GEÇMİŞİ MUMLA ARIYORUZ

GEÇMİŞİ MUMLA ARIYORUZ

11:02:47 | 2016-11-29
Güler Ruhsar Aktaş
Güler Ruhsar Aktaş      guler_ruhsaraktas@hotmail.com

Evet, bir haftayı geride bırakıp yeni bir haftaya merhaba diyoruz Ey Okur!

Hafta sonu gerçekleşen Açık Öğretim sınav saatleri ve sonrasında Kayseri bir çileye merhaba dedi malumunuz… Trafik keşmekeşi ile tanıştık. Oysa biz bu çileyi  sadece İstanbul’un sanar ve şehrimizdeki  geniş cadde ve bulvarlardan  bahsederken övüne övüne bitiremezdik.

Pazar günü ne olduysa oldu Kayseri trafiği bir anda vatandaşın kabusu oldu. Sınava gitmek isteyenler sınava yetişemedi, maddi hasarlı kazalar meydana geldi, otobüsler güzergahlarını değiştirerek ancak gidecekleri istikamete ulaştı..

Ve vatandaşlar da bu vesile ile çileden çıktı…

Oysa bundan yıllar öncesinde Kayseri’yi ziyaret eden  siyasi ve bürokratların ilk cümlesi “şehriniz çok güzel, Paris gibi bulvarlarınız caddeleriniz var,. Trafik sorunu hiç yok bu anlamda bile çok şanslısınız” derlerdi.

Yaşanan bu bir günlük kabusun ardından sabah işime gelmek için otobüs beklerken artık 1 saat önceden mi çıkmam gerekecek diye düşündüğümü söylememe bilmem gerek var mı?

Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in çözüm bulmak için çaba sarf edeceğinden ve oluşan dünkü kaos ile ilgili sorumlularla gereken görüşmeyi yaptığından endişem yok. Lakin böylesi günlerde asfalt yenileme çalışmalarının da oluşacak yoğunluk göze alınarak , yapılması  gerekmez miydi?  Şunu da eklemek isterim ; vatandaşlardan haber merkezimize ulaşan bilgilere göre trafikte oluşan sıkıntı, şehrin değişik kesimlerinde sıklıkla yaşanmaya başlamış…

Dünkü tecrübeden ders çıkarılması lazım…

Gelelim başka bir konuya ikinci konumuz ise akşam saatlerinde iş çıkışımızda meydandan durağa doğru yürürken yolumuzu en az iki defa çeviren sonra durakta da beliren tesettürlü( Çok kıyafete takılmam aslında ama bu kızların hepsinin kıyfati bu şekilde olduğu için belirlenmesi açısından bu ifadeyi kullandım)  şeker satan bunun için de maddi beklenti talep eden kızlarımız..

Emniyet Müdürlüğü’nün Cumhuriyet Meydanı’nda suça ve suçlulara, vatandaşın duygularının dilencilik, yardım talebi ile istismar edilmemesi ve bu tip insanlara karşı dikkatli olunması uyarıları çok işe yarıyor olmamış ya da Valilik ve Emniyet, Zabıta yaptıkları uyarılar haricinde bu insanlar hakkında tamamen bir önlem almakta zorlanıyor olsa gerek ki, Bu kızlarımız gelenin geçenin yolunu çevirip yüzlerindeki ses tonlarındaki yalvarır tonla “Efendim iyi akşamlar bir şeker alarak  hayır işlemek istemez misiniz” diyerek  mesleklerini icra ediyorlar.

Bir de gerçekten garip bir şehir olduk özellikle geç saatlerde..

Dün yine iş çıkışı meydan’da cafeler civarında 3 tane lise çağlarında genç biri belinden silah çıkarıyor öbürüne veriyor göstere göstere diğeri alıyor almıyor tereddütte ve bunu oradan geçen tüm vatandaşların gözünün içine bakarak gülümseyerek yapıyorlar.

Bir tane Allah kulu soramıyor, sizin belinizde silahın işi ne ,hadi silahı maalesef ki buldunuz ,niye teşhir ediyorsunuz? Sizin derdiniz ne?  demiyor, diyemiyor  çünkü  tedirginlik oluşuyor.

Oysa orada Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekibinin aracı var ,onlarda iki adım ötede ,olana bitene bakıyor sadece bakıyor..

Benim bildiğim  kadarıyla  Zabıta Ekipleri, kendi alanı sınırları içinde toplumsal düzeni bozarak, huzursuzluk oluşturanlara müdahale etme yetkisine sahip . Görev tanımlarında bu da var.

Ortaya çıkan bu tabloların, ardından acaba şehrin geleceğe yönelik planlamaları doğru yapılmadı mı ?  50 yılın planını yaptık derken;  sıkışan trafik, hava kirliliği, dilenciliğin önlenememesi bunların hepsi ilerleyen dönemlerde Kayseri’nin zararına olacak konu başlıkları ve yaşanmışlıklar.

 Biz 50 yıl sonraya gitme vaadini keyifle umutla dinlerken, maalesef içinde bulunduğumuz günlerde geçmişi mumla arar olduk Ey Okur… 
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --