ETİMİZ ERİYOR…

ETİMİZ ERİYOR…

19:31:25 | 2017-11-10
LEVENT  ÇİL
LEVENT ÇİL      levencil00@gmail.com

Hangi sebeple başlayalım bilmiyorum. Et ve et ürünlerinin pahalılığı konusunda herkes birilerini suçlarken hedef tabi ki hükümet.

Yıllardır et konusunda sıkıntımız var.

Üretici farklı konuşuyor…

Kasap farklı konuşuyor…

Tüketici konuşamıyor…

                Et ithalatı da çözüm olmayınca, hükümet yeni bir formül buldu. Amaç; aracılar üzerinden yapılan yüksek kar marjını ortadan kaldırmak. Bunu da iki market zinciri üzerinden yapıyor. Şimdilik bu uygulama kısmen başarılı.

                Tabi hemen itirazlar yükselmeye başladı. Kasaplar Odası doğal olarak “neden biz devre dışı bırakıldık” serzenişinde bulunuyorlar. Lakin o’nların da kendilerine bazı sorular yöneltmeleri gerekir. Çünkü pahalı etin bir ayağında da kendileri bulunuyor.

Tabi o’nlar da “eti yüksek fiyatla alıyoruz” diyecekler. Haklılar. Et yüksek ama kasapların kar oranları da hiç küçük değil.

En alttan başlamak gerekirse.

Besi yapan kişilerle başlıyor bu zincir. Besi yapan insanlar dişi hayvanlarını besleyip yavru verimini de alamayınca pazara gidip yüksek rakamlarla besi danası alıyor. Aldığı yavrunun fiyatı zaten yüksek, buna bir de girdi fiyatlarının yüksekliği eklenince zincirin ilk halkasında başlıyor bozukluk.

Sonra da sıkıntı ve sorun yumağı oluşuyor.Hiç kimse suçu kendinde aramadığı için, çözümde bir türlü bulunmuyor. Hükümet ayağı da başlı başına bir feceat. Ne girdi fiyatlarını düşürüyor. Ne besiciliği tam anlamıyla teşvik ediyor. Ne de vatandaşı memnun ediyor.

Ülkemiz insanı maalesef Avrupa’da en pahalı eti yiyor.

Tarım ve hayvancılık ülkesi güya.

Tarım ürünlerini hem pahalı yiyoruz hem dışarıdan alıyoruz. Eti hem dışarıdan alıyoruz hem de pahalı yiyoruz. Belki de bu günlerin kıymetini bilmeliyiz.

Neden mi!

Çevre bakanının söylediğine göre 2050 yılında nüfusun yüzde 95’i şehirlerde yaşayacak.  Şu an yüzde 75-80’i köylerde yaşıyor. Bunu; Bakan Özhaseki “ Şehircilik Şurasında” söyledi.

İşte asıl korkunç olan bu manzara.

İnsanlar şehirlere akın ettikçe et ucuzlamayacak.

İnsanları köylerde tutmak için bir çalışma yapmazsanız et ucuzlamayacak.

Zaten olmayan üretim 2050 yılında göç nedeniyle iyice düşecek, tüketim artacak ve mutlu son kaçınılmaz olacak. Hepimiz bugün boş yere konuşuyoruz. “Et neden pahalı” diye birbirimize boşuna soruyoruz. Temel burada. Köyden şehirlere yaşanan göç ve köyler de ki yaşam şartlarının zorluğu ile köylünün ortaya ortaya çıkardığı üretimin gerçek değerini bulmaması.

Alın size analiz…

Alın size gerekçe…

Geri kalan bölüm teferruat. Yaşanan göç gerçeğin yansımaları. Üretim azaldıkça tüketim artıyor. Ülkenin asıl gerçeği bu. Sıkıntı bu. Bunu da küçük düzenlemelerle halledemezsiniz.

İki marketle bu iş olmaz.

Köylere gidin.

Köylüye gidin…
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --