalık iddianamesi bulunan davanın bugün yapılan ikinci duruşmasında 5 kişinin savunması alındı. Mahkeme heyetine kendini savunan Yahya Karadeniz, FETÖ ile bağlantısının olmadığını ifade ederek, " Aleyhimde 1 tane somut delil yok. Hayatım boyunca yasa dışı hiçbir örgüt ile işim olmadı. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

“KANDIRILDIM, HİÇBİR GÜLENİST GRUBA PARA AKTARMADIM”

Kimse Yok mu Derneği Kayseri Şubesi eski başkanlarından Abdurrahman Haskaraman da kandırıldığını savundu. Haskaraman, "Kandırılmış olduğuma inanıyorum. Yakın zamana kadar eğitim çalışmalarını hizmet olarak bildik. Tek amacım Allah'ın rızasını kazanmak ve hizmet etmekti. Hiçbir Gülenist gruba para aktarmadım" diye konuştu.

"BİZE METHİYELER DİZİLDİ, KAYSERİ'DEKİ YEREL YÖNETİCİLER DE DESTEK VERDİ"

"Faaliyetlerimize dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı methiyeler dizdi." diyen Haskaraman, " Kayseri'deki yerel yöneticiler destek verdi. Bizi ziyarete gelen yöneticiler 'Keşke herkes sizin gibi olsa' dediler. Yapılan yardımları FETÖ örgütüne gönderdiğim söz konusu değildir. Devlete karşı muhalif olarak hiçbir şey yapmadım." diyerek kendisini mahkemede savundu. 

"İL İMAMI SITKI BAŞ'I TANIMAM, SUÇLARDAN BİRİNİ İŞLEDİYSEM ALLAH BELAMI VERSİN"

Davada tutuksuz yargılanan Haşim Emirdağ da, "Örgütün kurumlarında hiçbir zaman görev almadım. Eğer iddianamede üzerime atılı suçlardan birini işlediysem Allah benim belamı versin. Gizli tanığın ifadelerini kabul etmiyorum. İl imamı olarak ifade edilen Sıtkı Baş'ı tanımam. Tanıştığımıza dair en küçük delil bulunması durumunda bana 5-10 yıl değil 100 yıl hapis cezası verin" şeklinde savunma yaptı.

"BEN MİLLİ GÖRÜŞÇÜYÜM"

Bir diğer tutuksuz sanık Boydak Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Halit Bayhan da, "Ben milli görüşçü biriyim. Tüm hayatım boyunca FETÖ'ye karşı durdum, karşı çıktım.Ben 57 defa İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH)'ya yardım yaptım. Üzerime atılan suçlamaları kabul etmiyorum. 5 aydır yargılanıyorum, kimse işe almıyor, evime ekmek götüremiyorum" dedi.

 

 

 
ETİKET :   Kayseri FETÖ davası İş adamları

Tümü