Kayseri’de çalışmalar ağır işliyor

Mehmet susamış ile yapılan röportajın ikinci bölümü

20:11:09 | 2016-07-23

Haftanın Röportajı’nda, geçtiğimiz hafta ilk bölümünü yayınladığımız Antrenör Mehmet Susamış’ı konuk etmiştik. Geçen yıl Kocasinan Şimşekspor’u çalıştıran Susamış ile bugün de röportajın ikinci bölümüyle siz değerli okuyucularımızı başbaşa bırakıyoruz.

Biraz daha detaylandırabilir miyiz? Neler yapılabilir bu anlamda?

Erkiletspor örneğinden yola çıkacak olursak. Zeki Akparlar hocamın ekibinde bir oyuncu var. Tanırsınız, Yusufhan Çalık. Son zamanlarda Altınordu ile görüşmeler yaptığını, anlaştığını duymuştum. Bu noktada ciddi anlamda üzüldüm. Kayserispor neden bu gençlere kapı açamıyor. Başka bir açıdan bakalım. Erciyesspor geçtiğimiz sezon küme düştü. Kayserispor neden Erciyesspor’u pilot bir takım olarak kullanmıyor. Alt yapıdan kazanım sağlamıyor. Örnekler çoğaltılabilir. Fakat ortada genel anlamda bir ciddiyetsizlik problemi var gibi.

Öğretmenlik ve Antrenörlük birbirine paralel mi ilerledi?

Evet. Öğretmenlik mesleğini icra ettiğim zamanlarla, antrenörlük hep iç içe ilerledi. Hiç vazgeçmedim. Öğretmenlikten emekli olduğum zamandan bu güne kadar da devam ettirdim. Artık bütün enerjimi antrenörlük görevine ayırmış durumdayım.

Meslek yaşamınızda unutamadığınız bir anınız oldu mu?

Tabii ki. Belediye Bingölspor’u çalıştırdığım zamanda kendi evimizde oynadığımız bir Siirt müsabakası vardı. Uzatma dakikalarında attığımız 3 golle galip gelmiştik. Bunu hiç unutamıyorum. Örneğin bir diğer anımda beni hem etkiledi hem de aklıma geldikçe tebessüm ettirir. Hacılar’ı çalıştırdığım dönemde, teknoloji bu kadar gelişmediği için telefonla sonuç alma gibi bir lüksümüz yoktu. Hisarcık ve Erkiletspor’un oynadığı karşılaşmada bizleri etkiliyordu. Neticeleri ya polislerden ya da araba ile gidip alabiliyorduk. Bu tür anılarımız vardı.
Mesela 2 yıl önce U 17’de, şampiyon olmuştuk. Şampiyon olabilmek için Yeni Esenspor’u yenmemiz ve Talasgücü, Şekerspor maçı bizi çok etkiliyordu. Talas’ın, Şekerspor’u yenmesi ya da berabere kalması gerekiyordu. Biz tabii neticeyi bilmediğimiz için tuş olmuş gibiydik. Her şey bitti demiştik. Ama bir telefon geldi ve Şekerspor’un galibiyet gelmesi ile şampiyon olmuştuk. Çok değişik ve unutulmaz bir atmosferdi.

Kayseri sporunun genel yapısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sizinde söylediğiniz gibi Kayseri’de çalışmalar çok ağır işliyor. Diğer illerle kıyasla söylediğiniz gibi tesisler anlamında, oyuncu havuzu anlamında sıkıntı yaşıyoruz. Önceki dönemlerde Kayseri’de oyuncu havuzumuz daha büyüktü.
Bunda çeşitli faktörler etkili. Bakıyorsunuz veli okul yaşamını 1’nci plana koyuyor haklı olarak. Sporcu uzak kalıyor sahadan. Bu konularda ciddi çalışmalara gerektiğini düşünüyorum.
Şehrimiz nüfus anlamında büyük. Fakat sporcu havuzu konusundaki çelişkiyi ortadan kaldıramıyoruz. Bir Develi, bir Talas örnek olarak söyleyecek olursak, yine Yahyalı bu takımların 3’ncü Lig’de olması lazım.
Yönetim bazında nasıl açabiliriz bu konuyu?

