FETÖ’den yargılanan Öztürk, “Keşke ölseydim”

FETÖ’den yargılanan Hava Kuvvetleri eski Komutanı Öztürk: Keşke ölseydim. Darbeciler tarafından vitrini süslemek için kullanıldım.

17:50:03 | 2017-08-04

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ davasında darbenin askeri kanadının bir numarası olduğu iddiasıyla yargılanan  eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve aynı zamanda Kayseri eski Garnizon Komutanı Akın Öztürk savunmasını yaptı. Öztürk, “Keşke ölseydim” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin komuta merkezi olan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 sanık hakkında açılan ve Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada  darbenin planlayıcısı olduğu gerekçesiyle yargılanan 'sivil imam' Harun Biniş, avukatının  mahkemeye, savunmaya hazır olmadığı yönünde mazeret dilekçesi vermesi nedeniyle savunma yapmadı. Darbenin askeri kanadının bir numarası olduğu iddiasıyla yargılanan  eski Hava Kuvvetleri Komutanı  Akın Öztürk ise savunmasını yaptı. Öztürk, 46 yıllık pilotluk hayatında bir çok operasyona katıldığını belirterek, "Keşke bu operasyonlardan birinde ölseydim de bugün bu haksız suçlamayla karşı karşıya kalmasaydım" ifadelerini kullandı. FETÖ ile mücadelesini anlatan Öztürk, en son FETÖ'cü olduğu öne sürülen 60 kişilik bir listeyi MİT Müsteşarına sunduğunu anlattı. Genelkurmay Başkanı Akar ve Hava Kuvvetleri Komutanının talimatları doğrultusunda hareket ettiğini belirterek, "Hava Kuvvetleri Komutanı üsse gitmemi rica ettiği zaman 'Hayır' deyip gitmeseydim şimdi burada yargılanmayacaktım. Suçum sadece 45 yıllık silah arkadaşıma 'Hayır' diyememek ve torunlarımı görmeye gitmek olmuştur. Ben bu davada aslında kavgayı ayırmaya çalışırken, sopa yiyen adam konumuna düştüm." diyen Öztürk, tahliye ve beraat talebinde bulundu. 

 "DARBECİLER TARAFINDAN VİTRİNİ SÜSLEMEK İÇİN KULLANILDIM"

Yurtta Sulh Konseyi üyeliğine seçilmesinin kendi bilgisi, rızası ve iradesi dışında gerçekleştiğini öne süren Akın Öztürk, darbeciler tarafından "Vitrini süslemek amacıyla" kullanıldığını öne sürdü. Akın Öztürk, saat 23.30 sıralarında Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın kendisini aradığını aktararak şunları söyledi: "Abidün Ünal beni arayarak 'Ağabey, Ankara'da uçaklar havalanmış ne oluyor öğrenip bana aktarır mısın?' diye rica edince Akıncı Üssü'nü aradım. Kubilay Selçuk çıktı telefona ve 'Komutanım, operasyon var' dedi. Benim ona ne operasyonu olduğunu sormam üzerine, 'Komutanım da burada sizi bekliyor' cevabını verdi. Bu sözler üzerine de Akıncı Üssü'ne gittim ve karargah binasına geçtim. İçeride Kubilay Selçuk, Ömer Faruk Harmancık ve Mehmet Dişli vardı. Orgeneral Akar'ın yanına gittim 'Hayırdır Komutanım?' diye sordum. Akar, bu sorumdan sonra bana hitaben odada bulunanları göstererek, 'Bunlar bu işi yaptılar, bunlarla konuş, onları ikna et, darbeye kalkışıyorlar' demesiyle olayı öğrendim. Bir süre TV'den olayları takip ettikten sonra Akar'ın isteğiyle darbecileri ikna etmek için 143. Filoya gittim. Orada çok sayıda silahlı, tam teçhizatlı personel vardı. Ben direkt komutanların bulunduğu gazino binasına gittim. Orada Kubilay Selçuk, Ömer Faruk Harmancık ve irili ufaklı rütbedeki askerler vardı. Genelkurmay Başkanından almış olduğum talimatla onlara bu işin yanlış olduğunu söyledim."
ETİKET :   Kayseri Son dakika Haberler Akın Öztürk Darbe girişimi Fetö Keşke ölseydim Ankara Dava

Tümü