ERKİLET'TE ZEHİRLİ ATIK BİLMECESİ

ERKİLET'TE ZEHİRLİ ATIK BİLMECESİ

17:14:13 | 2016-12-12
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Öncelikle İstanbul'da yaşanan hain terör saldırısında şehit düşen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum, Mevla şehitliklerini kabul eylesin, yakınlarına sabrı cemil ihsan eylesin, yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Kayseri'den iki şehidimizin olduğu bir günde genel gündemle ilgili yazmak çok içimden gelmese de güncelliğini koruyan Erkilet'te zehirli atık konusundaki yansımaları aktarmak durumundayım.

 

AZİM DENİZ: HALEP ORDAYSA ARŞIN BURADA

Öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin ortak olduğu taşyünü üreticisi Ravaber firmasının zehirli atıklarının Erkilet'te su kaynağı üzerine gömüldüğü iddiasını ortaya atan Deniz Postası Gazetesi sahibi Azim Deniz yazılı bir açıklama yapmış, onu aktarmakla başlayayım:

"Perşembe günü sabah saat 3'te gazetemize Cumhuriyet savcısının toplatma için verdiği skandal karara karşı vermiş olduğunuz haber desteğinden dolayı teşekkür ediyorum.

Bu yaşanan skandal olayı iki bölümde ele almak istiyorum.

1-Benim, gazetemde yaptığım haber doğru ya da yalan olabilir. Haber yalan ise cezai müeyyideleri de gazetenin itibar kaybı da bellidir. Ancak bir Cumhuriyet savcısının sanki terör propagandası yapan bir gazeteyi toplatıyor gibi gece uykusundan kalkarak gazetemizi toplatma kararı vermesine anlam veremiyorum. Cumhuriyet savcısı tam bir demokrasi skandalına imza atmıştır. Verdiği bu karardan dolayı hem tarihe geçmiş hem de ömrü boyunca vicdan azabı çekeceğinden şüphem yoktur.

Gazetemize yapılan toplatma kararına Muhalefet partileri MHP ve CHP den tepki gelirken meslek kuruluşumuz olan Gazeteciler cemiyetinin sessiz kalması bizleri derinden yaralamıştır.

Savcının yaptığı basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Türkiye’de bunun başka örneği var mıdır bilemiyorum.

2-  Gazetemizin 08.11.2016 tarihli sayısında “Bakan böyle yaparsa” başlıklı bir haber yapılmıştır. Bu haberde sayın bakanın şahsiyetine hakaret, iftira ya da yıpratma söz konusu değildir. Keza bakanla her hangi bir problemim ya da bir hasımlığım yoktur. Bakan beyin insani ilişkileri de son derece iyidir. Haberin araştırma kısmı yaklaşık bir hafta sürmüştür. Sayın bakanın şirket ortağı olduğunu ise haberden bir gün önce son öğrenmiş bulunuyoruz.

Yaptığımız haberle çevreye, topluma karşı duyarlı bir gazeteci olarak görevimizi yerine getirdik.

Doğaya zehirli atık gömüldüğünü, Bimer ve Cimer’e şikayet edilmesine rağmen, çevre il müdürü tarafından olayın üstü kapatıldığını iddia eden bir vatandaş gazetemize gelerek konuyu aktarmıştır.

Muhabir arkadaşlarımız konuyu araştırmış olayın doğruluğuna kanaat getirince haberi gazetenin manşetlerine taşımıştır.

Habere konu olan şirketin ortaklarını ticaret sicil gazetelerinde sorguladıklarında ise Çevre şehircilik bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin de bu şirkete ortak olduğunu görmüşlerdir. Habere muhatap şirket sahiplerini daha önceden tanımıyoruz, herhangi bir görüşmemiz ya da ticari faaliyetimiz olmamıştır. Haber sadece gazetecilik kaygısı ile yapılmıştır.