Geçtiğimiz günlerde İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü bir açıklama yaptı. Çok memnun olduk. Argıncık Tesisleri’ndeki soyunma odalarının arkasına tüm kulüpler adına bir bina ve çalışma alanı yapılıyormuş. Erkilet’e 2 adet saha söz konusu. Eğer bu tür çalışmalara ağırlık verilir, Amatör Spor’a yüzler dönülürse, Kayseri’de yetenekli, başarılı futbolcuların çıkacağına inancım yüksek.

Kayseripor, Erciyesspor açısından sözlerinizi yorumlayacak olsak…

İnşallah her iki takımımızda gençlerimize destek verirler. Takip ettiğim kadarıyla Genel Kurul gibi sıkıntılar var. Bu sıkıntıların biran evvel aşılması gerektiğini düşünüyorum. Mesela zamanında Aydınlıkevler’i çalıştırdığım da, Hacı Boydak zamanında Gökhan Altıntaş’ı vermiştim. Böylesi şeyler kulüplerin kendilerini çevirmesi anlamında önemli. Eğer kendi şehrimizde yetiştirdiğimiz sürece hem amatör kulüpler hem de profesyonel Lig takımlarımız kazanım sağlar. Kanımca bu çizgi üzerinde takımlar oluşturmaya giderse, Kayserispor veya Erciyesspor daha hayırlı olur diye düşünüyorum.

Sizin Yolspor’a, Murat Bozdemir’in Kocasinan Şimşekspor’a geçmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Şimşek ekibi ile aranızda bir kırgınlık söz konusu mu?

Sohbetimizin başında da ifade ettim. Kırgınlık söz konusu değil. Bildiğiniz gibi Antrenörlerin 2-3 yıllık sözleşme yapması mümkün olmuyor. En fazla 1 yıl yapabiliyoruz. Murat hocamla yapılan değiş tokuş ise, güzel bir tesadüf bana göre. Yoksa öyle bir kırgınlık filan söz konusu değil.

Sportmen kimliğiniz aile yaşamınıza nasıl etki ediyor? Oğlunuz Osman Susamış hakemlik görevinde bu bir rastlantı mı?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, işimiz fedakârlık isteyen bir yapıya sahip. Kendinize ayırmak istediğiniz zamanların çoğunu, tempodan dolayı işinize ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Oğlum konusunda da, şunu söyleyebilirim. Aydınlıkevler döneminde, Hacı Boydak ekibi varken Osman’a imza attıracaklardı. Boydak ekibi bırakınca o iş olmadı. Kendisi de içinde kalan ukde ile hakem olmaya kara vermişti. Bildiğiniz gibi de görevini sürdürüyor.

Yolspor’da transfer çalışmaları ne durumda?

Anlaştığımız oyucular var. Erkiletspor’dan kaleci Mehmet Aktaş, Kocasinan Şimşekspor’da stoper oynattığımız Onurcan, Gültepespor’dan orta sahada oynayan Mehmet Ali ve daha önce Talas’ta oynayan Furkan Selim’le anlaştık. Bir iki transfer yaparak noktalamayı planlıyoruz.

Yeni sezon için hedefleriniz nedir?

Geçtiğimiz sezon Bölgesel Amatör Lig’den düşmüştük. Orada da şöyle bir yorum yapabilirim. BAL Lig’i bildiğiniz gibi ekonomik boyutları daha fazla bir yer. Bu noktada Akdeniz grubu daha iyi gibiydi. Ancak bizim açımızdan sıkıntı çekilebiliyor. Transferler konusunda büyük paralar harcanıyor. Tutunmak zor. Fakat alt yapıya, sporcu havuzuna yönelik çalışmalarla bu durumları aşabiliriz diyelim.
Süper Amatör’e sizin de ifade ettiğiniz gibi 3 takım yükseldi. Bu bence önemli! Rekabetin olduğu yerde, karşısında rakibi olan bir Lig her zaman daha kazanımlı olur. Kendi içinde mücadele eden takımların Gruplara gittiğinde çakılıp kalmaması için bu durumun önemli olduğunu düşünüyorum.

Hocam sizlere çok teşekkür ederiz hoş sohbetiniz ve bize ayırdığınız vakit için…

Bizde size teşekkür ediyoruz. Gazetenizi severek takip ediyoruz. Hem size, hem de yeni sezonda mücadele edecek bütün takımlara da başarılar diliyorum.
ETİKET :  

Tümü