“Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta yakınları hemşireyi darp etti”

SES’ten sağlıkta şiddet tepkisi!

19:46:33 | 2017-10-12

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Kayseri’de bir hemşireye yönelik saldırıya tepki gösterdi. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil servisinde görevli Hemşire C.B.’nin hasta yakınları tarafından fiziksel şiddete uğradığı, tartaklandığı ve darp edildiği belirtildi.

 

Konuyla ilgili olarak sendikadan yapılan açıklamada, “Hemşire arkadaşımız Beyin Cerrahi servisine yatırılmıştır. Bu şiddet olayını ve yapanları kınıyor, lanetliyoruz. Ve bu olayın sağlık çalışanlarına yapılan son şiddet olayı olmasını temenni ediyoruz” denildi.

SES Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Çalıştığımız, hizmet sunduğumuz alan insan hayatını iğleştirmeye, tedavi etmeye yönelik bir alandır. Biz sağlık emekçileri gece-gündüz demeden insanlarımızın, hastalarımızın sağlıklarına kavuşması için çalışıyoruz. Önceden de az personelle (yetersiz) çok iş yapmaya çalışıyorduk. Ülkemizde FETÖ terör örgütü nedeni ile de haklı haksız ihraçlar, açığa almalar nedeni ile şimdi daha da az personel ile daha fazla çalışarak, daha fazla nöbet tutarak hastalarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Sağlık alanında yaşanan sorunların nedeni, sorumlusu biz sağlık çalışanları, sağlık emekçileri olmadığımız halde mağdurları biz sağlık çalışanları oluyoruz. Sağlık alanında hastaların yaşadığı sıkıntılar, memnuniyetsizlikler, hastalar ve hasta yakınları tarafından biz sağlık çalışanlarına şiddet olarak yansımaktadır. Sağlık alanında yaşanan bu şiddet olayları nedeni ile hayatını kaybeden, sakat olan, psikolojik sorun yaşayan sağlık emekçileri bulunmaktadır. Sağlıkta şiddetin önde gelen nedeni Sağlıkta Dönüşüm Programıdır. “Sağlık Bakanlığı hastanelerinde uygulanan performans sistemi ile nicelik artırılırken, sağlık hizmeti niteliği düşürüldü. Taşeron çalışma biçimi bir ekip anlayışı içerisinde nitelikli sağlık hizmeti önünde engel oluşturuyor. Birçok kurumda altyapı ile ilgili ciddi sorunlar var. Sistemin tüm bu sorunlarına karşı, Sağlıkta Dönüşüm Programı nedeni ile hasta müşteri gibi görülüyor. Hastalar hastaneye gittiğinde sağlıkta yüksek düzeyde memnun olacağı algısı yaratılıyor. Sağlık kurumuna başvuran hastaya vaat edilen ile hastanın karşılaştığı arasında ciddi bir uçurum ortaya çıkıyor. Öte yandan, sağlık çalışanlarının değersizleştirilmesi söz konusu. Bütün aksaklıkların sorumlusu sağlık çalışanı, hekim gibi görünüyor, gösteriliyor. Siyasilerin, hükümet yetkililerinin, idarecilerin şiddeti teşvik edici, tahrik edici söylemlerden, ifadelerden uzak durmasını istiyoruz. Hemşire arkadaşımıza yapılan bu saldırıyı bir kez daha kınıyoruz. Kendisine ve yakınlarına geçmiş olsun diyoruz. Şiddet uygulayan kişi ve kişilerin gerekli cezaya çarptırılması için hastane idaresi başta olmak üzere tüm yetkililerin üzerlerine düşeni yapmasını talep ediyoruz” 
ETİKET :  

Tümü