“Bu haksız uygulamaya son verilsin”

Kayseri’de belediye tarafından alınan Otopark ücretini yargıya taşımaya hazırlanan Tüketiciler Birliği vatandaşa da çağrı yaptı: “ Ödemeyin”

20:12:24 | 2017-01-01

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Berk, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan otopark ücretine isyan etti. “Belediyelerin park parası alamayacağı mahkeme ve Danıştay kararları ile sabittir.” diyen Berk, “Kayseri İmar A.Ş.’ye ödediğim tüm bedelleri mahkeme ve avukatlık masrafları da geri alacağım.” ifadelerini kullandı. “Bu haksız uygulamaya son verilmesini istiyoruz.” diyen Berk, vatandaşa da “Parkmetre bedeli ödemeyin” çağrısı yaptı.

 Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren KAYPARK fişini paylaşan Berk, Tüketiciler Birliği’nin bu konudaki davalar için vatandaşa, ücretsiz danışmanlık yapacağını da açıkladı.

Sosyal paylaşım sitesi üzerinden de tepkisini dile getiren ve aynı zamanda Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı da olan Oğuz Berk, şu ifadeleri kullandı: “Kayseri İmar A.Ş ye ( belediye şirketidir) bu bedeli ödemeyeceğim, ödediğim tüm bedelleri de, mahkeme masrafları ve avukatlık bedelini de geri alacağım. Biz Parkmetre parası ödemiyoruz, sizde ödemeyin. Belediyelerin park parası alamayacağı mahkeme ve Danıştay kararları ile sabittir. Bu haksız uygulamaya son verilmesini istiyoruz. Parkmetre bedeli ödemeyin. Belediye size dava açsın. Süresi içinde itiraz edin belediye bedeli de tahsil edemez, avukatlık ve dava masraflarını da belediye ödemek zorundadır.

Bu konudaki tüm davalarınızda Tüketiciler Birliği Hukukçuları ücretsiz danışmanlık verecektir.”

Diğer yandan Kayseri Olay’a açıklama yapan Berk, bu konuda Samsun’da emsal bir kararın olduğunu ifade ederek, “Samsun’daki emsal davanın belgelerini avukatlarımız inceliyor. Bir hafta 10 gün içinde bu yönde girişimde bulunup, davayı açacağız. En düşük park ücreti olan 1 TL üzerinden davayı açacağız. Belediyeler caddeleri otopark yapıp, bunun bedelini alamaz. Samsun’da mahkeme eski ödenmiş paraların iadesine de karar verdi. Bu karara itiraz yolu da kapalı. Bizde Kayseri’de bu yönde vatandaşın hakkını arayacağız. Tüketiciler Birliği Avukatları çalışma başlattı.” dedi.

Haber: Cafer ZENGİN
ETİKET :   Kayseri Haberleri Haber Kayseri Kayseri Büyükşehir Belediyesi Otopark Amsal dava KAYPARK

Tümü