CHP: "Asgari Ücret en az 1750 TL olsun"

CHP Kayseri Başkan Yardımcısı Yıldız: “Asgari ücret CHP sayesinde 1300 TL oldu, şimdi de 1750 TL olsun”

14:22:25 | 2016-12-28

CHP Emek Bürolarının taraflarla yaptığı asgari ücret toplantıları hakkında bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenleyen CHP Kayseri İl Başkan Yardımcısı Halil Yıldız, Asgari Ücretin en az 1750 TL olması gerektiğini savundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı bazı açıklamalara da tepki gösteren Yıldız, “Bakan ‘asgari ücreti artırıp işvereni tedirgin etmeyelim’ derken, işveren temsilcileri ise, aba altından sopa gösterip ‘asgari ücret artarsa, işçiler işsiz kalır’ demektedir.” diye konuştu. “Asgari ücret CHP sayesinde 1300 TL oldu.” diyen Yıldız, “Ancak asgari ücrete yapılan zamlar, kepçeyle geri alınmıştır.” dedi.

 

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından toplumun sorunlarının tespiti ve taraflarla sorunlara çözüm bulunması amacıyla bir süre önce illerde hayata geçirilen Emek Büroları çalışmalarını sürdürüyor. Kayseri İl Başkanlığı koordinesinde faaliyet gösteren Emek Bürosu’da asgari ücret ile ilgili olarak toplantı düzenledi. Bazı STK temsilcilerininde katıldığı toplantıda konuşan CHP Kayseri İl Başkan Yardımcısı Halil Yıldız, hükümet, işverenler ve işçi sendikaları arasında asgari ücret ile ilgili üçlü görüşmelerin devam ettiğini belirterek, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde yaşananlar emekçiler adına tam bir skandaldır.”  dedi.

 Yıldız, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ‘asgari ücreti artırıp işvereni tedirgin etmeyelim’ derken, işveren temsilcileri ise, aba altından sopa gösterip ‘asgari ücret artarsa, işçiler işsiz kalır’ demektedir. 14 yıllık iktidarlarında bir kere bile işçiden, emekçiden yana olmayanlar, bir kez daha emekçinin karşısında yer almaktadır. Ülkede işsizlik kol gezerken, üniversite mezunu işsizler ordusu oluşmuşken, vatandaş yoksullukla boğuşurken, AKP’nin derdi, tek bir kişinin hevesleri için rejimi değiştirmek ve bir tek adam diktası yaratmaktır.  Dolayısıyla Türkiye’de işçinin hakkını savunan ve emekçinin sorunun çözümü için çalışan tek siyasi parti CHP’dir.” diye konuştu.

Asgari ücretin bugün 1300 TL olmasının Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde olduğunu savunan Yıldız, şunları söyledi: “AKP iktidarının yarattığı düzende, birileri ayakkabı kutularına milyonlar saklarken, emekçilerin ayakkabı alacak durumu yoktur. Birileri Kaçak-Saraylarında binlerce liralık çaylar içip keyif çatarken, emekçiler evlerini ısıtacak faturaları ödeyemez durumdadır. 14 yılda emekçiler “az ücret, çok iş” eksenli bir çalışma düzenine hapsedilmiştir. AKP iktidara geldiğinden bu yana 19 binden fazla insanımız iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir.  Yani Türkiye’de emekçiler ölüme, güvencesizliğe, taşeron denen kölelik sistemine ve sendikasızlığa mahkum edilmişlerdir.  Bugün asgari ücret 1300 Türk Lirası ise, bu Cumhuriyet Halk Partisi sayesindedir.  CHP’nin asgari ücreti 1500 liraya çıkarma sözü olmasa, emekçiler AKP iktidarı tarafından hala 1000 lira ile geçinmeye zorlanacaktı. 7 Haziran seçimlerinden hüsranla çıkan AKP, aylarca kaynak nerede diye sorarken bir anda o kaynağı bulmuştur ve asgari ücreti zoraki de olsa 1300 lira yapmak durumunda kalmıştır. Ancak dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.432 lira iken, yoksulluk sınırı 4.665 lira iken, asgari ücretin 1300 lira olması çok açık bir şekilde ‘insanlık dışı’ bir durumdur. Bir kişinin geçim ücretinin 1.762 lira olduğu ülkede, asgari ücretin 1.300 lira olması, insanlara yeme, içme, giyinme, ısınma demektir.  İktidar asgari ücretin diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yüksek olduğunu söyleyerek gerçekleri çarpıtmaktadır. Hâlbuki önemli olan asgari ücretin ne kadar olduğu değildir, önemli olan asgari ücretin alım gücüdür. Asgari ücretin satın alma gücüne göre bakıldığında Türkiye 26 OECD ülkesi arasında 20. sıradadır. Şiddetli kur artışları da, vatandaşın alım gücünü alabildiğine düşürmüştür. AKP hükümeti ekonomideki beceriksizliğini emekçinin sırtına yükleyerek zamlarla ülkeyi yönetmektedir. Emekçiye büyük bir lütuf gibi gösterilen ve kaşıkla yapılan zam, kepçeyle geri alınmıştır. Benzinden, doğalgaza, elektrikten suya, meyveden sebzeye, en temel ihtiyaçlara kadar her şeye zam gelirken, asgari ücretin açlık sınırının altında tutulması kabul edilemez.”

CHP Emek Büroları olarak, asgari ücretin en az 1750 TL olmasını savunduklarını kaydeden Yıldız, “Cumhuriyet Halk Partisi, emekçilerin insani koşullarda yaşaması için, işçilerin yoksulluğa mahkûm edilmemesi için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için, asgari ücretin en az 1750 TL olması gerektiğini savunmaktadır. Bugün CHP iktidarda olsaydı, asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılacak ve 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret 1750 TL olacaktı.Sözümüzü yineliyoruz; CHP iktidarında asgari ücret, açlık ücreti olmayacaktır” diye konuştu.

 
ETİKET :   CHP Kayseri Asgari ücret 1750 TL Emek büroları Halil Yıldız Çalışma Bakanı

Tümü