İndirim bu haftadan itibaren başlıyor

İşlenmemiş gıdada dış ticaret tedbirleri alınacak. Meyve ve sebzede alternatif dağıtım kanalları devreye sokulacak.

08:30:08 | 2017-05-08

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla bir dizi önlem kararlaştırdıklarını duyurdu. Gıda Komitesi’nin cuma günü toplandığını anlatan Şimşek, burada ağırlıklı olarak işlenmemiş gıda enflasyonunu sınırlandıracak kısa vadeli tedbirlerin karara bağlandığını, orta ve uzun vadeli yapısal konulara ilişkin çalışmalarda gelinen aşamaların değerlendirildiğini belirtti. Şimşek, şu mesajları verdi:

İşlenmemiş gıda ürünlerinde iç piyasada arz sürekliliğini gözeten dış ticaret tedbirleri alacağız. Bu hususta yürütülen çalışma en kısa sürede komiteye sunulacak. Bu adım gıdada fiyat oynaklıklarının ve yüksek enflasyonun önüne geçilmesi açısından en kritik adımlardan birisi olacak.

Ekmekte fiyat belirleme sürecine ilişkin yeni düzenlemeler de kararlaştırdık.

Arz zincirindeki belirli noktalarda rekabet koşullarının detaylı incelenmesi ve saklanabilir ürünlerde yasa dışı stoklamaya ilişkin denetimlerin artırılması hususlarında kısa sürede önemli adımlar atacağız.

Arz artışı için vergi teşvikleri üzerinde de çalışıyoruz. Taze meyve ve sebzede alternatif pazarlama kanallarını devreye sokacağız. Bunların bir kısmı hakkında karar aldık, uygulama süreci hemen başlatılacak. Diğer konuları ise bu ay karara bağlayacağız.

Lojistik işlemlerde uyulması zorunlu kurallar olacak. Yasal düzenleme son aşamada. İşlenmemiş gıda ürünleri hasat sonrasında gireceği soğuk zincirden hiç çıkmadan tüketiciye kadar ulaşacak.

DOMATES 1.5 LİRAYA İNECEK
Son dönemde artan fiyatıyla adından söz ettiren Nisan ayının zam şampiyonu domatesin fiyatının baharlık ürünlerin piyasaya çıkmasıyla düşmesi bekleniyor. Türkiye Haller Federasyonu Başkan Yardımcısı Faruk Akbaş, “Yaşanan olumsuz olaylar, soğuk hava şartları ve rekoltenin az olması nedeniyle domates fiyatları çok ciddi arttı. Zaman zaman bu tür olaylarla karşılaşabiliyoruz, yeni ürünler henüz çıkmadı. Sezon arası dediğimiz geçiş dönemlerinde bu tür olaylar olabiliyor ama 10 gün içinde yeni ürünlerin yetişmesiyle domates fiyatlarının normal bandına ineceğini öngörüyoruz. Özetle domates fiyatları 10 güne kadar 1.5 liraya kadar düşebilir” dedi.
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber Kayseri Meyve Sebze İndirim

Tümü