BOYDAKLAR'IN KÜRKÜ

BOYDAKLAR'IN KÜRKÜ

11:05:22 | 2016-10-10
OSMAN ÇİFTCİ
OSMAN ÇİFTCİ      osmanciftci3800@gmail.com

Nasreddin Hoca fıkrasıdır ama hayatın ta kendisidir; ye kürküm ye! FETÖ soruşturmalarının kıskacında olan Boydak kardeşlerin anneleri Huriye Boydak, Hacı Boydak'ın en son tutuklandığı gün kalp krizi geçirdikten sonra tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Öncelikle Huriye Boydak'a Allah'tan rahmet diliyorum.

***

Boydaklar'ın yaşadıkları A'dan Z'ye ibretlik olaylar. Malın, mülkün, şanın, şöhretin dünyanın yalan olduğunu daha başka nasıl bir örnekle anlarsınız? Dünyalık itibarın ancak "kürkünüz" kadar olduğunu daha nasıl anlarsınız?

***

Holding'e TMSF tarafından atanan yöneticilerin Cuma günü düzenlediği basın toplantısındaydım. Boydak Holding'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Güzeldülger de Boydak Holding'in yeni CEO'su Ertunç Laçiner de Boydak Holding'in mali yapısının güçlü olduğundan, Türkiye'nin 20 büyük işletmesinden biri olduğundan bahsetti. Basın toplantısı başlarken Huriye Boydak'ın vefat haberi gelmişti, Güzeldülger'e konu iletildiğinde "Allah rahmet eylesin. Böyle çalışkan bir nesil yetiştirdiği için teşekkür ediyoruz." dedi. Çıkışta Holding'in bazı yöneticileriyle ayaküstü sohbet ettim, Holding'in kasasında kayıp para yok, Maliye'den yedikleri bazı cezalar var ama her şirketin başına gelebilecek kadar, kurumsal yapı sayesinde kasıtlı olmadığı müddetçe Boydak Holding'i zarara uğratmak, batırmak mümkün değil. Çalışkanlıkları, başarıları böylesine övülen Boydaklar vatan haini bir meczubun peşine nasıl düştü böyle anlamak mümkün değil. 60 yıllık mazisi olan yıllık 6-7 milyar TL cirosu bulunan bu holdingin yöneticilerinin Fetoş denen godoş yüzünden düştüğü durum ne acı.

***

Boydak Holding FETÖ darbe girişiminden sonra zor günler yaşadı. Mağazaları taşlandı, kamyonları TIR'ları hasar gördü, siparişleri toplu halde iptal edilmeye başladı, çekleri piyasada geçmez oldu... Kayyum atanınca sanki batmak üzere olan şirketlere atanan bir kayyum atanmış gibi algılanmıştı... Holding'in TMSF yönetimine devredilmesi Holding'in Hayrına oldu; çekleri piyasada geçer akçe oldu, devlet garantisini görenler markaya yeniden yöneldi. Yeni yöneticilerin verdiği bilgiye göre de işler daha da artmış. Allah daha da arttırsın. Boydak Holding yargı sürecinin sonunda ak-pak olarak çıkarsa siyasi iradenin de kararıyla Boydak ailesine, aile mensuplarından FETÖ'cüler olmasına rağmen iade bile edilir belki bilemiyorum.