Haber özeti şu şekildedir. Bahsi geçen şirket, Erkilet bölgesinden Bazalt madenini çıkartıyor yüksek ısıda taş yününe çeviriyor, geriye ağır metal ve arsenik içeren kükürt atığı kalıyor. Çevre bakanlığının atık yönetmeliğine göre bu atıklar, geri dönüşüm şirketleri tarafından bertaraf edilmesi gerekir. Bu işlemin maliyeti yüksek olmasından dolayı, Çıkan atık maddelerin gömülmesi yasak olmasına rağmen, maden getiren kamyonlarla tekrar Erkilet’e götürülüp gömülüyor. Bugüne kadar 17 bin ton yaklaşık ‘1000 kamyona yakın’  atığın toprağa gömüldüğü iddia edilmektedir.

Atalarımız ”Halep orada ise Arşın burada” demişler. Madem gömülü yer belli neden gazeteciler ve bilirkişiler önünde bura açılarak kendilerini temize çıkartmıyorlar.

Sayın bakanın mailinde, gazetecilere bölge gezdirilecek denmiştir ama,  gazeteciler şirket müdürü Aytekin Aydemir tarafından Şener Şen İlyas Salman’ın filminde işçileri Almanya’ya götürüyoruz diye İstanbul’a götürdükleri gibi,  minibüse doldurulup maden sahası yerine fabrikaya götürülerek reklam yapılmış sonrada gazeteciler cemiyeti önüne bırakılmışlardır.

Sayın bakan’ın gömülü atıklardan haberi olmayabilir bunu ortağı olduğu Ravaber şirketi bakanın nüfuzunu kullanarak yapıyor olabilir. Ancak bakanın yapması gereken ve etik olan, olayı detaylıca araştırıp kendi şirketi bile olsa derhal gerekeni yapmasıdır. Gazeteye el koyma ve gazete toplatma kararı,  Anayasa ve hukuk kurallarına aykırıdır.

İŞTE ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI 26927 SAYILI ATIK YÖNETMELİĞİNE GÖRE ATIK MADDELERİN NELER OLDUĞU VE BERTARAF YÖNTEMİ

Çevre ve şehircilik bakanlığının 5 Temmuz 2008 tarih ve  26927 sayılı yönetmeliğinden bazı maddeler

Madde 2  C  Taş ocağı faaliyetleri ile mineral kaynakların aranması çıkartılması işlenmesi ve depolanması sonucu oluşan atıkları kapsar

Madde 6 (1) Atıkların izin verilen tesisler dışında  geri kazanılması, bertaraf edilmesi ve/veya ettirilmesi,toprağa ,denizlere, göllere, akarsulara,ve benzeri alıcı ortamlara dökülmesi,dolgu yapılması,ve depolanması sureti ile kirletilmesi yasaktır.

ATIK SINIFLARI EK1

Q8 Endüstriyel işlem kalıntıları (örneğin curuflar, diptortusu, ve benzeri)

Q11 Hammadde çıkartılması  ve işlenmesinden kaynaklanan kalıntılar(örneğin petrol sahası slopları, Madencilik atıkları, ve benzeri)

ATIK MALZEME KODLARI

10 11 03 Cam Elyaf atıkları

17 06 01 Asbest içeren yalıtım malzemeleri

Çevre bakanlığının bu atık yönetmeliğine göre

Kartek firmasının Erkilet’ten çıkartıp organizede’ki Ravaber firmasında yüksek ısıda işleyerek Taş yünü (elyaf)  haline dönüştürdüğü Bazalt madeninden arta kalan atıkların toprağa gömülmesi yasaktır.

Ravaber ve Kartek firması tarafından yaklaşık 17 bin ton tehlikeli atıkErkilet bölgesindeki maden sahasına 40 metre derinliğe gömüldüğü iddia edilmektedir.

Ek-II A  Atıkların düzenli depolanma kriterlerine göre

“Arsenik miktarı > 0,2-2,5 mg/lt” olan atıklar Tehlikeli atık olarak muamele görmektedir.

Kartek firmasının çıkarttığı  Ravaber firmasının işleyerek Taş yünü haline getirdiği Kayseri Kocasinan Erkilet bölgesinde bulunan Bazalt madeni  defalarca labaratuarlarda incelemeye tabi tutulmuş ve  Arsenik miktarı “en az  1,30   en çok 1,80 dir.” Olarak tesbit edilmiştir. Dolayısı ile Erkilet bölgesindeki bazalttan arda kalan atıklar tehlikeli madde sınıfındadır.

