İKİ AYRI FOTOĞRAF

İKİ AYRI FOTOĞRAF

10:45:53 | 2016-08-09
Ahmet Çınar
Ahmet Çınar      ahmet.cinar1907@gmail.com

Kayseri ile ilgili karşımda iki fotoğraf var. Birisi gayet net görünümlü, diğeri ise flu! Bu fotoğraflardan birisi Kayseri’nin en büyük ilçelerinden birisi olan Melikgazi’ye ait. Bazı imar çarpıklıklarına rağmen yaşanabilirliğin en güzel örneği. Mahalle arası parklarıyla, çocuk oyun alanlarıyla, çeşitli spor kompleksleriyle, pazar yeri ile, en önemlisi de Sağlık Ocağı ile, temizliğiyle, asfaltlarının mükemmeliğiyle, parlayan bir yaşam alanı görünümünde bu ilçemiz.
Diğer yanda, 1994 yılından bu yana aynı ekolün yönetimindeki Kocasinan Belediyesi ise, Melikgazi Belediyesi’nin tozunu yutmakla yol aldı son iki döneme kadar.
Mustafa Çelik’le birlikte merkezi yerlerdeki çalışmalar takdir gördü ama yeterli olmadı. Daha sonra Ahmet Çolakbayrakdar, Mustafa Çelik yolunda ilerledi ve ilçe yeni yeni hizmet almaya başladı. Bu hizmet yeterli mi? Kesinlikle değil tabii ki. Ne yazık ki, Çelik ve Çolakbayrakdar dönemi öncesi yıllar Kocasinan ilçesi için kayıp yıllar oldu.
İlçenin büyük bir bölümü köy görünümünden uzakalaştırılamadı. 

İmar çalışmaları kadük kaldı.
Özellikle Fevzi Çakmak, Mimarsinan Mahallesi, Uğurevler, Yıldızevler, Gaziosman, Yeşil Mahalle ve varoş olarak tabir ettiğimiz diğer mahalleler, Melikgazi mahallelerine imrenme durumunda kaldılar. Şu bir gerçek ki, Büyükşehir Belediyesi’nin Kocasinan’a desteği şart. Üstelik Mustafa Çelik’in, Kocasinan’dan gelmesi, o ilçenin sorunlarını bilmesi, bu konuda elinin mahkum olmasını gerektiriyor bence.
Kocasinan sakinlerinden bir okuyucumdan mahalleleriyle ilgili mail aldım. Şöyle diyor okuyucum: “Ben Kocasinan Yıldızevler’de ikamet eden bir vatandaşım. Geçenlerde bizim mahalleye bir anketör geldi. Büyükşehir Belediyesi adına anket yaptığını söyledi. Ulaşım ile ilgili ve bazı konularda sorular yönetti bana. Ben de cevaplarken şunlar söyledim kendisine: Bizim buralarda ulaşım sorunumuz yok. Buralarda ne bir parkımız var, ne bir pazar yerimiz var, ne bir spor kompleksimiz var, ne de bir sağlık ocağımız var. Sanki bizim mahalle şehir merkezinin kilometrelerce uzağındaymış gibi moloz dökme alanı olarak kullanılmaktadır.
Aynı şehirde yaşayan birisi olarak Melikgazi’ye gıptayla bakmaktayım. Yolları tertemiz, her yer asfalt, modern pazar yerleri mevcut, Sağlık Ocakları mükemmel, çocuk oyun alanları gıpta edilecek şekilde. Kocasinan’a baktığımız zaman, özellikle Yıldızevler ve Uğurevler’de yollar berbat, biz mahalle sakinleri olarak bu duruma çok üzülüyoruz.
Başkan Çolakbayrakdar, bir cuma namazını da mahallemizdeki Orhan Gazi Camii’nde kılar ve sıkıntılarımızı dinlerse çok mutlu oluruz’’ Belediyelerimiz muhakkak ki maddi imkanları dahilinde hizmet vermektedir. Peki ne yapılabilir ? Sorusu sorulabilir burda. Cevap olarak da ‘Devlet desteği’ ilk akla gelen.
Ben tüm Belediye Başkanlarımızın işlerinin zor olduğunu biliyorum. Biraz gayret ve biraz öncelikle bazı sorunların üzerinden gelineceğine inancım tamdır.
Keşke tüm fotoğraflar kıyas götürmeyecek kadar güzel olsa! 
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --