Dikkatli Olmalıyız

“Provokasyonlarla kardeşi kardeşe düşman etmek isteyenler var" diyen Ülkü Ocakları Başkanı Aytaç Gezici

13:06:25 | 2016-12-27

Kayseri Ülkü Ocakları İl Başkanı Aytaç Gezici Kayseri’de geçen hafta düzenlenen terör saldırısı sonrasında yaşananlar hakkında Kayseri Olay Gazetesi Haber Merkezinden Güler Ruhsar Aktaş’ın sorularını yanıtladı. Gezici, “Kayseri’de hain saldırı öncesinde gereken uyarıları defaatle yapmıştık. İlla canımızın yanması mı gerekiyordu” diye sordu . Ülkü Ocakları İl Başkanı Gezici, “Provokasyonlarla kardeşi kardeşe düşman etmek isteyenler var, dikkatli olmalıyız.” ifadelerini kullandı.

-Kayseri Öncelikle Şehrimizde meydana gelen terör saldırısı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Aytaç Gezici: 17 Aralık sabahı saat 09:00’da saldırı haberini aldım, 10 dakika içersinde olay yerine intikal ettim sağlık personeli emniyet güçleri şaşkın vaziyette idiler, biz olay yerine intikal edince yaralılara yardım etmeye çalışan görevlilere destek olduk, Emniyet güçlerinin güvenliği sağlaması için tedbir aldık. Kayseri Ülkü ocakları bünyesinde bir kriz masası oluşturduk. Vatandaşımıza SMS göndererek acil kan ihtiyaçlarını duyurduk. Kan vermeye gelenlerin ivedi bir şekilde hastaneye ulaşmalarını sağladık. Aynı zamanda teşkilatlarımızı itidalli davranmaya ve sağduyulu olmaya davet ettik. Elbette üzgünüz, Şehitlerimize, Gazilerimize ve Memleketimize. Esasında bu Kayseri Şehir Merkezindeki ilk terör saldırısı olarak kayıtlara geçti, ancak 25 Mayıs 2012 tarihinde Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğümüze PKK’lı teröristlerce saldırı düzenlenmiş, 1 Polis Memuruz Şehit Olmuş, 16 kişide yaralanmıştı. Kayseri Mülki İdare Sınırları içerisindeki ilk terör saldırısı budur. Umarım bundan sonra ne Kayseri’de ne de Vatanımızın hiçbir toprağında terör saldırısı olmaz.

-Terör Saldırısı Sonrasında HDP İl Binasına yapılan saldırıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkücüler bu tip provokatif eylemlerin içinde gerçekten varlar mı?

Öncelikli olarak belirtmek isterim ki; Ülkücüler Demokrasiye tam olarak inanmış, Vatanını ve Milletini karşılıksız seven insanlardır. Bahsettiğiniz siyasi parti bizim için yok hükmündedir, Hareketimizin Bilge Lideri Devlet Bahçeli Bey’inde söylediği gibi fludur. Biz siyasi parti olarak değil, terör örgütünün siyasi uzantısı olarak değerlendiriyoruz. Bildiğiniz üzere bu uzantının eş başkanları, milletvekilleri geçtiğimiz günlerde Terör Örgütüyle bağlantıları olduğu iddiasıyla tutuklanarak cezaevine kondular. Ülkücüler provokasyonlara kanmayacak kadar bilinçli ve donanımlı insanlardır, Biz Ülkü Ocaklarında bunun için varız, gençlerimiz ne idüğü belirsiz insanların peşinden gidip sonu görülmeyen bir dipsiz kuyuya  düşmeleri yerine, Eğitimli ve bilinçli olmaları için çalışıyoruz. Hiçbir Ülkücü Kanun dışı işlerin içinde olmamış bundan sonrada olmayacaktır. 15 Temmuz gecesi darbe kalkışması yapan ve başarısız olan dış mihrakların amacı bu ülkede bir kardeş kavgası başlatmaktır. Biz bunun farkındayız ve her Ülkücü kardeşimizi bu tip provokatörlere karşı uyarıp, koruyoruz.

-Olay günü HDP’den sonra CHP’li Gençlere de saldırıda bulunuldu. Bu saldırıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yukarıda da belirttiğim gibi, bizler Demokrasiye tam olarak inanmış insanlarız. CHP’li gençlere saldırılmasını elbette tasvip etmiyoruz. Ancak toplumda birikmiş bir öfke mevcut, bu yaşadığımız olaylarda çözüm sürecinin etkisi büyük. Çözüm süreci boyunca terör örgütü istediği gibi propaganda yaptı, silah stokladı, memleketin her köşesine bombalar yığdı, biz o günlerde yapılan siyasi hataların vebalini ödüyoruz. Millet olarak. İktidar partisi geçte olsa Terör Örgütleriyle pazarlık yapılmayacağını anladı. O günlerde AKP ile HDP beraber yol yürüyordu, Oslo’da, İmralı’da, Dolmabahçe’de bu iki parti mutabakatlar imzaladı, o günlerde bizden başka kimse iktidar partisine tepki göstermedi. Ben o gün bu saldırı olduğunda CHP İl Başkanı Sayın Feyzullah Keskin’i arayarak üzüntümü dile getirerek ,olayın içerisinde ülkücülerin yer almadığını bizim CHP’lilere böyle bir saldırının içerisinde olmayacağımızı ifade ederek geçmiş olsun dileklerimi ilettim. Kendiside aramamdan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve; “ Bunu zaten ülkücülerin yapmayacağını biliyoruz” dedi. Biz ülkücüler olarak her türlü tepkinin şiddete dönüşmeden Demokrasi sınırları içinde kalmasından yanayız.

-Valilik Önünde Araba Taşlamalar oldu, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bizde olayı sonradan öğrendik, kim kime neden taş attı, bilmiyoruz. Öngörümüz toplumdaki öfke birikiminin patlaması sonucudur. Geçtiğimiz yıl 7 Haziran’dan sonra artan terör eylemlerinden sonra Kayseri Giriş Çıkışlarında Doğu kökenli Otobüs firmalarının yolcu araçları taşlandı, bunu da bizimle ilişkilendirmek istediler ancak bu tip münferit olaylar oluyor, Emniyet güçleri gerekli tedbirleri alarak önlenebilecektir. Bizde tüm teşkilatlarımıza talimat göndererek bu tip provokasyonlara gelmemeleri konusunda sık sık uyarıyoruz.

Haber: Güler Ruhsar AKTAŞ
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber Ülkü Ocakları Aytaç Gezici Terör HDP Provakasyon Uyarı

Tümü