İMALI VE ANLAMLI MEVZULAR

13:01:00 | 2016-10-14
Cafer ZENGİN
Cafer ZENGİN      zen2338@hotmail.com

Bugün  fazla yorulmayın…

Gözlerini yormayın diye 4 mevzuya en kısasından kafayı taktım.

 Mevzu 1: “Sabah Gazetesi’nin haberine göre, 1947'de ABD'nin Türkiye'ye yardım planı ile bir anda ortadan kaybolan, envanterlerden silinen 72 adet Focke-Wulf FW-190 tipi uçaklardan 50'si Kayseri Eski Havalimanı'nın altında (2. Hava İkmal Komutanlığı ön cephesi) gömülü.”

Anladığım kadarıyla ortada fotoğraf yok. Çıkmasını bekleyeceğiz. En yetkili ağızdan da açıklama…

Anlaşılan ne ekersen onu biçersin, uçak ekmişler ama biçememişler. Peki inandırıcı mı?  Var bunda da bir iş ya hadi bakalım. Bunu neye bağlayacaklar merak ediyorum, doğrusu. Bu arada bazları işi her zaman olduğu gibi CHP’ye bağlamış durumda. Yani yine suçlu CHP(!) Eee malum siyaset arenası. Daralırsan, sıkılırsan, bunalırsan, çıkmaza girersen kısacası işin içinden çıkamazsan topu CHP’ye atmak en kolayı. Hem şimdiden sosyal medyada ‘Trol A.Ş.’ halka arza başlamış durumda. Bakın şu ‘CEHAPE zihniyeti” diye algı işleme, satış ve pazarlama işine girdiler bile.

Mevzu 2: Gerçek Gündem’in haberine göre: “AKP'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Kadir Mısıroğlu'nun, 28 Mayıs tarihli videosunda, Kurtuluş Savaşı'na ilişkin, "Beni tefe koyarlar ama keşke Yunan galip gelseydi" dediği ortaya çıktı.”

Ne denir ki, ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyecek kadar Yunanlanmış! bir yapı ve söylem de var…

Mevzu 3: “AKP eski milletvekili Muhsin Kızılkaya'nın canlı yayında kullandığı Askerlerin görevi hayatını vermek, bunun için maaş alıyorlar, bana ekstra bir iyilik yapmıyorlar" sözleri tepki çekti.

Şimdi insan bu duruma bakınca haliyle gözler, muhalefetin en basit açıklamasında bile  ortalığı ayağa kaldıranları arıyor.

Neden susuyorlar?

Aynı mahalleden çıkan ses olduğu için mi bu sessizlik?

Bunu bir CHP’li söyleseydi…

Abovvvvv yer yerinden oynardı.

Bir kısım medya canlı yayın alarmına geçer, Meydan’da röportaj yaptırırdı. İlgili haberler günde 6 öğün aç karna yapılır ve sunulurdu.

Bu da yetmez hafta sonu siyaset mesaisinde ısmarlama sorulurdu.

Ve Mevzu 4: Aşure Günü:

Dün Hacı Bektaş Veli Derneği’nin ev sahipliğinde Cemevi’nde Aşure Günü yapıldı. Başta Vali Süleyman Kamçı  olmak üzere Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Melikgazi İlçe Kaymakamı Erkaya Yırık, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın yanı sıra CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin ile diğer bazı siyasi parti ve STK’ların temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.  Gerçekten halk ile protokol buluştu. Hoş sohbetler yapıldı. Karadenizli Vali’nin halkla kendine has üslubuyla  şakalaşması dikkat çekti. Gerçekten devletin her zaman halka sıcak yüzünü göstermesi lazım. Vali de dün onu yaptı.

Başkan Memduh Büyükkılıç…

Gelelim bir diğer dikkat çeken ayrıntıya. Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, güler yüzü ve çalışkanlığı ile bilinen biri isim. Dün Cemevi’ndeki programda Büyükkılıç’a vatandaşların yoğun ilgisi vardı. Anlaşılan o ki güler yüzü ile dikkat çeken Büyükkılıç, oraya da güler yüzünü ve samimiyetini taşımış. Çevreden kendisine ulaşan ellerle yaptığı sıcak tokalaşma, sohbet ve şakalaşmaları görünce diyorum ki, Başkan Büyükkılıç, , Aşure ruhunun gücünü daha önceden içselleştirmiş, zengin gönül deryasında yoğurmuş ve hoş görüyü egemen kılarak, gönülleri sevgiyle fethetmiş. Ne mutlu ki gönülleri kırmayıp, gönül köprüsü kuranlara.  Hem inancın gereği bu değil mi, Hünkar’ın dilinden: İncinsen de incitme…

Aşure nedir?

Bu arada konu Aşure iken, Aşure nedir diye sordu bana dost?

Dedim,  tüm ayrı lezzetlerin tek tat olduğu, bir olduğu yegane nimettir.

Dedi bu ne demektir?

Dedim, aşure birliktir, beraberliktir, kardeşliktir.

Aşure acıdır, aşure umuttur, aşure barıştır...

Demem o ki; kaşık salladığın her kazanı aşure deyip geçme.

Aşureyi sadece tatlı niyetine tüketme…

Ve sen sen ol, hangi coğrafyada olursa olsun zalime boyun eğme...

 
ETİKET :  

Tümü -- Adversting 8 --