“Fransa’da patlayan bomba da Türkiye’de patlayan Mısır mı?”

“CHP’yi terörle yan yana anmak hadsizliktir”

15:45:45 | 2016-12-20

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kayseri’de yaşanan terör saldırısını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. Terörü lanetleyen Arık, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının sorumluluklarının gereğini yerine getirmediğini savunarak, “AKP sanki 14 yıldır ülkeyi yöneten siyasi parti değil de taşeron inşaat firması.” diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, 17 Aralık 2016 Cumartesi günü Kayseri’de meydana gelen terör saldırısını TBMM’ye taşıdı. TBMM’de gündem dışı söz alan Arık, “Batının taşeronu olan alçak terör örgütü PKK ve katliamlarını susarak onaylayan, PKK terör örgütüdür diyemeyen, terör örgütü uzantısı dilsiz şeytanları da burada, tüm milletimizin huzurunda bir kez daha lanetliyorum” dedi.

 “SANKİ FRANSA’DA PATLAYAN BOMBA DA TÜRKİYE’DE PATLAYAN MISIR”

Arık, devleti yönetenlerin sorumluluklarının gereğini de yerine getirmesi gerektiğini ifade etti. Arık,  şunları söyledi: “Bir devlet büyüğümüz; Amerika’da 3 Müslüman genç öldürüldüğünde Obama’ya, ‘Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Halk size oyunu verirken, ‘Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın’ diye veriyor’ sözleriyle; yine aynı büyüğümüz, Fransa’da IŞİD saldırısı olduğunda, ‘Siz bu insanları niye takip etmediniz. Sizin istihbarat teşkilatınız çalışmıyor mu?’ diyerek efelenmesini biliyor. Peki, benim güzel ülkemde 18 ayda tam 25 patlama meydana geliyor, yüzlerce şehit veriyoruz, yaprak kımıldamıyor. Sanki Fransa’da patlayan bomba da Türkiye’de patlayan mısır. Bu işin sorumluları gencecik fidanlarla, adeta alay edercesine, ‘İnşallah siz de şehit olursunuz’ diyerek hamaset nutukları atmaktan öteye gidemiyor. İktidar partisi bir türlü sorumluluk almıyor. Şehitler veriyoruz, ‘AKP ile ne ilgisi var’ diyorlar.  Soma’da 301 kişi can veriyor, ‘AKP ne yapsın bu işin fıtratında var’ diyorlar. Çocuklar yurtlarda yanıyor, ‘Siyaset yapmayın’ diyorlar. ‘Bölünmüş yol, köprü yapıyoruz ya daha ne istiyorsunuz’ diyorlar, AKP sanki 14 yıldır ülkeyi yöneten siyasi parti değil de taşeron inşaat firması…” diye konuştu.

“CHP’Yİ TERÖRLE YAN YANA ANMAK HADSİZLİKTİR"

Bazı çevrelerin CHP üzerine oyunlar oynamaya kalktığını, terörle yan yana göstermeye çalıştığını ifade eden Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “AKP ile ilişkili kimi yandaş çevreler, Kayseri halkının, milletimizin teröre karşı olan kininin ve nefretinin hedefine Cumhuriyet Halk Partisi’ni yerleştirmeye çalışıyor. Ancak, Dolmabahçe mutabakatı orta yerde dururken, AKP sıralarında oturan milletvekili ‘PKK terör örgütü değildir’ derken; Sanki 14 yıldır ülkeyi Cumhuriyet Halk Partisi yönetiyormuş gibi; sanki terör örgütlerinin ayağına çadır mahkemeleri götüren, terör örgütlerinin şehirlere bombalar yığmasına seyirci kalan Cumhuriyet Halk Partisi’ymiş gibi; sanki vatansever subayları tasfiye edip, FETÖ’nün kullarını Cumhuriyet Halk Partisi generalliklere terfi ettirmiş gibi; partimizin üzerinde kirli oyunlar oynanıyor. Bu ülkenin birleştirici gücü olan Cumhuriyet Halk Partisi’ni terör örgütleriyle yan yana anmak haksızlıktır, hadsizliktir, alçaklıktır. Bu çamur bize bulaşmaz. AKP’nin bu çabası ancak alçak terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürer.” 

“AKP YÖNETİCİLERİNİN GAFLET UYKUSUNU TERK ETMESİ GEREKİYOR”

Açıklamasında, “Artık AKP yöneticilerinin gaflet uykusunu terk etmesi gerekiyor.” diyen Arık, “ AKP’nin partimizi terörle yan yana gösterme çabaları yerine, eski hatalarından da ders alarak birlik ruhunu tesis etmesi gerekiyor. Genel Başkanımızın şehit cenazelerine gönderdiği çelenkleri parçalayarak, partililerimize saldırarak, ne bu birlik ruhu tesis edilebilir, ne de teröre karşı tek yürek olunabilir. İçerisinden geçtiğimiz süreçte ihtiyacımız olan birlik ve beraberlik ruhudur. Tıpkı Çanakkale’de, Sakarya’da ve 15 Temmuz da olduğu gibi… Defalarca da söylediğimiz gibi, bu kanlı terör örgütüne karşı verilen mücadelede her türlü desteği vermeye hazırız.  Ama ne yazık ki iktidar partisi hazır değil. Bunca can yanarken AKP bugün TBMM’de tek adam yönetimi için çalışmalara başladı.” dedi.

 

 

 

 

 
ETİKET :   CHP Çetin Arık Terör tepkisi

Tümü