***

Hacı, Memduh ve Bekir Boydak ile İlyas Boydak ve Murat Bozdağ tutuklu bulundukları cezaevlerinden elleri kelepçeli olarak cenaze törenine getirildi. Kim derdi ki annelerinin cenazesine elleri kelepçeli olarak ancak katılabilecekler, kim derdi ki cenaze namazından sonra annelerinin tabutunu taşımalarına izin verilmeyecek. Önceden olsaydı Huriye Boydak'ın cenazesi böyle mi olurdu? Camikebir'in avlusu bile dolmamış... Orası da kaç kişi alır; 500 kişi mi? Hadi siz deyinki 1000 kişi... Nerede Boydak Holding'in özel uçağından inmeyen siyasetçiler, nerede oturma arkadaşları, nerede taklacılar? Gönderilen çelenkler çiçekçi dükkanına çevirmiş cami avlusunu. Ama kürküne zeval geldiği için cenazeye katılmadı zevat. Ye kürküm ye dedikleri bu değilse nedir? Kayseri çalışkanlığı, başarısı övülen Boydaklar'ı vatan hainleriyle birlikte oldukları için cezalandırdı belkide... Yoksa bu cenaze mitinglere taş çıkarırdı.

***

Cenazeden sonra "Huriye Boydak'ın cenazesinde olaylar çıktı" diye bir söylenti yayıldı şehirde ama Boydaklar'ın cenaze alanına cezaevi aracıyla elleri kelepçeli olarak getirilmesine "kelepçeleri açın" diye seslenen bir iki kişi ve "asıl FETÖ'cüler Meclis'te" diyen bir kişinin dışında sıradışı bir durum yok. Jandarma kelepçeleri illa ki çıkaracaktı, kelepçeyle cenaze namazı kıldıracak halleri yoktu herhalde. Ha bir de Boydaklar'ın cezaevi aracından indirilmesi sırasında yakınları tarafından alkışlanmış olması, müftünün duruma müdahil olmaya çalışan bir konuşma yapması var. E daha ne olsun diyenleriniz olabilir ama benim dediğim öyle "olaylar çıktı, tepkiler vardı, katılım nedeniyle izdiham yaşandı, trafik kilitlendi" abartısıyla ifade edilecek bir durumun olmadığı. "Müftünün işi zengin cenazesi kıldırmak mı, cenazeye ayar vermek mi?" şeklinde yorumlar yapılıyor bu konu da daha çok konuşulur kanaatimce.

***

FETÖ'den tutuklu bulunan Şükrü ve Aliye Boydak'ın cezaevinden neden cenazeye gelmedikleri de ayrıca bir merak konusu. Boydak ailesini FETÖ ile tanıştıran kişinin Aliye Boydak sonra da Şükrü Boydak olduğu söylenip durur. Cenazeye katılmamaları dikkatimi çekti bir kenara not düşmüş olalım bu konuyu.

***

Velhasıl; Para, pul, makam, şan, şöhret hepsi gelip geçici. "Tapu senin üstünde diye mal senin mi sandın para senin kasanda diye senin mi sandın" derler ya aynen de öyle... Hepsi yalan... Mülkün tek sahibi var Allah... O da dilediğine veriyor, dilediğinden alıyor. Verirken sınıyor, verdiğinde sınıyor geri alıyor yine sınıyor. Allah iman ve itibar yokluğu vermesin. Sınavı hakkıyla verenlerden eylesin cümlemizi. İmtihan dünyasındayız, Boydaklar'ın imtihanı da böyleymiş. Ya bir de ben şunu merak ediyorum; bundan 3 sene sonra 5 sene sonra... Tutuklu Boydak kardeşlerden ceza alanlar olsa bile Boydak Holding iade edilirse "ye kürküm ye"ciler o zaman ne yapar acaba?samet samet

Sayin osman cifci kardes sizbu insanlarin etrafindaki siyasetcilere yada yanasan menfaat cilerden bahsetmisiniz Peki bu insanlarin iscilerinden neden bahseden yokokadar zam yapildi sosyal yardim yapildi kim tarafindan kayyum tarafindan nerde boydak yoklar olsalardi kimse okadar alamazlardi calismis biri olarak kurku murkugec bundan iki sene onceki haliyle suanki hali arasini karsilastirin fabrikanin isci haklarini sonra cikarsa bunlar dersiniz okadar yil emek verenler bu adamlar icerdeyken cebi para gordu Emeklerininkarsiligini aldi