Bu kadar gerçek ve detay ortada iken  habere nasıl bakacağınızda siz değerli gazeteci arkadaşlarımın  kendi vicdanına kalmıştır. Saygılarımla 11.12.2016

Kayseri Deniz Postası gazetesi/Azim Deniz"

 

HARUN HASYÜNCÜ: ALNIMIZ AÇIK

Zehirli atıklarının Erkilet'te ki su kaynağı üzerine gömüldüğü iddia edilen Ravaber firmasının Genel Müdürü Harun Hasyüncü'den de bir mail aldım.

Azim Deniz'in iddialı duruşu kadar Harun Hasyüncü'nün de iddialı bir duruşu var.

Ravaber firmasının genel müdürü Harun Hasyüncü'nün maili ise şöyle:

"Osman bey, merhaba

Köşe yazınızı okudum bahse konu olayla ilgili verdiğiniz bilgiler ve detaylar iyi analiz etmişsiniz elinize sağlık. Çok önemli değil ama sadece bir düzeltme yapayım, Kayseri meydanındaki binaların dış cepheleri XPS dir Taşyünü değil.

Basın toplantısını Kartek yerine Ravaber'de yapılmasını eleştirmişiniz. Burada asıl suçlama Ravaber'in atıklarının Kartek'e gömülmesi olduğu için İşin başında üretim sürecini ve çıkan atıkların nasıl geri dönüşüm birileri olduğunu gösterdik. Ayrıca katılan bütün gazetecilere isteyen arkadaşları Kartek firmasına götürebileceğimiz ve gezdirebileceğimizi söyledik. Arkadaşlar tatmin olduk gitmemize gerek yok dediler. Katılanlara sorabilirsiniz.

Yazınızda belirlediğiniz 3 şüphenin hepsini kaldıracağız sıkıntı yok. Bilirkişi nezdinde hem Erciyes üniversitesi hemde Tübitak'tan gazetede fotomontajla sarıya boyanan alandan numuneler alınıp teste gönderiliyor.

Bizim anlımız açık Allah'ın izni ile hiçbir sıkıntılı  işimiz yok. Tek işimiz üretmek, istihdam sağlamak 

Saygılarımla

Harun Hasyüncü

Ravaber Genel Müdürü"

İKİ İDDİALI AÇIKLAMA

Azim Deniz'in iddiayı tamamen gerçekmiş gibi emin ifadelerle kaleme alması gazetecilik tekniği açısından çok doğru değil, olayda husumeti üzerine alan bir duruş sergilemesi de yanlış, bunları kendisine de söyledim.

Savcılığın Gazeteyi toplatma kararına tepkimi daha önceki yazımda ifade etmiştim, kimin savcıya müracaat edip toplattığına baktığınızda Özhaseki'den kaynaklanan bir durum olmadığı görülecektir. 20 yıldır bu şehirde gazeteciyim, Mehmet Özhaseki de sürekli sahnede... Gazete toplatma garabetine hiç düşmedi, hazımlı bir siyasetçi olduğunu da söyleyebiliriz. Gazete toplatma kararı Özhaseki'nin işi değil vesselam...

Azim Deniz'in yukarıda okuduğunuz açıklamasındaki bilgiler de pas geçilecek, gözardı edilecek bilgiler değil.

Azim Deniz'in açıklamasına karşın Harun Hasyüncü'nün açıklaması da yüreklere su serpiyor.

İDDİA SAHİBİ: BİZ GÖMDÜK

Hasyüncü'nün açıklamasını okuduğum esnada kirli atık iddiasını ilk ortaya atan kişi yani Abdullah Cezmi Çinçik aradı, hafta sonu şehir dışında olduğum için yüzyüze görüşemedik, bugün gazeteyi ziyaret edecek.

Çinçik, atıkları kendilerinin gömdüğünü ve gömülen yeri de gösterebileceklerini iddialı bir şekilde söylüyor.

Azim Deniz, Harun Hasyüncü ve Abdullah Cezmi Çinçik'in beyanlarına bakınca kafam karıştı, bu iş iyice bilmeceye döndü. Çözebilene aşk olsun...

Zehirli atık çıkmamasını umuyorum, çıkarsa çok yazık olacak...
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --